To klucz do przyszłości branży energetycznej. A wyzwania są ogromne

Maciej Badowski
Opracowanie:
Karta Efektywnej Transformacji, wprowadzona w listopadzie 2022 roku, zmieniła sposób, w jaki najwięksi operatorzy sieci dystrybucyjnych planują swoje inwestycje.
Karta Efektywnej Transformacji, wprowadzona w listopadzie 2022 roku, zmieniła sposób, w jaki najwięksi operatorzy sieci dystrybucyjnych planują swoje inwestycje. Jarosław Jakubczak/ Polska Press
Dwa lata temu przez przedstawicieli Urzędu Regulacji Energetyki i pięciu głównych operatorów dystrybucji energii w Polsce podpisana została Karta Efektywnej Transformacji, która zmieniła sposób, w jaki firmy energetyczne planują swoje inwestycje. Jak zauważają eksperci, KET przyczynia się nie tylko do ułatwienia finansowania inwestycji, ale wpłynie także na wzrost społecznej akceptacji kosztów, jakie generuje cały proces transformacji energetycznej.

Spis treści

Karta Efektywnej Transformacji kluczem do przyszłości branży energetycznej

Karta Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki (KET) została wprowadzona w listopadzie 2022 roku. Dokument składa się 18 punktów, a został podpisany przez przedstawicieli Urzędu Regulacji Energetyki i pięciu głównych operatorów dystrybucji energii w Polsce.

Założenia zawarte w karcie, której realizacja ma się zakończyć w 2030 r., dotyczą efektywnej transformacji sieci dystrybucyjnych i sprawiedliwego wprowadzania przemian w energetyce w porozumieniu ze wszystkimi interesariuszami – wskazano.

Jednocześnie przypomniano, że od lipca 2024 roku może do niej przystąpić każdy podmiot, który chce przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa dostaw energii i realizować zapisy tego porozumienia.

Zmiana sposobu inwestycji w energetykę oraz zapewnienie odpowiednich nakładów

Jak zauważa Agnieszka Okońska, członkini zarządu Stoen Operator, jednego z kluczowych Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) i sygnatariusza KET, w ciągu dwóch lat obowiązywania dokument ten zmienił sposób, w jaki firmy energetyczne planują swoje inwestycje.

– Podział w planie rozwoju sieci na 3 grupy – rozwój sieci i przyłączenia nowych odbiorców, modernizacja istniejącego majątku oraz tzw. pozostałe nie jest już jedyny. Teraz planujemy inwestycje dodatkowo w takich grupach jak przyłączanie OZE, automatyka, digitalizacja, smartyfikacja, czyli obszarów nowych i istotnych dla współczesnej energetyki – wskazuje.

Strefa Ekologii - artykuły

Jak podkreślono, ważnym aspektem wprowadzenia KET jest także gwarancja i stabilność finansowania.

Karta Efektywnej Transformacji daje operatorom sieci dystrybucyjnych pewien zagwarantowany minimalny poziom zwrotu z zainwestowanego kapitału. To jest istotny element, bo często konkurujemy z innymi podmiotami o dostęp do środków finansowych – podkreśla Okońska.

Wzrost zapotrzebowania na moc, wyższe nakłady na rozwój sieci

Choć wyzwania stojące przed branżą w Polsce są ogromne, to transformacja energetyczna w naszym kraju nabrała tempa. Wrzesień bieżącego roku okazał się momentem przełomowym - udział węgla w produkcji energii zmalał do 48 proc., w porównaniu z 85 proc. dekadę wcześniej, co stanowi znaczący postęp w procesie dekarbonizacji.

Jednocześnie Polska w dalszym ciągu jest jednym z największych emitentów dwutlenku węgla w Unii Europejskiej. Pomimo znaczących inwestycji w odnawialne źródła energii w ostatnich latach, nadal istnieją powiązane z tym sektorem wyzwania, (jak np. potrzeba modernizacji infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej), którym trzeba sprostać.

Robert Stelmaszczyk, prezes spółki Stoen Operator, zauważa też, że stan krajowej sieci oraz wyzwania, z jakimi musi się zmierzyć segment przesyłu i dystrybucji, są podobne jak w całej Europie. Zjawiska, które występują w każdym kraju, to rozwijająca się elektromobilność, wzrost liczby data center, zwiększone zapotrzebowanie na chłodzenie i ogrzewanie oraz trudności wynikające z sytuacji geopolitycznej.

Jego zdaniem, obecnie należy przeznaczać jak najwięcej funduszy unijnych na rozwój sieci elektroenergetycznych, ponieważ tego rodzaju przedsięwzięcia zaczną w przyszłości relatywnie kosztować więcej, między innymi z powodu wzrostu cen usług, materiałów i kosztów dostępu do gruntów.

– Wiele innych segmentów rynku energetycznego, jak magazyny energii, energetyka wiatrowa czy fotowoltaika, ma lepsze perspektywy optymalizacji kosztów ze względu na postęp technologiczny. W tych obszarach odłożenie w czasie części inwestycji może przynieść korzyści w postaci niższych kosztów. W sieciach jednak realizowanie prac w późniejszym terminie zazwyczaj zawyża koszty – zwraca uwagę Stelmaszczyk.

Systematyczne zwiększanie inwestycji pozwoli operatorom sieci dystrybucyjnych przygotować się na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną. Pomagają dofinansowania w ramach dostępnych programów unijnych.

Dotacje w przypadku firm regulowanych przekładają się na obniżenie taryf, a nie zwiększenie zysku. W trosce o odbiorców nadal więc będziemy nie tylko poszukiwać nowych dotacji, ale też zmniejszać koszty operacyjne i straty sieciowe – kończy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu