Będą zmiany w ustawie dotyczącej morskich farm wiatrowych

Maciej Badowski
Opracowanie:
Rząd na środowym posiedzeniu ma się zająć projektem zmian w ustawie o wsparciu energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych.
Rząd na środowym posiedzeniu ma się zająć projektem zmian w ustawie o wsparciu energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych. chuyu/123RF
W środę, rząd zajmie się omówieniem projektu zmian w ustawie, która ma na celu wsparcie energii elektrycznej produkowanej przez morskie farmy wiatrowe. Kluczowym punktem proponowanych zmian jest wprowadzenie możliwości zróżnicowania ceny maksymalnej w aukcjach, zależnie od położenia projektów na obszarze morskim. Ta zmiana ma na celu uwzględnienie różnic w kosztach budowy i eksploatacji farm, które wynikają z ich lokalizacji.

Zmiany w ustawie o wsparciu energii z offshore

Rządowe posiedzenie ma przynieść kluczowe decyzje dotyczące przyszłości morskich farm wiatrowych w Polsce. Na stole leży projekt zmian w ustawie, który zakłada wprowadzenie mechanizmu pozwalającego na zróżnicowanie maksymalnej ceny w aukcjach dla projektów offshore, w zależności od ich położenia. Jest to odpowiedź na potrzebę bardziej elastycznego podejścia do wsparcia sektora energii odnawialnej na morzu.

Projekt przygotowany przez ministerstwo klimatu otwiera drogę dla ministerstwa do ustalania, za pomocą rozporządzeń, różnych cen maksymalnych dla poszczególnych obszarów przeznaczonych pod budowę morskich farm wiatrowych. Uwzględnia to różnice w warunkach geofizycznych oraz oddaleniu od brzegu, które mają bezpośredni wpływ na koszty realizacji i funkcjonowania farm.

Dlaczego zmiana jest konieczna?

Wcześniejsze regulacje zakładały jednolitą cenę za MWh dla wszystkich projektów offshore, niezależnie od ich lokalizacji. Minister klimatu wyznaczył jednolitą cenę 512,32 zł za MWh na przewidziane na 2025 rok aukcje. Jednakże, jak pokazuje analiza, takie podejście może nie sprzyjać rozwojowi sektora energii odnawialnej na morzu.

Różnice w kosztach mogą skutkować tym, że projekty zlokalizowane w mniej korzystnych miejscach, ze względu na wyższe koszty, nie będą w stanie konkurować w aukcjach. To z kolei może prowadzić do sytuacji, w której nie wszystkie planowane projekty zostaną zrealizowane.

Dodatkowo, zróżnicowanie cen może zapobiec sytuacjom, w których projekty o niższych kosztach inwestycji będą mogły zgłaszać wyższe oferty cenowe, co zniekształcałoby konkurencję i mogłoby prowadzić do nieefektywnego wykorzystania środków przeznaczonych na wsparcie.

Proponowane zmiany w ustawie o wsparciu morskich farm wiatrowych są odpowiedzią na potrzebę dostosowania mechanizmów wsparcia do realiów technicznych i ekonomicznych projektów. Dzięki wprowadzeniu możliwości zróżnicowania ceny maksymalnej, rząd ma nadzieję na stymulowanie rozwoju sektora energii odnawialnej na morzu, uwzględniając przy tym zróżnicowane warunki dla poszczególnych projektów. Ta zmiana może okazać się kluczowa dla przyszłości zielonej energii w Polsce, umożliwiając realizację większej liczby projektów i przyczyniając się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie energetycznym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu