Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest już w Białymstoku

Maryla Pawlak-Żalikowska

Wideo

Zobacz galerię (13 zdjęć)
Po Krakowie, Poznaniu i Gdańsku w Białymstoku został dziś otwarty Oddział Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Dyrektorem biura został Szczepan Barszczewski. Uroczystość przyciągnęła na ul. Ciepłą 1, gdzie mieści się siedziba rzecznika, liczną grupę przedstawicieli biznesu, nauki, samorządowców i sądownictwa. Gospodarzem spotkania był także Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, a jednym z gości - Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, który określił rzeczników komandosami pracującymi dla przedsiębiorców.

- Oddział w Białymstoku obejmuje działaniem województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie – informował Szczepan Barszczewski. – Biuro jest przede wszystkim po to, abyśmy mogli wspierać przedsiębiorców w trudach codziennej działalności.

- Pracujemy wszyscy nad tym, aby Konstytucja dla biznesu jak najszybciej weszła w Zycie w pełnym zakresie – mówił o roli rzeczników Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Przypomniał główne zasady wspomnianego dokumentu, a więc, co nie jest zakazane, jest dozwolone; jeśli są wątpliwości w postępowaniu administracyjnym, to powinny być interpretowane na rzecz przedsiębiorcy; zasada pewności prawa i proporcjonalności wymierzania kar przez administracje. – Jeżeli wprowadzimy te zasady w życie, doprowadzimy do sytuacji, że Polsce przedsiębiorcy będą mogli prowadzić działalność tak samo bezpiecznie i skutecznie, jak przedsiębiorcy w krajach o ugruntowanej gospodarce wolnorynkowej, o której wszyscy marzyliśmy od 1989 roku.

- Jeżeli dzisiaj państwo stwierdzacie, że administracja różnego szczebla nie stosuje Konstytucji dla biznesu, że ją narusza wobec was w sposób rażący, możecie napisać wniosek do rzecznika a on na prawach prokuratora może wchodzić do postępowań, które się toczą wobec państwa – podkreślał Adam Abramowicz i poinformował, że dzięki funkcjonowaniu tego urzędu cztery sprawy zostały już wygrane na różnych etapach właśnie w takich procesach.

Przypomniał też słynny przypadek z żarówką, kiedy naczelnik urzędu skarbowego złamała Konstytucje dla biznesu poprzez zastosowanie nieproporcjonalnej kary w stosunku do przedsiębiorcy. – Wystąpiłem wtedy o ukaranie jej w trybie administracyjnym. Będę dalej konsekwentnie tego przestrzegał, bo musimy dać potężny sygnał, że podchodzimy poważnie do Konstytucji dla biznesu.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wskazał także na inny element roli, jaką ma odgrywać ta instytucja – to opiniowanie ustaw wychodzących z rządu i parlamentu za pomocą Rady Przedsiębiorców działającej przy urzędzie rzecznika a liczącej już ponad 120 organizacji i otwartej dla wszystkich przedstawicielstw biznesu. – W ten sposób możecie wpływać na kształtowanie prawa gospodarczego w Polsce – zachęcał Adam Abramowicz. – Możemy też występować z projektami ustaw.

W najbliższy czwartek (9 maja) będziemy dyskutować w Warszawie na temat wprowadzenia w Polsce dobrowolnego ZUSu na wzór Niemiec. Tam przedsiębiorcy mogą się ubezpieczać albo w systemie państwowym, albo prywatnym albo na własny rachunek. Pokażemy jak to funkcjonuje. Czy przynosi dobre rezultaty. Chcemy wywołać w Polsce dyskusję na temat zmiany ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców.

Adam Abramowicz zaprosił też przedsiębiorców do udziału w konferencjach i spotkaniach w biurze rzecznika w Białymstoku, gdzie będzie można śledzić na bieżąco zmiany w prawie czy rozmawiać o ich skutkach.

- Mam świadomość, że ciągle powstają potworki legislacyjne, które utrudniają życie przedsiębiorcom zamiast je ułatwiać i właśnie dlatego potrzebna była instytucja taka, jak Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Te biura to są takie grupy komandosów; ludzi przywiązanych do idei wolności gospodarczej, ludzi zdeterminowanych, żeby działać na rzecz praw polskich przedsiębiorców – zapewniał z kolei Jarosław Gowin podkreślając przy okazji wysoką jakość rozwoju gospodarczego w województwie podlaskim, nowoczesność i innowacyjność powstających czy działających tu firm.

Zapytaliśmy także Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców o abolicję dla niepłacących składek ZUS. Adam Abramowicz i Jarosław Gowin odpowiedzieli:

Oddział Biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców
mieści się w Białymstoku przy ul. Ciepłej 1 (budynek na rogu, od strony ul. Jurowieckiej), na 2. piętrze.

Materiał oryginalny: Biuro Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców jest już w Białymstoku - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie