Branża cementowa: problem nadmiaru energii z OZE może rozwiązać produkcja cementu

Maciej Badowski
Opracowanie:
Według Stowarzyszenia Producentów Cementu produkcja cementu może rozwiązać problem nadwyżek energii pochodzących z OZE. Chodzi o tzw. magazynowanie energii w produkcie.
Według Stowarzyszenia Producentów Cementu produkcja cementu może rozwiązać problem nadwyżek energii pochodzących z OZE. Chodzi o tzw. magazynowanie energii w produkcie. yaalan/123RF
Branża cementowa proponuje innowacyjne rozwiązanie, które może przyczynić się do stabilizacji Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Wykorzystanie nadmiarowej energii z OZE do zwiększenia produkcji cementu nie tylko pomoże w magazynowaniu energii, ale również obniży ślad węglowy tej produkcji.

Potencjał magazynowania energii w cemencie

Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC) zwraca uwagę na możliwość magazynowania energii w produkcie, co w przypadku sektora cementowego oznaczałoby zwiększenie produkcji w okresach nadpodaży prądu z OZE. Taka praktyka pozwoliłaby na stabilizację Krajowego Systemu Elektroenergetycznego przez rozwiązanie problemu nadmiaru energii. SPC szacuje, że potencjał magazynowania energii przez polski sektor cementowy sięga nawet 200-300 MWh na dobę.

– Magazynowanie produktowe energii w cemencie pozwoliłoby ustabilizować Krajowy System Elektroenergetyczny, ponieważ rozwiązałoby problem nadmiaru energii wytwarzanej przez Odnawialne Źródła Energii, a równocześnie zapewniłoby produkcję cementu o niższym śladzie węglowym przy wykorzystaniu zielonej energii – wskazało Stowarzyszenie Producentów Cementu.

Wyzwania i potrzeby branży

Jednakże, aby cement stał się efektywnym magazynem energii, branża potrzebuje wsparcia i uwzględnienia jej potencjału. SPC apeluje o instrumenty wsparcia dla przemysłu energochłonnego oraz o uwzględnienie potencjału cementowni w ramach konsultacji publicznych Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu. Dodatkowo, zwraca się z prośbą o rozwiązania prawne umożliwiające wykorzystanie technologii CCS (wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla), która jest kluczowa dla utrzymania konkurencyjności cementowni, ale jej wdrożenie znacząco zwiększy zapotrzebowanie na energię.

– Przemysł energochłonny walczy w tej chwili o przetrwanie – podsumował prezes Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu Henryk Kaliś, dodając, że cementownie cechują się dużym udziałem kosztów energii w kosztach produkcji.

SPC dysponuje analizą techniczno-ekonomiczną, która zakłada inwestycję w nową linię przemiału. Cały układ miałby moc zainstalowaną na poziomie 9 MW i zużycie energii elektrycznej na poziomie 90 proc. mocy zainstalowanej. Analizowany model inwestycji kosztuje ok. 243 mln zł przy budowie od podstaw, ale koszt ten znacząco spada, nawet do 100 mln zł, gdyby wykorzystać istniejącą infrastrukturę cementowni.

– Stowarzyszenie Producentów Cementu dysponuje analizą techniczno-ekonomiczną dla takiego rozwiązania, możliwego do wdrożenia w każdej z cementowni – poinformowało SPC.

Perspektywy i opinie ekspertów

Mimo że branża cementowa proponuje konkretną metodę na wykorzystanie nadwyżek energii z OZE, eksperci zwracają uwagę na szerszy kontekst problemu. Marcin Dusiło z Forum Energii podkreśla, że choć kierunek jest dobry, sam przemysł cementowy z deklarowaną możliwością zwiększenia poboru o 200-300 MWh na dobę nie rozwiąże problemu w całości.

– Jednym ze źródeł elastyczności popytu na energię elektryczną może być zwiększenie produkcji w okresach nadpodaży prądu (wynikającej z np. dużego nasłonecznienia), czyli to, co przemysł nazywa magazynem produktowym. Jest to dobry kierunek, jednak sam przemysł cementowy z deklarowaną możliwością zwiększenia poboru o 200-300 MWh na dobę nie rozwiąże problemu – ocenił koordynator projektu transformacji przemysłu w Forum Energii Marcin Dusiło.

Pomimo tych wyzwań, wykorzystanie nadmiarowej energii z OZE w produkcji cementu wydaje się krokiem w dobrym kierunku. Pozwala na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i przyczynia się do redukcji śladu węglowego w produkcji cementu, jednocześnie oferując rozwiązanie problemu niestabilności dostaw energii.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu