Koszty prowadzenia działalności są dziś największą przeszkodą w prowadzeniu biznesu. Niestety często wynikają one z czynników zewnętrznych. Wymogi związane z Zielonym Ładem i zieloną energią, wymuszają na polskich firmach restrukturyzację. Do tego potrzebne są narzędzia, które pomogą wprowadzać te procesy łatwiej i szybciej - mówi wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej Tomasz Zjawiony.

Najlepszym przykładem porozumienia, zdaniem Tomasz Zjawionego, jest program Fit for 55, który w krótkim czasie nakładał na przedsiębiorców drastyczne konsekwencje za brak zielonych rozwiązań.
- Na szczęście w wyniku dyskusji udało się uzyskać konsensus i daty zostają przesuwane. Polska gospodarka jest jedną z niewielu, ciągle mocno opartych jeszcze na energetyce węglowej. Stąd tez nasze „dojście do zieloności” jest trudniejsze niż na przykład Słowenii czy Hiszpanii, które mają zielone źródła energii. Nam chodzi o to, by pokazać, że zasady prowadzenia biznesu w Polsce są inne i reguły trzeba urealniać – mówi Zjawiony.
Polski biznes potrzebuje strategii rozwoju
Sektor MŚP wytwarza 50% polskiego PKB, ale spotyka się wyłącznie z obciążeniami. Firmy nie zawsze mają narzędzia do realizacji nakładanych na nie wymogów. Potrzebują finansowania, które wspomoże restrukturyzację i optymalizację. Kolejnym elementem wsparcia dla biznesu powinno być doradztwo w zakresie cyberbezpieczeństwa. To bardzo poważne zagrożenia utrudniające prowadzenie biznesu. Mówimy też ciągle o stabilności prawa.
- Jeśli nie opiszemy, jak ma być prowadzony zrównoważony rozwój, to rozsypie się nie tylko biznes, ale cała gospodarka. Chodzi o nakreślenie drogi rozwoju dla sfery publicznej i prywatnego biznesu. To pokaże przedsiębiorcom, że rzeczywiście są poważnie traktowani – wiceprezes KIG.
Postulowany dokument ma opisywać najważniejsze procesy biznesowe z kilkunastoletnią perspektywą.
- Jeśli przedsiębiorcy nie wiedzą, czy np. w przyszłym roku nie zmieni się prawo dotyczące zasad ich funkcjonowania, trudno im podejmować odpowiednie decyzje. To mają być proste rzeczy. Nie opiszemy wszystkich procesów, ponieważ sektor MŚP jest multi branżowy, począwszy od małych piekarni po zakłady zbrojeniowe. Nie można ich w ten sam sposób zdefiniować. Należy jednak nakreślić podstawowe parametry, narzędzia i środki, którymi dysponuje państwo, Komisja Europejska czy banki inwestycyjne. Taką mapę drogową chcemy nakreślić – podsumowuje Tomasz Zjawiony.
Zapraszamy do obejrzenia całego zapisu rozmowy.