Spis treści
- Wykonywanie umowy zlecenia oraz okresy prowadzenia pozarolniczej działalności mają się wliczać do stażu pracy
- Pracownicy nabędą uprawnienia do dłuższego urlopu wypoczynkowego, nagród jubileuszowych czy dodatku stażowego
- Pracodawcy mają wątpliwości - kontrowersje wywołuje zrównanie zatrudnienia na umowę o pracę z zatrudnieniem w oparciu o inne formy
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji Kodeksu pracy w sprawie ustalania stażu pracy. Według tej propozycji, wykonywanie pracy na podstawie umów zlecenia i prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej będzie zaliczać się do stażu pracy. A to będzie miało wpływ m.in. na wymiar urlopu.
Resort twierdzi, że uprawnienia pracownicze i dostęp do stanowisk wymagających potwierdzonego doświadczenia powinny być takie same niezależnie od prawnej i organizacyjnej formy wcześniejszej pracy. W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że w obecnym stanie prawnym nie ma jednolitych zasad ustalania stażu pracy. Co do zasady, do okresu pracy, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze, wlicza się okresy pracy świadczonej jedynie w ramach stosunku pracy.
"Taka sytuacja jest zatem niekorzystna dla pracowników, którzy przed nawiązaniem stosunku pracy prowadzili m.in. działalność gospodarczą lub wykonywali pracę na podstawie umów cywilnoprawnych" - podkreślono w uzasadnieniu do projektu.
Wykonywanie umowy zlecenia oraz okresy prowadzenia pozarolniczej działalności mają się wliczać do stażu pracy
Nowe przepisy (projekt ustawy jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i opiniowaniu) wydłużają listę okresów aktywności zawodowej, które będą wliczane do stażu pracy. Wśród nich znalazły się m.in.: okresy prowadzenia pozarolniczej działalności, współpracy z osobą prowadzącą działalność, zawieszenia działalności gospodarczej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, a także okresy wykonywania umowy zlecenia lub o świadczeniu usług, umowy agencyjnej, a także okres pozostawania osobą współpracującą oraz okres pozostawania członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych. Te okresy mają być potwierdzane zaświadczeniami wydanymi przez ZUS. A w przypadku działalności za granicą, to pracownik będzie musiał udowodnić okres zatrudnienia.
Pracownicy nabędą uprawnienia do dłuższego urlopu wypoczynkowego, nagród jubileuszowych czy dodatku stażowego
Resort pracy wskazuje, że po zmianach pracownicy, którzy nie mieli wyboru formy zatrudnienia (z uwagi na postawę pracodawców), nabędą uprawnienia do dłuższego urlopu wypoczynkowego, nagród jubileuszowych czy dodatku stażowego. Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 roku.
„Po 1 stycznia 2026 r. pracownik posiadający 7 lat stażu pracy, po zaliczeniu do stażu pracy dodatkowych 4 lat pracy na podstawie umowy zlecenie, uzyska urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni zamiast 20 dni. Według obecnych przepisów umowa zlecenie czy okres prowadzenia działalności gospodarczej nie wlicza się do stażu pracy. Obecnie pracownikowi na umowie o pracę przysługuje 20 dni urlopu, jeśli ma staż poniżej 10 lat i 26 dni urlopu, gdy ma staż pracy wyższy niż 10 lat” – podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na swojej stronie.
Na zmianach ma zyskać 5 milionów zatrudnionych, którzy teraz pracują w oparciu o inne umowy niż ta o pracę. Według GUS, tylko na podstawie umów cywilnoprawnych pracuje w Polsce ponad 2,26 mln Polaków.
O wątpliwościach pracodawców co do tej regulacji już jakiś czas temu mówił Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.
- Przepisy prawa pracy nie definiują pojęcia pracowniczego stażu pracy. Co do zasady, kwestia warunków nabywania określonych uprawnień, w tym określania stażu pracy, jest przedmiotem ustaleń wewnątrz zakładowych mających odzwierciedlenie w regulaminach pracy, wynagradzania lub układach zbiorowych. Wspomniane akty są wprowadzane w porozumieniu z organizacjami związków zawodowych, o ile takie funkcjonują u pracodawcy. Odgórne narzucenie zasad wliczania do stażu pracy określonych okresów wykonywania zadań w ramach stosunków cywilnoprawnych, działalności gospodarczej, posiadania statusu wspólnika, stanowi nieuzasadnioną ingerencję w swobodę stron dialogu społecznego – stwierdził Robert Lisicki.
Pracodawcy mają wątpliwości - kontrowersje wywołuje zrównanie zatrudnienia na umowę o pracę z zatrudnieniem w oparciu o inne formy
Kontrowersje wywołuje też automatyczne zrównywanie pracy wykonywanej na podstawie stosunku pracy z aktywnością zawodową świadczoną w ramach innych stosunków prawnych. Projekt ustawy budzi też inne zastrzeżenia. Chodzi o wliczanie do stażu pracy "udokumentowanych, przebytych za granicą okresów, innej niż zatrudnienie, działalności zarobkowej". Udokumentowanie tej działalności może być problematyczne, zwłaszcza w przypadku krajów spoza UE.
