Bezpieczne zakupy online. Jak chronić się przed oszustami internetowymi?

Justyna Piasecka-Gabryel
Osoby, które robią zakupy przez internet, muszą zachować szczególną ostrożność. Cyberprzestępcy nieustannie dostosowują metody oszustw, by zwiększyć swoją skuteczność. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, by zwiększyć bezpieczeństwo podczas zakupów online --->
Osoby, które robią zakupy przez internet, muszą zachować szczególną ostrożność. Cyberprzestępcy nieustannie dostosowują metody oszustw, by zwiększyć swoją skuteczność. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, by zwiększyć bezpieczeństwo podczas zakupów online ---> pixabay.com
Osoby, które robią zakupy przez internet, muszą zachować szczególną ostrożność. Cyberprzestępcy nieustannie dostosowują metody oszustw, by zwiększyć swoją skuteczność. Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać, by zwiększyć bezpieczeństwo podczas zakupów online.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zwiększyła się popularność zakupów przez internet. Większa liczba użytkowników jest okazją dla oszustów.

Czytaj też: Dojeżdżasz do pracy? Możesz liczyć na dodatkowe 300 zł do twojej pensji! Chodzi o podwyższone koszty uzyskania przychodu

– Nawet jeśli zakupy online zostały zabezpieczone dzięki wdrożeniu nowych technologii, takich jak bezpieczne uwierzytelnianie klienta lub uwierzytelnianie dwuskładnikowe, cyberprzestępcy nadal znajdują sposoby aby złapać w pułapkę kupujących online

– informują policjanci z biura dw. z Cyberprzestępczością KGP.

Europol, wraz z Radą ds. Ryzyka Handlowego i krajami uczestniczącymi, rozpoczęli kampanię #SellSafe w ramach której przypominane są najlepsze metody zwalczania oszustw internetowych.

Wskazówki dla kupujących online:

  • Kupuj z zaufanych źródeł - korzystaj z marek i sklepów, które znasz.
  • Sprawdź opinie i oceny - w szczególności od nieznanych sklepów i sprzedawców indywidualnych.
  • Kontroluj opłaty cykliczne - zanim podasz dane swojej karty, aby zapłacić za stałą usługę przez internet, dowiedz się, jak możesz zatrzymać tę usługę.
  • Upewnij się, że transfer danych jest bezpieczny - podczas przeglądania stron internetowych używaj protokołów HTTPS i SSL. Pamiętaj: sam symbol kłódki nie świadczy o tym, iż strona internetowa legalna.
  • Pomyśl dwa razy zanim zapłacisz - upewnij się, że rozumiesz ryzyko zakupów online.
  • Korzystaj z kart kredytowych, dokonując zakupów online - większość kart kredytowych ma silną politykę ochrony klienta. Jeśli nie dostaniesz tego, co zamówiłeś, wydawca karty zwróci Ci pieniądze.
  • Zachowaj wszystkie dokumenty związane z zakupami online - mogą być potrzebne do ustalenia warunków sprzedaży lub udowodnienia, że zapłaciłeś za towar.
  • Nie wysyłaj pieniędzy do kogoś, kogo nie znasz - jeśli nie dałbyś pieniędzy przypadkowej osobie na ulicy, nie rób tego również przez internet. Jeśli to możliwe, zastrzegaj sobie prawo do odbioru towaru w pierwszej kolejności.
  • Nigdy nie wysyłaj szczegółów karty mailem - nigdy nie wysyłaj nikomu kopii swojej karty, numeru karty, kodu PIN ani żadnych innych danych dotyczących karty pocztą elektroniczną.
  • Rezygnujesz z zakupu? Nie zostawiaj nigdzie danych swojej karty - jeśli nic nie kupujesz, nie przesyłaj ani nie zapisuj szczegółów dotyczących swojej karty.
  • Sprawdź stronę internetową bezpieczeństwo płatności - rób zakupy online tylko w witrynach, które używają systemów pełnego uwierzytelniania (takich jak Verified by Visa / MasterCard Secure Code).

Zobacz też: Uwaga na oszustów w sieci:

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu