W grudniu ubiegłego roku miało miejsce niemal 3 tys. wypadków drogowych, w których rannych zostało ponad 3,4 tys. osób. Największe nasilenie kolizji występowało w godzinach 14-19, czyli w okresie bardzo dużego natężenia ruchu. Jak pokazują dane, na występowanie wypadków drogowych wpływ mają także panujące obecnie warunki atmosferyczne oraz wcześniej zapadający zmroki. Mróz, śliska nawierzchnia, słaba widoczność, opady śniegu lub marznącej mżawki to czynniki zwiększające możliwość wystąpienia kolizji drogowej w okresie zimowym. Właśnie dlatego kierowcy powinni nie tylko zadbać o odpowiednie przygotowanie auta do użytkowania w takich warunkach i to jeszcze przed podróżą, ale również zainwestować w odpowiedni pakiet ubezpieczenia. – Decydując się na ubezpieczenie swojego samochodu warto rozważyć wszystkie ryzyka na jakie możemy być narażeni podczas podróży. Oprócz obowiązkowego ubezpieczenia OC, powinniśmy posiadać Autocasco - podkreśla Marek Dmytryk, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Detalicznych Gothaer TU S.A.
Zanim wyruszysz w drogę, zadbaj o samochód
Każdy samochód powinien być sprawny w podróży – odpowiednie przygotowanie auta do zimowych warunków pozwala uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji – nie tylko problemów z rozruchem silnika, lecz także np. zmagania się z przymarzniętymi do uszczelek drzwiami. Z raportu firmy Stater24 wynika, że najwięcej zimowych awarii (bo aż 25 proc.) dotyczy problemów z akumulatorem. Jednocześnie ryzyko zepsucia się niektórych części samochodu w tym okresie wzrasta nawet o 283 proc. Jak przygotować auto przed podróżą? W ramach profilaktyki powinniśmy wykonać przegląd samochodu i sprawdzić funkcjonowanie najważniejszych zespołów naszego pojazdu, a przede wszystkim układu hamulcowego, amortyzatorów oraz zawieszenia. Nie zapominajmy o skontrolowaniu: stanu płynów eksploatacyjnych w aucie, stanu i ciśnienia opon oraz koła zapasowego. Musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze przygotowanie może nie uchronić nas przed nieszczęśliwym zdarzeniem.
W drodze na święta, może nas spotkać wiele niespodziewanych zdarzeń.. W takiej sytuacji warto posiadać ubezpieczenie Assistance, w ramach którego możemy liczyć na wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Należy przy tym pamiętać, że zakres ochrony zależy od wariantu, jaki wybraliśmy.
Holowanie nawet do 1100 km
Wyobraźmy sobie sytuację, w której samochód odmawia nam posłuszeństwa, a my znajdujemy się setki kilometrów od domu. Dodatkową ochronę w przypadku sytuacjach awaryjnych zapewnia wyżej wspomniane Auto Assistance. Ubezpieczenie to obejmuje również holowanie pojazdu. Pamiętajmy, że koszt przywiezienia samochodu na lawecie może wynosić nawet kilka tysięcy złotych, zwłaszcza za granicą. Jest on oczywiście uzależniony od trasy holowania, terminu – czy jest to dzień powszedni czy święto - opłat związanych z korzystaniem z dróg (np. autostrad) oraz masy holowanego pojazdu.