Spis treści
Co więcej, od tego roku prezeską Seris Konsalnet Holding, po raz pierwszy została kobieta – Sylwia Müller. Jest to precedens w branży, w której do tej pory na czele firm stali mężczyźni. To nie tylko przełomowy moment dla samej firmy, ale także sygnał dla całego sektora, że kobiety nie tylko odnajdują swoje miejsce w ochronie, ale także są w stanie skutecznie zarządzać największymi organizacjami. Co ciekawe rok do roku liczba kobiet w zarządzie spółki wrosła i obecnie zajmują one 30 proc. stanowisk na tym szczeblu.
Zmiana na rynku pracy
W rankingu Women in Work Index za 2024 r. przygotowanym przez PwC, który ocenia sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) Polska zajmuje 6., miejsce wyprzedzając m.in. Węgry, Czechy, Estonię i Słowację.
Trochę mniej optymistycznie wygląda kwestia gender pay gap w naszym kraju. Według Global Gender Gap Report 2024 Polska zajmuje 75 miejsce na 156 krajów, a różnica pomiędzy wynagrodzenia kobiet i mężczyzn wynosi 16 proc. Dla całej Unii Europejskiej różnica wynagrodzeń jest na poziomie 13 proc. – to tak jakby kobiety otrzymywały pensję tylko za 10,5 miesiąca pracy.
44 proc. pracowników na stanowiskach menadżerskich wyższego szczebla stanowiły kobiety
- Przed nami jako społeczeństwem, krajem i biznesem jeszcze dużo pracy do wykonania – potrzebne są nie tylko rozwiązania systemowa, ale zmiana mentalności i przełamanie stereotypów płciowych. Dlatego tym bardziej cieszy mnie, że Seris Konsalnet podąża tą ścieżką – zmiana dzieje się nie tylko na szczeblu zarządowym, ale też na stanowiskach dyrektorskich. W 2024 r. 44 proc. pracowników na stanowiskach menadżerskich wyższego szczebla stanowiły kobiety – podkreśla Sylwia Müller, prezeska Seris Konsalnet Holding.
Kobiety na stanowiskach specjalistycznych, ale też niższego szczebla często posiadają kompetencje, które je wyróżniają i stanowią dużą wartość zarówno dla firmy, jak i całej branży. Skrupulatność, spostrzegawczość i wielozadaniowość przekładają się na skuteczne działania operacyjne. Z kolei empatia, otwarta komunikacja i wysoka inteligencja emocjonalna są niezastąpione przy rozwiązywaniu konfliktów.
Warto zwrócić uwagę na to, jak te zmiany wpływają na postrzeganie roli kobiet w różnych branżach. Zwiększenie ich obecności w ochronie fizycznej jest jednym z przykładów przełamywania sztywnych podziałów zawodowych. Kobiety w ochronie to symbol siły i determinacji, a ich rola w tej branży będzie tylko rosła.
Seris Konsalnet to jedna z największych firma branży bezpieczeństwa i ochrony w Polsce oraz część międzynarodowej Grupy Seris – jednego z globalnych leaderów w branży security. Firma działa od blisko 30 lat. Zapewnia ochronę fizyczną ponad 3600 obiektów, a usługę monitoringu świadczy dla 66 000 obiektów stacjonarnych i 13 000 pojazdów.
