"W związku z doniesieniami, dotyczącymi zmian w prawie pracy, formułowanymi w mediach przez członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy,
należy stanowczo podkreślić, że na tym etapie są to wyłącznie propozycje niezależnych ekspertów prawa pracy oraz przedstawicieli partnerów społecznych. Trudno przesądzać, czy wszystkie zostaną skierowane do dalszych prac.
Traktowanie propozycji jako prawa, które wkrótce będzie obowiązywać, jest przedwczesne, wywołuje chaos informacyjny i niepotrzebnie budzi zaniepokojenie zainteresowanych stron – pracowników i pracodawców" czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS).
Ministerstwo informuje, że Komisja Kodyfikacyjna zakończy prace w marcu i przedstawi Ministrowi Rodziny Pracy i Polityki Społecznej projekty nowych Kodeksów.
Dopiero po przeprowadzonych konsultacjach i przedstawionych przez inne resorty oraz partnerów społecznych opiniach, ostateczną decyzję o kształcie nowych Kodeksów podejmie Rada Ministrów.
Komisja przedstawi bardziej elastyczne przepisy o czasie pracy, okresach rozliczeniowych, harmonogramach pracy oraz ułatwienia dotyczące zasad organizacji pracy w regulaminach pracy. Pojawią się nowe zasady dotyczące wynagrodzeń, przede wszystkim rozwiązujące problem braku regulaminu wynagrodzeń w przypadku jego nieuzgodnienia z pracownikami. Większe gwarancje uzyskają pracownicy, których zbyt duża część wynagrodzenia jest wypłacana na zasadach nagrody uznaniowej, do której prawo oraz wysokość określa pracodawca - mówi prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.
Prof. Jacek Męcina tak określa główny nurt zmian, które Komisja zaproponuje rządowi: - Mimo, że w ostatnich latach za bardzo rozprzestrzeniły się umowy cywilnoprawne, czy zbyt często stosowano umowy terminowe, zatrudnienie etatowe jest wciąż dominującą formą. Uważam, że dominacja umowy o pracę nie będzie większym problemem dla pracodawców, ale pod warunkiem, że ich rozwiązywanie stanie się łatwiejsze. I w tym kierunku idą właśnie propozycje Komisji Kodyfikacyjnej.
Najważniejsza ma być umowa o pracę na czas nieokreślony, ale poprzedzona dłuższą umową na okres próbny i krótszą niż obecnie umową na czas określony. Komisja zaproponuje też bardziej elastyczną umowę na pracę sezonową, dorywczą, czy nieetatową. Alternatywą ma być świadczenie usług w formie samozatrudnienia.
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy została utworzona na podstawie przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 sierpnia 2016 r. w sprawie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy i rozpoczęła pracę w połowie września 2016 r. W skład Komisji wchodzą przedstawiciele nauki i praktyki indywidualnego i zbiorowego prawa pracy. Komisja liczy 14 osób, w tym 7 wskazanych przez stronę rządową i 7 wskazanych przez reprezentatywne organizacje związkowe i reprezentatywne organizacje pracodawców.