Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Przemysław Pruszyński z Konfederacji Lewiatan: spowodują drastyczny wzrost opodatkowania

Agnieszka Kamińska
Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan: Efektem uchwalenia proponowanej nowelizacji, nie będzie ani doprecyzowanie przepisów podatkowych, ani zachowanie fiskalnego status quo, lecz znacząca podwyżka podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców
Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan: Efektem uchwalenia proponowanej nowelizacji, nie będzie ani doprecyzowanie przepisów podatkowych, ani zachowanie fiskalnego status quo, lecz znacząca podwyżka podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców mat. prasowe Konfederacji Lewiatan i Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów zamierza wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Jest prawdopodobne, że więcej obiektów niż obecnie, będzie podlegać opodatkowaniu. Przemysław Pruszyński, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan: "zmiany spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku przedsiębiorców".

Ministerstwo Finansów przygotowało nową definicję budowli na potrzeby wyliczania podatku od nieruchomości, a wraz z nią nowe przepisy podatkowe. Wskazuje w nich, które obiekty będziemy kwalifikować jako budynki (opodatkowane od powierzchni użytkowej), a które będą należały do kategorii budowli (opodatkowanej od wartości). Trybunał Konstytucyjny już w 2023 r. orzekł, że zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicja budowli powinna być skorygowana, a przepisy uporządkowane. Ministerstwo Finansów zostało więc zobligowane do wprowadzenia zmian. Projekt przepisów jest gotowy. Według zapowiedzi resortu, jeśli ustawa zostanie uchwalona, będzie obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

Przepisy budzą jednak coraz większe kontrowersje. Do projektu ustawy dołączony został załącznik, który stanowi spis obiektów podlegających opodatkowaniu jako budowle. W tym zestawieniu wymieniono m.in. oczyszczalnie ścieków, zbiorniki (w tym silosy), obiekty kontenerowe na trwałe związane z gruntem, wiaty i hangary, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne oraz sieci techniczne. Być może wiele osób, dla celów podatkowych, będzie musiało na nowo nazwać swoje obiekty (np. przykład jeśli silosy i kontenery, według nowych przepisów, będą traktowane już jako budowle, to oznacza opodatkowanie ich daniną wynoszącą 2 proc. od ich wartości).

Nowe przepisy od podatku od nieruchomości. "Te regulacje uderzą w przedsiębiorców"

Do propozycji odniosła się Konfederacja Lewiatan. Ekspert podatkowy organizacji twierdzi, że zaproponowana zmiana miała być neutralna podatkowo dla biznesu. Tymczasem - jak podkreśla - nowe przepisy "zdecydowanie rozszerzą zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od nieruchomości".

- Poza budowlami, opodatkowana zostanie też ogromna liczba urządzeń technicznych o wielomiliardowej wartości. Kwota dodatkowych dochodów jednostek samorządu terytorialnego (nieco ponad 8 mln zł), wskazana w Ocenie Skutków Regulacji do projektu ustawy, całkowicie odbiega od szacunków naszych firm wskazujących, że nowe obciążenia z tytułu tego podatku mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

Jak czytamy w stanowisku Lewiatana, "całkowicie nieakceptowalne jest bardzo szerokie opodatkowanie urządzeń technicznych, całości sieci telekomunikacyjnych wraz z urządzeniami peryferyjnymi, urządzeń energetycznych służących produkcji ekologicznej energii elektrycznej (instalacje OZE)".

- Przyjęcie, że wskazane urządzenia stanowią przedmiot opodatkowania 2 proc. podatkiem od budowli doprowadzi do wstrzymania transformacji energetycznej i teleinformatycznej. Spowoduje nieopłacalność tego typu przedsięwzięć, ograniczenie nowych inwestycji, a wiele z już zrealizowanych zostanie zlikwidowana. Usunięcie zwolnienia z opodatkowania kolejowych terminali towarowych także jest sprzeczne z krajową oraz unijną polityką klimatyczną i transportową. Będzie miało negatywny wpływ na rentowność inwestycji w bardziej ekologiczny transport intermodalny, multimodalny i kombinowany – dodaje Przemysław Pruszyński.

Ekspert twierdzi też, że zmiany w podatku od nieruchomości zaproponowane przez rząd stoją w sprzeczności z deklaracjami dotyczącymi wspierania rozwoju gospodarczego kraju, oczekiwaniami społeczeństwa i zobowiązaniami Polski na arenie międzynarodowej, w szczególności w zakresie dążenia do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Konfederacja Lewiatan: te regulacje spowodują drastyczny wzrost opodatkowania

"Przepisy całkowicie pomijają fakt, że opodatkowanie budowli od ich wartości początkowej (2 proc. rocznie), jest daniną antyrozwojową i antyinwestycyjną. Wymiana starej infrastruktury na nową wiąże się z poważnym wzrostem obciążenia z tytułu podatku od nieruchomości. Natomiast decydując się na wielomilionowe nakłady firmy muszą skalkulować, że w ciągu 50 lat drugie tyle, ile wynosi inwestycja, zobowiązane będą odprowadzić z tytułu podatku. Stąd całkowicie nieakceptowalne jest rozszerzenie zakresu przedmiotowego definicji budowali w stosunku do już istniejących inwestycji i wprowadzenie tak istotnych zmian z minimalnym vacatio legis." - czytamy w komentarzu Konfederacji Lewiatan.

Organizacja nie ma wątpliwóści, że zmiany definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku przedsiębiorców. "Efektem uchwalenia proponowanej nowelizacji, nie będzie ani doprecyzowanie przepisów podatkowych, ani zachowanie fiskalnego status quo, lecz znacząca podwyżka podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców" - twierdzi Konfederacja Lewiatan.

Krytycznie do nowych przepisów odnieśli się też inni eksperci. „Projektowane zmiany zawierają wiele istotnych nowości. Zamiast zapowiadanego przez MF utrzymania status quo, zapowiada się na to, że dla wielu podatników nowelizacja przepisów skutkować będzie zwiększeniem obciążeń w podatku od nieruchomości” – czytamy w analizie PwC Studio - Prawo i Podatki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu