Bezrobocie niższe o 1,6 proc. niż przed rokiem. Najszybciej spadało na Pomorzu Zachodnim

Zbigniew Biskupski AIP
Piotr Krzyżanowski
Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2017 r. wyniosła 8,6 proc. i była wyższa o 0,3 p.proc. niż przed miesiącem, ale o 1,6 p.proc. niższa w stosunku do notowanej w styczniu 2016 roku, poinformował w czwartek 23 stycznia Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu ze styczniem ub. roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim, a w najmniejszym – w mazowieckim i wielkopolskim.

- Pomimo sezonowego wzrostu bezrobocia, styczniowy wynik należy ocenić pozytywnie. Mamy za sobą dość mroźną zimę, która wstrzymała część prac terenowych, ale mimo to nie zamroziła dobrej koniunktury na rynku pracy – komentuje Andrzej Kubisiak, ekspert Work Service S.A. i dodaje: To pierwszy zimowy jednocyfrowy pomiar jaki odnotowano w Polsce od 1992 roku. Co więcej w skali ostatniego roku stopa bezrobocia spadła o 1,6 p.p., a pula osób bez pracy zmniejszyła się w ciągu roku o 9,2 proc.. Co więcej do Urzędów Pracy skierowano ponad 122 tysiące miejsc pracy i aktywizacji zawodowej, a to oznacza wzrost o 41 proc. r/r. Z drugiej strony nadal utrzymują się wyraźne deficyty kadrowe. Z naszych najnowszych badań wynika, że 33 proc. przedsiębiorstw ma trudności rekrutacyjne, które głównie dotykają niższego i średniego szczebla – podkreśla Andrzej Kubisiak.

Spada wszędzie, ale w nierównym tempie

Jak wyliczył Główny Urząd Statystyczny (GUS), stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,2 proc. w wielkopolskim do 14,8 proc. w warmińsko-mazurskim. W ujęciu miesięcznym zwiększyła się we wszystkich województwach, najbardziej w warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (odpowiednio o 0,6 p.proc. i 0,5 p.proc.), a najmniej – w łódzkim, małopolskim, mazowieckim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim (po 0,2 p.proc.).

W porównaniu ze styczniem ub. roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu (w granicach 2,3 p.proc. – 2,0 p.proc.) w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim, a w najmniejszym (po 1,2 p.proc.) – w mazowieckim i wielkopolskim.

Czytaj też:
Rząd szykuje reformę szpitali. Jest ona równie radykalna jak reforma edukacji, a najbardziej ucierpią pacjenci szpitali powiatowych

Poprawiająca się sytuacja na rynku pracy przekłada się na zwiększoną dostępność ofert zatrudnienia, choć może nie być to odczuwalne równomiernie we wszystkich regionach kraju. W zachodniej, centralnej i południowej części Polski stopa bezrobocia sięga między 5,2 proc. a 9,4 proc. i tam dostępność miejsc pracy jest najwyższa. Z odmienną sytuacją borykają się mieszkańcy 7 wschodnich i północnych województw, gdzie bezrobocie nadal pozostaje dwucyfrowe. Tam co prawda pula osób bez pracy spada najszybciej, ale konkurencja o kandydatów jest relatywnie mniejsza niż w przeważającej części kraju – komentuje Andrzej Kubisiak.

Efekt programu Rodzina 500+

W strukturze bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy udział kobiet w końcu stycznia br. był wyższy niż przed rokiem o 1,2 p.proc. i wyniósł 52,7 proc.
Zwiększył się nieznacznie udział osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,1 p.proc. do 30,6 proc.). Zmniejszył się natomiast udział osób dotychczas niepracujących (o 1,5 p.proc. do 14,0 proc.) oraz absolwentów (o 0,7 p.proc. do 3,9 proc.).

Czytaj też:
Kupujesz w Żabce? Wiedz, że sieć zmieniła właśnie właściciela. Co to oznacza dla klientów?

Spośród osób bezrobotnych znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w stosunku do końca stycznia ub. roku, zmniejszył się udział następujących kategorii w liczbie zarejestrowanych w urzędach pracy ogółem:
* osób bezrobotnych w wieku poniżej 30 roku życia (o 2,1 p.proc. do 27,6 proc., w tym udział osób w wieku poniżej 25 roku życia obniżył się o 1,7 p.proc. i wyniósł 13,6 proc.),
* osób długotrwale bezrobotnych2 (o 0,6 p.proc. do 54,3 proc.),
* osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej (o 0,1 p.proc. do 1,7 proc.).

Zwiększył się natomiast udział osób bezrobotnych:
* posiadających co najmniej jedno dziecko w wieku do 6 roku życia (o 1,8 p.proc. do 17,1 proc.),
* w wieku powyżej 50 roku życia (o 0,9 p.proc. do 28,0 proc.),
* posiadających dziecko niepełnosprawne w wieku do 18 roku życia (o 0,1 p.proc. do 0,2 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu