Bezpieczne finanse w wakacje

Maciej Badowski
Na wakacyjne wojaże czekamy cały rok. Kiedy wreszcie nadchodzi ten upragniony czas urlopu i beztroskiego odpoczynku pamiętajmy o zwiększeniu czujności nad swoimi finansami.

Oprócz zapasów gotówki, kart płatniczych w portfelu w podróż zabieramy niezbędne dokumenty tożsamości dowód osobisty czy paszport. W najodleglejszych zakątkach często korzystamy z sieci m.in. aby sprawdzić stan konta czy wykonać przelew. Wypłacamy też pieniądze z bankomatów czy płacimy telefonem. Dlatego podstawowe zasady bezpieczeństwa powinny towarzyszyć nam na każdym kroku.

Karta i……

Na wakacje warto zabrać trochę gotówki, ale przede wszystkim karty i to najlepiej dwie: debetową oraz kredytową. Debetówka zapewni nam dostęp do pieniędzy i wypłat z bankomatów czy płatności w sklepach. Karta kredytowa dodatkowo przyda się do rezerwowania hoteli, wynajmu samochodu lub nieprzewidzianych wydatków. Niezależnie od tego jaką kartę posiadamy nie należy spuszczać jej z oczu, np. płacąc w sklepach lepiej samodzielne włożyć ją do czytnika, w restauracji płatność kartą powinna być realizowana przy nas. Warto też ustalić dzienne limity płatności  jakie będzie można wykonać w ciągu jednego dnia - wtedy w razie kradzieży lub zgubienia karty ograniczy to straty do minimum. Zadbajmy też, aby wszystkich plastików nie nosić w jednym portfelu ani przechowywać razem z numerem PIN.
Pamiętajmy że karta oznacza większe bezpieczeństwo niż gotówka w portfelu. Gdy nam zginie, wystarczy jeden telefon do banku, aby ją zablokować jeśli zrobimy to szybko nie stracimy wszystkich pieniędzy. Bank z chwilą zastrzeżenia karty bank przejmuje pełną odpowiedzialność za ewentualne transakcje przeprowadzone skradzioną kartą. Jeśli jednak nie zdążyliśmy zastrzec karty i ktoś już zaczął z niej zaczął korzystać, odpowiedzialność klienta za ewentualne nieuprawnione transakcje jest ustawowo ograniczona do równowartości 150 euro. Banki oferują też możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia z tytułu kradzieży takiej karty.
W przypadku utraty karty możemy skorzystać z opcji wypłaty gotówki w bankomatach z pomocą aplikacji IKO zainstalowaną na telefonie. Do naszej dyspozycji jest też duża sieć placówek banku.

Płacę telefonem

Z dnia na dzień rośnie liczba miejsc w których zapłacimy telefonem.  Aby mieć taką możliwość wystarczy zainstalować na smartfonie aplikację mobilną. Aplikację płatniczą można zabezpieczyć kodem PIN oraz blokadą dostępu do samego urządzenia. Ustalając kod, warto zadbać o to, aby nie był zbyt prosty do odgadnięcia. Dobrze, aby blokada włączała się od razu po wyłączeniu ekranu telefonu. W przypadku utraty telefonu z zainstalowaną aplikacją należy powiadomić bank.

Bezpieczna sieć

Korzystanie z niezabezpieczonej sieci może przynieść wiele strat. Aby bezpiecznie korzystać z konta i nie narazić się na internetowych oszustów należy przestrzegać podstawowych zasad:
•          nie logować się do serwisów bankowości internetowej z ogólnodostępnych komputerów np. w kawiarence internetowej lub tez niezabezpieczonych sieci wifi
•          zawsze sprawdzać adres strony logowania: czy połączenie jest szyfrowane czy na pasku na dole ekranu lub przy polu adresowym pojawia się ikona z zamkniętą kłódką. Po kliknięciu w nią powinien wyświetlić się certyfikat potwierdzający autentyczność odwiedzanej przez nas strony www. Najlepiej wpisać adres ręcznie lub zalogować się do konta ze strony głównej banku
•          po zalogowaniu należy pamiętać, że podawanie jednorazowych kodów jest konieczne tylko wtedy, gdy wykonujemy takie operacje jak zlecenie przelewu. System banku nigdy nie poprosi o podanie żadnego kodu podczas logowania, zaraz po zalogowaniu, przy wykonywaniu płatności ani przy przeglądaniu historii rachunku. Wyjątkiem jest tylko konieczność użycia dwóch kodów podczas aktywacji lub zmiany nowego narzędzia autoryzacji.

Chroń swoje dane

Dowodu osobistego nie tylko w trakcie wakacji strzeżmy jak oka w głowie, nie udostępniajmy go osobom trzecim np. zostawiając w zastaw przy wypożyczaniu sprzętu sportowego. Może zdarzyć się, że dowód zostanie skradziony lub sami go zgubimy wtedy jak najszybciej należy powiadomić policję, ale też bank.  Takiego zgłoszenia można dokonać w dowolnej placówce bankowej, niekoniecznie w tej w której mamy konto. Jeśli tego nie z robimy może narazić się na problem np. wyłudzenia kredytu na nasze dane.

- Powszechnie wiadomo, że dane takie jak: numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego czy adres zamieszkania to informacje, które powinny być przez nas szczególnie chronione. I choć w codziennym życiu większość z nas ma taką świadomość to w praktyce wiedza ta jest często bagatelizowana. Najczęściej nasze dane możemy utracić w sytuacji gdy zgubimy lub zostawimy w zastaw dowód osobisty np. w wypożyczalni sprzętu sportowego. Zdarza się, że dostaje się on w niepowołane ręce, a to idealna sytuacja z której korzystają oszuści. Złodziejom zależy na tym, aby wejść w posiadanie danych i wykorzystać  np. w celu wyłudzenia kredytu. Niestety często zdarza się, że swoimi wrażliwymi informacjami chwalimy się na portalach społecznościowych np. robimy zdjęcie nowej karty bankowej gdzie bez problemu można odczytać jej numer czy imię i nazwisko posiadacza. Oszuści działają też w internecie - często spotykaną formą działalności przestępczej jest zamieszczanie fikcyjnych ogłoszeń o pracę z obietnicą zatrudnienia i prośbą o podanie danych osobowych. Pod przykrywką uwiarygodnienia tożsamości danej osoby oszuści proszą o otwarcie konta bankowego i przyjęcie na niego przelewu lub przesłania go dalej. Potem okazuje się, że pieniądze te pochodzą z internetowych kradzieży, a niczego nieświadoma osoba bierze udział w przestępstwie – ostrzega Monika Poncyliusz, PKO Bank Polski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu