Bezrobocie najmniejsze od 26 lat. Największy spadek w województwie warmińsko-mazurskim

Zbigniew Biskupski AIP
Niższa stopa bezrobocia była tylko w kwietniu 1991 r. Jak podało dziś we wtorek 9 maja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w Polsce kwietniu br. wyniosła 7,7 proc.

7,7 proc. - tyle wyniosła stopa bezrobocia na koniec kwietnia. To o 0,4 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej i aż o 1,7 procent mniej niż rok temu. Tak niskiego wskaźniku bezrobocia w kwietniu nie zanotowano od 26 lat.
W stosunku do marca natężenie bezrobocia zmniejszyło się we wszystkich województwach (od 0,2 do 0,8 punktu procentowego). Największy spadek stopy bezrobocia wystąpił w województwie warmińsko-mazurskim.

W rok liczba bezrobotnych spadła o 270 tys. osób

O coraz lepszej sytuacji na rynku pracy świadczy również spadek liczby bezrobotnych. W kwietniu zarejestrowanych w urzędach pracy było 1,25 mln osób, a więc o 71,9 tys. (5,4 proc.) mniej niż w marcu br. i aż o 269,5 tys. mniej niż rok temu (17,7 proc.). Co ciekawe, odnotowano też silniejszy procentowy spadek liczby bezrobotnych w stosunku do roku poprzedniego. Podczas gdy w okresie kwiecień 2017-marzec 2017 liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 5,4 proc., w analogicznym okresie rok wcześniej stwierdzono spadek na poziomie 4,9 proc.

Bezrobocie najmniejsze od 26 lat. Największy spadek w województwie warmińsko-mazurskim
MRPiPS

Zmniejszenie liczby bezrobotnych odnotowano we wszystkich województwach – najsilniej w dolnośląskim (8,7 proc.; 7,5 tys. osób), wielkopolskim(6,7 proc.; 5,2 tys. osób), warmińsko-mazurskim(6,4 proc.; 4,7 tys. osób) i zachodniopomorskim (6,2 proc.; 4,0 tys. osób).

Czytaj też:
Koniec partyzantki na rynku nieruchomości. Pośrednikiem będzie mógł być tylko przedsiębiorca. I to z polisą odpowiedzialności cywilnej

Mniejsza liczby bezrobotnych to efekt spadku nowych rejestracji oraz zwiększonej aktywizacji bezrobotnych przez urzędy pracy, co z kolei wiąże sięz pracami sezonowymi w budownictwie, rolnictwie, ogrodnictwie i leśnictwie.

Rekordowa liczba ofert pracy
Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji pod koniec kwietnia wyniosła 132,5 tys. I choć zanotowano tu spadek o 37,4 tys. w porównaniu z marcem, nie jest to wcale sytuacja wyjątkowa.

Spadek liczby ofert w kwietniu przy ich wzroście we wcześniejszych miesiącach występował co roku od 2009 do 2015 roku. Co prawda rok temu w kwietniu przybyło ofert pracy, ale był to wzrost minimalny – zaledwie o 326 wakatów.

Odnotowana w kwietniu stopa bezrobocia nie była tak niska od początku lat dziewięćdziesiątych. Najbardziej zbliżony do aktualnego wskaźnik bezrobocia odnotowano w kwietniu 1991 roku. Wtedy wyniósł on 7,3 proc.

Obejrzyj wideo:

Firmy rodzinne wciąż mają dużą przyszłość w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu