Będzie więcej legalnych umów o pracę w ochronie, przy sprzątaniu i na budowach

agad
Archiwum
Cena nie będzie już wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów, a wykonawcy mają zatrudniać pracowników na etat - zdecydował Sejm.

-Szkoda, że tak późno, bo zdążyło paść wiele firm. Przetargi w Polsce to fikcja. Rząd obudził się z ręką w nocniku - komentują internauci.

80 procent pracowników na umowach-zleceniach

- Do tej pory było tak, że o zwycięstwie w przetargu decydowała wyłącznie najniższa cena - mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan. - Wymuszało to na oferentach maksymalne cięcie kosztów. Jednym ze sposobów było stosowanie umów cywilnoprawnych, w których stawkę za godzinę pracy kalkulowano nawet poniżej połowy płacy minimalnej. Ci, którzy chcieli zatrudniać na zwykłe umowy, nie mieli szans na zdobycie kontraktu.

Tymczasem w znowelizowanej ustawie Prawo zamówień publicznych zawarto zapisy odnośnie możliwości wpisania wymogu zatrudnienia na podstawie tradycyjnej umowy, o ile charakter pracy tego wymaga oraz kalkulowania jej kosztów na co najmniej podstawie płacy minimalnej.

- Jest to regulacja potrzebna i porządkująca rynek zamówień publicznych - ocenia Marek Kowalski,ekspert Konfederacji Lewiatan.

W firmach, które wygrywają przetargi (budowlanka, ochrona, sprzątanie) na umowach-zleceniach zatrudnia się teraz nawet 80 proc. pracowników, a przeciętne wynagrodzenie ledwie sięga najniższego wynagrodzenia.

Odejście od kryterium najniższej ceny

- Nowe przepisy zmniejszą szarą strefę w zatrudnieniu i pomogą wyeliminować praktyki szkodzące uczciwej konkurencji - dodaje Marek Kowalski.

Pracodawcy od dawna postulowali: odejście od kryterium "najniższej ceny" i wdrożenie oferty "najkorzystniejszej ekonomicznie", wprowadzenie obowiązku waloryzacji umów w ramach zamówień publicznych, czy opracowanie dobrych praktyk i wzorcowych dokumentów. Jest jednak pewien mankament, na który wskazują. W uchwalonej przez Sejm ustawie brakuje przepisów przejściowych, które pozwoliłyby na ochronę interesów przedsiębiorców w toku kontraktów zawartych przed dniem jej wejścia w życie. To ważne w sytuacji, gdy w najbliższym czasie zmieni się sposób oskładkowania umów-zlecenia, co w znacznym stopniu wpłynie na koszt wykonywania usług.

Ustawą Prawo zamówień publicznych zajmuje się teraz Senat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hm
Ciekawe, czy firmy nadal będą płacić pod stołem bez żadnych umów?
 
Tajemnicą poliszynela jest to, że pomino tego, iż pracownicy wypracowują godziny pracy, obowiązujące w danym miesiącu, płacone mają na czarno po 4 zł(brutto) na rękę za godzinę pracy(bywa nawet mniej). Od tak zwanego picu, firma podpisuje z pracownikiem umowę na 1/8 etatu i tyle przelewa na konto, od tej kwoty płaci ZUS i podatek dochodowy od wynagrodzeń. Reszta wynagrodzenia, o ile tak to można nazwać, jest wypłacana na rękę bez żadnego zarachowania w dokumentacji ZUS, podatkowej czy karcie wynagrodzenia pracownika. W sumie około tysiąc złotych łącznie, nawet nie 1680zł. Słowem, patologia na kółkach.
 
 
K
Koszka5
Składki zus 2014 są tak duże, że pracodawcy niechętnie zatrudniają pracowników na umowę o pracę. Nieliczni dostają takie umowy.
b
bakos
mikono - tego już nie da się poprawić, firmy będą uciekały bo tutaj i tak nic nie zostanie dla biznesu zmienione na lepsze - taki mamy klimat. I raczej nie nastawiałbym się, że jakoś prędko sytuacja może się diametralnie odmienić. Schemat Pawła Kurnika jest zgodny z prawem Unii, logiczne że firmy będą chciały to wykorzystywać.
m
mikono
Problem tkwi jednak w tym, że w Polsce koszty biznesu są zbyt wysokie. Działam w UK, przynajmniej formalnie, więc wiem jak ogromne są różnice. Moja firma generuje 15 tysięcy zysku więcej w ciągu roku. Optymalizacja Pawła Kurnika to przede wszystkim niski zus, duże zwolnienia podatkowe - sama kwota wolna to aż 50 tysięcy. I jak w takim wypadku żyć pytam?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu