- Firma należąca do Kulczyk Investments Beyond.pl niemal dwukrotnie zwiększy poziom mocy dostępny na kampusie w Poznaniu.
- Od ośmiu lat Wielkopolska może szczycić się jedynym w Europie data center o tak wysokich parametrach bezpieczeństwa.
- Inwestor zaoferuje więcej mocy, korzystając z odnawialnych źródeł energii.
Beyond.pl, dostawca usług data center, chmury i Managed Services oraz właściciel centrów danych w Polsce poinformował o decyzji dotyczącej rozszerzenia uruchomionego w styczniu 2024 roku projektu kolokacyjnego dla rozwiązań AI, uczenia maszynowego i wysokowydajnych obliczeń. Spółka chce niemal dwukrotnie zwiększyć poziom mocy kampusu w Poznaniu z 86 MW do 150 MW.
Sztuczna inteligencja otrzyma dostęp do zasilania bez ryzyka jego wyłączenia
Projekt dotyczy szybkiego udostępnienia na terenie kampusu w Poznaniu nowych przestrzeni kolokacyjnych o standardach bezpieczeństwa co najmniej na poziomie Rated 3 (oznaczający, że centrum przetwarzania danych może podlegać serwisowi bez konieczności wyłączania infrastruktury) do obsługi zaawansowanych procesów dotyczących funkcjonowania sztucznej inteligencji. Za sprawą inwestycji, firmy z sektora AI otrzymają dostęp do nowych mocy, które nie są obciążone ryzykiem wyłączenia infrastruktury, nawet w sytuacji konieczności podjęcia prac naprawczych.
Poznań od kilku lat szczyci się data center o niezwykłym standardzie
Od 2016 roku na terenie kampusu działa już obiekt Data Center 2 o mocy docelowej 42 MW, który należy do grona najbezpieczniejszych obiektów w Europie. To jedyne centrum danych multi-tier w Unii Europejskiej z certyfikatem ANSI/TIA-942 Rated 4 i normą EN 50600 Klasa 4 dla aktywnych komór, które potwierdzają najwyższe standardy bezpieczeństwa tego obiektu.
Jak podaje spółka, nowe komory będą technologicznie przygotowane do utrzymania infrastruktur IT o wysokiej gęstości mocy na poziomie 130+kW na szafę rack (szafę serwerową), co jest kluczowe właśnie przy kolokacji środowisk sztucznej inteligencji.
Nowe komory będą potrzebować więcej energii. Skąd firma weźmie prąd?
Wśród technologii, które mogą znaleźć zastosowanie w rozwiązaniu Beyond.pl znajdują się m.in. chłodzenie cieczą, w tym bezpośrednie chłodzenie procesorów (direct-to-chip, do 130kW/rack) lub chłodzenie zanurzeniowe (immersion cooling), czy wymienniki ciepła (rear door cooling) - dopasowane do konfiguracji urządzeń. Skąd wziąć energię na zapewnienie większych mocy?
Spółka zapewnia, że zwiększona moc kampusu będzie nadal zasilana w 100 proc. energią odnawialną, co po części wynika z konieczności stosowania się do unijnej dyrektywy EED (Energy Efficiency Directive) dotyczącej efektywności energetycznej. W dyrektywie chodzi o to, by do 2030 roku zmniejszyć zużycie energii końcowej w Unii Europejskiej o 11,7 proc. – Transformacja cyfrowa musi odbywać się w zrównoważony sposób. Dlatego nasze centra danych są zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych i na wielu polach optymalizujemy nasze procesy, by minimalizować zużycie zasobów – tłumaczy Wojciech Stramski, prezes zarządu w Beyond.pl.
Beyond.pl to także pierwszy operator centrów danych w Polsce, który uruchomił zasilanie obiektów wyłącznie w oparciu o odnawialne źródła energii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!