Białoruskie firmy przenoszą się do Polski. W Warszawie powstaje specjalne biuro, które będzie im w tym pomagać

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jak się okazuje, część firm decyduje się opuścić Białoruś ze względu na represje polityczne, które spotykają ich właścicieli i pracowników.
Jak się okazuje, część firm decyduje się opuścić Białoruś ze względu na represje polityczne, które spotykają ich właścicieli i pracowników. unsplash
Białoruskie przedsiębiorstwa IT przenoszą się do Polski. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w Warszawie otworzył biuro, które będzie pomagać prywatnym firmom z Białorusi przenieść swój biznes do Polski. Jak dotąd pomoc oferowana przez ZPiP dotyczyła branży IT, która po ostatnich wyborach na Białorusi zaangażowała się politycznie. Teraz ma się to zmienić i pomocą maja zostać objęte także inne prywatne przedsiębiorstwa.

Białoruskie Centrum Biznesu będzie pomagać w przenoszeniu firm z Białorusi do Polski

Nowo powstałe Białoruskie Centrum Biznesu ZPP to projekt realizowany przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie pomocy organizacyjnej, prawnej i doradczej w sposób kompleksowy dla białoruskich firm, które chcą przenieść się do Polski.

- Zajmujemy się tym już od dwóch lat. Jak do tej pory robiliśmy to bardziej metodami partyzanckimi. Do Polski przeprowadziliśmy do tej pory 7 dużych białoruskich firm z branży IT, w tym dwie wielkie. Jedna z nich zatrudnia 5 tys. informatyków - tłumaczy Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Przedsiębiorstwa IT opuszczają Białoruś ze względu na represje polityczne

Jak się okazuje, część firm decyduje się opuścić Białoruś ze względu na represje polityczne, które spotykają ich właścicieli i pracowników.

- Białoruski sektor informatyczny po wyborach bardzo się zaangażował. Został poddany bardzo poważnym represjom. W Mińsku mieliśmy wynajętą firmę przez pierwsze pół roku. Przyszło do nich KGB i powiedzieli im, że albo zrywają z nami współpracę, albo ich pozamykają. Wtedy robiliśmy to metodami partyzanckimi. Teraz powstaje profesjonalne biuro w Warszawie - mówi Kaźmierczak.

Dotychczas związek koncentrował się wyłącznie na firmach IT., za sprawą otwarcia biura w Warszawie ma się to zmienić.

- Dotychczas mieliśmy do czynienia z dużymi firmami. Jedynym problemem była legalizacja pobytu pracowników. To były duże firmy, dla których wynajęcie kancelarii prawnej nie stanowiło problemu. Teraz prawdopodobnie się to zmieni. Założyliśmy organizację dla białoruskiego biznesu – ABBA, czyli Stowarzyszenie Białoruskich Przedsiębiorców za Granicą - dodaje prezes.

Relokacje firm odbywały się przez różne kraje, np. Armenię i Rosję. Od miesiąca Związek Przedsiębiorców i Pracodawców ma także swoje przedstawicielstwo w Kijowie, jest to związane ze współpracą firm polskich i ukraińskich.

- Miesiąc temu organizowaliśmy pierwszą od wybuchu wojny konferencję biznesową w Ukraińskiej Akademii Dyplomatycznej, a MSZ zgodził się na obecność 30 osób. Co najmniej kilkaset osób obserwowało transmisję online. Przy okazji tej konferencji otworzyliśmy biuro na Majdanie Nezałeżnosti. Planujemy także otworzyć duże biuro w Warszawie. Będzie się zajmowało współpracą polsko-ukraińską. Będzie to „Centrum Biznesu dla Ukrainy” - podsumowuje rozmówca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu