Spis treści
Cały import produktów rolnych z Rosji będzie objęty unijnymi cłami
Komisja Europejska przyjęła propozycję nałożenia ceł na wybrane produkty rolne z Rosji i Białorusi, w tym na niektóre nawozy azotowe. Dotyczy to pozostałych 15 proc. produktów rolnych importowanych z Rosji, które do tej pory nie były objęte podwyższonymi taryfami. Teraz wniosek Komisji Europejskiej musi zostać rozpatrzony przez Parlament Europejski i zaakceptowany przez państwa członkowskie większością kwalifikowaną. Jeśli zostanie przyjęty, cały import produktów rolnych z Rosji będzie objęty unijnymi cłami.
Minister Jakub Jaworowski, cytowany w komunikacie Ministerstwa Aktywów Państwowych, wyraził zadowolenie z tego kroku.
"Nasze działania przyniosły pozytywny efekt, jest to kolejny ważny krok w stronę istotnego ograniczenia importu rosyjskich nawozów do Polski" – powiedział minister Jakub Jaworowski.
Podkreślił, że wprowadzenie ceł w ramach 16. pakietu sankcji przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa żywnościowego UE oraz wsparcia dla polskich firm chemicznych.
Lepsza ochrona branży producentów nawozów, która od miesięcy zmaga się ze skokowo rosnącym importem nawozów z Rosji i Białorusi
Minister Jaworowski zaznaczył również, że członkowie polskiego rządu aktywnie angażowali się w działania na różnych szczeblach unijnych, dążąc do wprowadzenia odpowiednich regulacji.
"Cieszę się z decyzji Komisji Europejskiej i wierzę, że szybko uda się wprowadzić te cła, co przyczyni się do ochrony branży producentów nawozów, która od miesięcy zmaga się ze skokowo rosnącym importem nawozów z Rosji i Białorusi, a także wesprze jej rentowność" – dodał minister.
Decyzja o nałożeniu ceł ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy
Minister Jaworowski podkreślił też, że decyzja o nałożeniu ceł ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa całej Europy.
"Decyzja ta wesprze bezpieczeństwo całej Europy: z jednej strony zapewni bezpieczeństwo żywnościowe w długim terminie i ochronę przemysłu chemicznego, z drugiej ograniczy środki finansowe wykorzystywane przez Rosję do prowadzenia wojny" – powiedział Jaworski.
Dodajmy, że prace nad 16. pakietem sankcji na Rosję wciąż trwają w Unii Europejskiej. Planowane jest, że zostanie on przyjęty w lutym, w trzecią rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
źródło: PAP
