Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Resort finansów przygotowuje nowe przepisy

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Ministerstwo fainansów deklaruje, że celem reformy jest zachowanie fiskalnego status quo oraz wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów
Ministerstwo fainansów deklaruje, że celem reformy jest zachowanie fiskalnego status quo oraz wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów 123 rf
Resort finansów zapowiada zmiany w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości. Obecne regulacje są przestarzałe i budzą wątpliwości. Modyfikacje, które chce wprowadzić resort, mają doprowadzić do większej przejrzystości i sprawiedliwości w naliczaniu tej daniny.

Spis treści

Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2023 r., że zawarta w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych definicja budowli jest niezgodna z Konstytucją. Chodzi o to, że definicja odwołuje się do prawa budowlanego, a nie do przepisów podatkowych. Według TK, konieczne są też zmiany dotyczące zasad opodatkowania garaży – należy wprowadzić jednakowe stawki podatku za miejsca garażowe. Ministerstwo Finansów zostało więc zobligowane do przygotowania nowej definicji legalnej budowli na potrzeby wyliczania podatku od nieruchomości. Zgodnie z zapowiedziami resortu, możliwe jest przyjęcie zamkniętej listy obiektów, które podlegałyby opodatkowaniu.

Podczas Kongresu Rady Podatkowej, zorganizowanego przez Konfederację Lewiatan, przedstawicielka resortu finansów Monika Derejko-Kotowska, ogłosiła, że reforma wejdzie w życie już 1 stycznia 2025 r.

Ministerstwo Finansów: chodzi o wyeliminowanie wątpliwości podatkowych

Kluczową zmianą będzie przeniesienie definicji budowli z prawa budowlanego do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jednocześnie ministerstwo deklaruje, że "celem reformy jest zachowanie fiskalnego status quo oraz wyeliminowanie wątpliwości w zakresie opodatkowania niektórych obiektów".

Według wielu przedsiębiorców, modyfikacje powinny być szersze. Na przykład firma Deloitte, która m.in. zajmuje się audytem finansowym, uważa, że konieczne są też zmiany przepisów dotyczących podstawy opodatkowania przy zmianie właściciela oraz uwzględnienia stopnia zużycia budowli z biegiem czasu.

Przedsiębiorcy wyliczają problemy związane ze stosowaniem obecnych regulacji. Są to m.in.:

  • bardzo szeroki zakres obecnej definicji;

  • nieprecyzyjne pojęcia jak np. wolnostojące urządzenia techniczne;

  • nieprecyzyjną i rozszerzającą interpretację definicji przez organy podatkowe oraz orzecznictwo;

  • brak stabilności i pewności stosowania przepisów podatku od nieruchomości.

31 mld zł z podatku od nieruchmości w 2023 r.

Zmiana jest potrzeba i oczekiwana. W 2023 r. wpływy z podatku od nieruchomości wyniosły 31 mld zł, co świadczy o znaczeniu tej daniny dla budżetów lokalnych. Budowle oprocentowane są  dwuprocentową stawką podatku. Podatek w tym roku może wynieść 1,15 zł/1 m2 budynku ( to o 15 groszy więcej niż rok wcześniej). Najwyższa Izba Kontroli  informowała, że w większości gmin kontrolowanych w latach 2017-2020, rosły zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych ( średnio o jedną trzecią). Samorządy – jak podała NIK - nie zawsze prawidłowo ustalały i pobierały podatki oraz opłaty lokalne, w tym te od nieruchomości.

źródło: Deloitte, portalsamorzadowy.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu