Spis treści
Wykorzystać środki tak, aby nie trzeba było ich zwracać
Do końca PROW 2014-2020 zostało 14 miesięcy, w trakcie których trzeba program zakończyć i rozliczyć. W części zakończonych już naborów zostały oszczędności, które można przesunąć na realizację innych instrumentów, także tych, których przewidywane zapotrzebowanie na środki przekracza dostępny obecnie budżet.
Relokacja jest często stosowaną procedurą, pozwala sfinansować dodatkowe operacje i minimalizuje ryzyko niewykorzystania środków w ramach interwencji, gdzie nabory zostały zakończone i nie objęły całej puli finansowej.
Mniej pieniędzy na dobrostan i premię dla młodego rolnika, więcej na klimat i ekologię
Istotne rozwiązania projektu obejmują zasilenie lub zwiększenie budżetów na prowadzenie inwestycji. Zmniejszone zostaną środki na znane już rolnikom m.in.: modernizację gospodarstw rolnych w obszarach E i F (o 6,5 mln euro), premię dla młodego rolnika (o 8 mln euro), premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej (o 27 mln euro), ONW (o 2,2 mln euro) i dobrostan zwierząt (o 200 tys. euro).
Zasilone z kolei zostaną m.in.: rolnictwo ekologiczne (o 23 mln euro), działania rolno-środowiskowo-klimatyczne (o 10 mln euro), tworzenie grup producentów i organizacji producentów (o 21 mln euro) oraz przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonej w wyniku klęsk żywiołowych (o 2 mln euro).
Wśród propozycji resortu znalazła się też relokacja środków EURI, polegająca na zmniejszeniu środków w ramach ochrony wód przed azotanami (o 7,7 mln euro), rozwoju usług rolniczych (o 5,7 mln euro), M13 ONW (o 460 tys. euro), ale przyznaniu za to większego budżetu na odnowę wsi na obszarach wiejskich (o 13,8 mln euro).
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!
