Podczas konferencji zorganizowanej w trybie online przedstawiono znaczenie przemysłu cementowego dla gospodarki i budownictwa, wkład branży cementowej w ochronę klimatu i środowiska, w kierunku neutralności klimatycznej i OZE, nowe technologie redukcji emisji CO2, mówiono o paliwach alternatywnych w przemyśle cementowym, zagadnieniach dotyczących sytuacji przemysłu cementowego w okresie pandemii, BHP oraz wynikach i aktualnych problemach tej branży,
Krzysztof Kieres - przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz prezes zarządu i dyrektor generalny Dyckerhoff Polska – cementowni z podkieleckich Nowin zaprezentował wsparcie rozwoju polskiej gospodarki przez przemysł cementowy.
- Polska jest obecnie drugim producentem cementu w Europie, po Niemczech i przed Włochami. W 2020 roku krajowa produkcja wyniosła ponad 18,7 milionów ton cementu. Sektor cementowy bezpośrednio zatrudnia 3,5 tysiąca pracowników. Polski przemysł cementowy skupiony jest wokół 13 zakładów cementowych znajdujących się w ośmiu województwach, w tym w świętokrzyskim, gdzie cementownie znajdują się w Nowinach, Małogoszczu i Karsach koło Ożarowa. Sektor cementowy i budowlany są kluczowe dla polskiej gospodarki. Generują 2 miliony miejsc pracy i wytwarzają 8 procent Produktu Krajowego brutto. Działalność branży cementowej przekazuje ponad 1,9 miliarda złotych do budżetu, wspierając gospodarki lokalne oraz sektor finansów publicznych, a jej łączna wartość dodana wynosi 3,8 miliarda złotych. Minione 30 lat przyniosło dynamiczny rozwój polskiej branży cementowej. Dzięki nakładom inwestycyjnym w wysokości ponad 10 miliardów złotych zakłady zwiększyły swoje moce produkcyjne i i ograniczyły oddziaływanie na środowisko, stając się bardziej ekologiczne. O 30 procent zredukowano emisję dwutlenku węgla, o 99 procent obniżono emisję pyłów do atmosfery, istotnie zmniejszono zużycie ciepła. Zredukowano zużycie energii oraz wody – mówił Krzysztof Kieres.
Jak prezentował, od ponad 20 lat polski przemysł cementowy stosuje paliwa alternatywne. Po spadku sprzedaży cementu notowanym latach 2012-2015, ostatnie lata stały się latami dobrej koniunktury dla branży. W 2020 roku sprzedaż wynosiła 18,7 milionów ton, podczas gdy w roku 2013 – 14,1 ton.
Janusz Miłuch - członek zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu i dyrektor generalny Cement Ożarów – zaprezentował na konferencji kluczowe regulacje dla branży cementowej. Europejski Zielony ład zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla do roku 2030 oraz neutralność klimatyczną do roku 2050. Mówił też o negatywnym dla branży wzroście kosztów energii elektrycznej o ponad 40 procent.
Xavier Guesnu – członek Zarządu Stowarzyszenia Producentów Cementu i prezes zarządu i dyrektor generalny Lafarge Cement mówił o niepokojącym i niekorzystnym zjawisku importu do Polski cement z krajów nieponoszących kosztów polityki klimatycznej – z Ukrainy i Turcji. W przypadku Ukrainy ten wzrost w 2019 roku wynosił tylko na przestrzeni roku 50 procent z 21 tysięcy ton w 2019 do 32 tysięcy ton w 2020 roku.
