Spis treści
Pesymistyczne wnioski z konferencji na temat dostępu do leków
16 grudnia odbyła się konferencja „Apteka dla Pacjenta – nierówny dostęp do leków i opieki farmaceutycznej w samorządach. Jeden problem – wiele perspektyw”. Uczestniczyli w niej przedstawiciele różnych środowisk, w tym gmin, parlamentu, administracji publicznej, farmaceutów, przedsiębiorców i pracodawców. Celem spotkania było omówienie problemu z różnych perspektyw.
– Nasze kwietniowe badanie Apteka dla Pacjenta wykazało, że pacjenci chcą, aby apteki były blisko – aż 80 proc. ankietowanych kieruje się tym kryterium przy wyborze placówki. Z drugiej strony, mamy około 80 gmin w Polsce pozbawionych zupełnie aptek i nawet punktów aptecznych, co daje nam około 400 tys. osób bez dostępu do leków i opieki farmaceutycznej. W sytuacji, w której najbliższa taka placówka jest 20 km i więcej od pacjenta, który jest niesamodzielny i osamotniony, to jak wyrok na jego zdrowie. Powinniśmy zatroszczyć się o sytuację tych osób i samorządów, powstrzymując trend zamykania aptek na rzecz ich ponownego otwierania – podkreślił na konferencji Tomasz Michałek, dyrektor Biura Zarządu Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”.
Brak aptek w gminach: problem narasta już od wielu lat
Z badania przeprowadzonego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” wynika, że co czwarta gmina bez apteki znajduje się w tej sytuacji od ponad pięciu lat. Ponadto, połowa respondentów wskazała, że najbliższa apteka znajduje się w odległości od 10 do 20 km od ich miejscowości.
– Nie jesteśmy dużą gminą, ale naszym mieszkańcom zdecydowanie przydałby się łatwiejszy dostęp do apteki. Najbliższa znajduje się kilkanaście kilometrów od naszej gminy i niestety dotarcie do niej stanowi problem dla mieszkańców. W Podedwórzu nie ma już takiej placówki od około 5 lat, a mieszkańcom bardzo jej brakuje – zwłaszcza kiedy trzeba szybko podać leki np. choremu dziecku – zwraca uwagę na trudności, jakie napotykają mieszkańcy – Monika Mackiewicz-Drąg, wójt gminy Podedwórze z województwa lubelskiego.
Apel koalicji „Na pomoc niesamodzielnym” do minister zdrowia
Podczas konferencji Koalicja „Na pomoc niesamodzielnym” ogłosiła apel do minister zdrowia Izabeli Leszczyny, w którym domaga się zapewnienia równego dostępu do aptek. Apel podkreśla konieczność realizacji konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia poprzez dostęp do leków i usług farmaceutycznych.
– Równy dostęp do leków i opieki farmaceutycznej, to nic innego jak realizowanie konstytucyjnego prawa do ochrony zdrowia naszych obywateli. Nie powinno być to przywilejem. Tym bardziej dostęp do usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach, jak np. szczepienia, jest niezwykle istotny, bo dzięki takim usługom możemy zabezpieczać zdrowie obywateli – zauważa Mariusz Kisiel, farmaceuta.
Koalicja wzywa do podjęcia działań systemowych, które ułatwią pacjentom dostęp do farmaceutów i aptek, przeciwdziałając wykluczeniu zdrowotnemu z powodu miejsca zamieszkania. Szczegóły apelu można znaleźć na stronie www.niesamodzielnym.pl.
źródło: PAP
