Boże Narodzenie 2019. Ile w tym roku za choinkę? Dlaczego najmniej chętnych jest na choinkę tańszą niż 50 złotych? [24.12.2019 r.]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Obrót żywymi choinkami w Polsce jest szacowany nawet na 6 mln sztuk.
Obrót żywymi choinkami w Polsce jest szacowany nawet na 6 mln sztuk. Grzegorz Dembiński / Polska Press
Tak, po sposobie wyboru choinek wyraźnie widać jak wzrosły dochody Polaków. Świąteczne drzewko za 200 złotych nikogo nie bulwersuje, chętnie kupujemy jeszcze droższe choinki, natomiast o dziwo - najmniej amatorów jest na drzewka wycenione przez sprzedawców na mniej niż 50 złotych!

Wkraczamy w decydującą fazę zakupów świątecznych, pora już na dwa kluczowe symbole Bożego narodzenia: kupno choinki i karpia. O ile z rybą, zwłaszcza jeśli ma być świeża możemy jeszcze poczekać - ceny karpia poszybowały mocno w górę i na pewno nie zabraknie go w sklepach nawet w Wigilię rano, o tyle choinkę wybrać już pora.
Drzewek co prawda też nie zabraknie, ale jeśli chcemy mieć w czym wybierać, by nie spotkać się z zarzutem pozostałych członków rodziny, że znów kupiliśmy jakiegoś krzywego drapaka, czas już zrobić zakup. Tym bardziej jeśli to zamiast klasycznego polskiego świerka ma być jodła kaukaska lub inna choinka modna i hipsterska.

Z badania, przeprowadzonego przez międzynarodową firmę Hiper-Com Poland i Grupę Mobilną Qpony-Blix, wynika, że 39 proc. ankietowanych planuje przeznaczyć w tym roku na zakup choinki od 150 do 250 zł. Z kolei wydatki od 100 do 150 zł zadeklarowało 18 proc. osób, od 200 do 250 zł – 15 proc., a powyżej 250 zł – 14 proc.. Dalej znalazły się przedziały od 50 do 100 zł – 7 proc., a także poniżej 50 zł – 5 proc.

Uważam, że wydanie około 200 zł na choinkę to bardzo dużo. Te deklaracje ankietowanych wyraźnie świadczą o wzroście dochodów. Ci, którym sytuacja się polepszyła, są gotowi przeznaczyć więcej pieniędzy na takie zakupy. Odpowiedzi badanych wskazują również na dużą siłę tradycji – komentuje dr Andrzej Maria Faliński, prezes Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego.

Na choince nikt nie chce oszczędzać

Według Marcina Lenkiewicza z Grupy Mobilnej Qpony-Blix, Polacy nie oszczędzają znacząco na zakupie tej ozdoby świątecznej. W sklepach średnia cena sztucznego drzewka o wysokości do 2 m często nie przekracza 150-200 zł. Tańsze są choinki żywe. W nadleśnictwie można je kupić zazwyczaj w granicach 50 zł. Z kolei jak zaznacza Julita Pryzmont z Hiper-Com Poland, widoczna jest tendencja do stawiania na jakość, a nie na rozmiar drzewka. Ponad 60 proc. Polaków mieszka w miastach, a większość z nich – w blokach. Nie mają więc możliwości wstawienia dużej choinki do swojego salonu.
Globalny obrót żywymi choinkami w Polsce jest szacowany nawet na 6 mln sztuk, a my sprzedajemy co roku kilkadziesiąt tysięcy. W ostatnich dwóch dekadach na polskim rynku pojawiły się firmy, które dysponują areałami gruntów rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset hektarów. I to głównie one dostarczają drzewka na rynek. Lokują uprawy w pasie nadmorskim, gdzie klimat sprzyja uprawie, szczególnie jodły kaukaskiej, a to obecnie najchętniej kupowany gatunek – informuje Rafał Zubkowicz z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Droga, ale w promocji

50 proc. badanych przyznało, że chce dokonać zakupu w promocji, natomiast 43 proc. – w regularnej cenie. Z kolei 7 proc. ankietowanych nie planuje tego lub trudno im to określić. Według Julity Pryzmont, różnica pomiędzy dwiema największymi grupami nie jest tak znaczna. Ekspert zaznacza, że okres przedświąteczny to czas intensywnych zakupów. Konsumenci będą szukać jak najkorzystniejszych ofert i możliwych oszczędności, ale brak promocji nie przesądzi o rezygnacji z zakupu. Natomiast Marcin Lenkiewicz zaznacza, że sporo osób kupuje choinki na ostatnią chwilę. W przedświątecznym zabieganiu nie mają czasu na wyszukiwanie rabatów. Zapłacenie ceny regularnej nie jest dla nich mocnym obciążeniem domowego budżetu.
– Rynek jest bardzo mocno nasycony. My chcemy konsumować, ale nie wybieramy czegoś najtańszego. Mamy nawyk szukania dobrych cen, tzn. najniższych w określonej kategorii średniej i wyższej. I to widać nie tylko w wydatkach choinkowych, ale we wszystkich związanych ze świętami – podkreśla dr Faliński.

Zakup najczęściej w marketach budowlanych

35 proc. ankietowanych zamierza wybrać się na zakupy do sklepów typu DiY (zrób to sam, remontowo-budowlane). Hipermarkety otrzymały 19 proc. wskazań, a dyskonty – 15 proc. Natomiast 12 proc. badanych planuje dokonać transakcji bezpośrednio od leśników, zaś 11 proc. – na lokalnych targowiskach. Jak podkreśla ekspert z Hiper-Com Poland, wybór sklepów dużego formatu może oznaczać, że nabycie choinki jest łączone również z innymi zakupami świątecznymi.

– Sklepy DiY oferują bardzo szeroki wachlarz ozdób świątecznych. Na dużej powierzchni zapewniają też większy komfort poruszania się podczas zakupów. To dla wielu konsumentów nadal jest ważnym elementem, zwłaszcza przed świętami. Ponadto te sieci przeznaczają bardzo dużo powierzchni promocyjnej w swoich gazetkach na komunikację ofert rabatowych. Nierzadko informacje o choinkach czy ozdobach znajdują się na pierwszych stronach – zaznacza Marcin Lenkiewicz.

Czy nieuchronne podwyżki cen prądu sprawią, że chleb będzie po 8 złotych, schab po 50 złotych a cukier i czekolada podrożeją o 300-500 procent? Kliknij w ten tekst a dowiesz się więcej.

W opinii prezesa Stowarzyszenia Forum Dialogu Gospodarczego, w sieciach DiY można spodziewać się najkorzystniejszych cen. Te sklepy mają niskie koszty utrzymania. Spora część powierzchni handlowej znajduje się również na zewnątrz. Dla porównania, hipermarkety muszą już aranżować przestrzeń wewnątrz obiektu. Ekspert dodaje, że kiedyś dominowały bazary. Tam można było kupić tanie i dobre produkty. Ale konsumenci stali się wygodni i wymagają pewnego komfortu. Wolą więc podjechać pod sklep, a nie np. krążyć po zabłoconych czy zamarzniętych alejkach na targowisku.

Źródło: MondayNews

W 2019 roku było dużo zmian w podatkach. A jak będzie w 2020 roku? Kliknij w ten tekst a poznasz odpowiedź.

23 grudnia rząd zdecydował: o ile wzrosną emerytury i renty od marca 2020 r., jaka będzie najniższa emerytura, kto kiedy i ile dostanie tzw. trzynastej emerytury. Po prostu kliknij w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu