Branża budowlana wyrwała się z dołka i szaleje z zakupem maszyn

Zbigniew Biskupski AIP
Lucyna Nenow
Udostępnij:
W pierwszym kwartale zakup maszyn budowlanych był wyższy o 20 proc. niż rok wcześniej. W całym 2017 roku zostanie wypracowana dwucyfrowa dynamika wartości finansowania maszyn i urządzeń budowlanych za sprawą wykorzystania środków unijnych oraz konieczności odnowienia parków maszynowych, prognozują eksperci.

W opinii przedstawicieli EFL, wyniki sprzedaży leasingu maszyn i urządzeń dla budownictwa za I kwartał br. pokazują, że sytuacja w tej branży jest coraz lepsza. Związek Polskiego Leasingu podał, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy firmy leasingowe w Polsce sfinansowały w „budowlance” środki trwałe o wartości ponad 440 mln zł (+20 proc. r/r). W całym 2017 roku zostanie wypracowana dwucyfrowa dynamika wartości finansowania maszyn i urządzeń budowalanych za sprawą wykorzystania środków unijnych oraz konieczności odnowienia parków maszynowych.

Budowlane prosperity

– Branża budowlana przeżywa obecnie okres prosperity, na co na początku tego roku wskazali sami uczestnicy rynku w naszym „Barometrze EFL”. Po pierwsze, aż 36,5 proc. firm z branży zadeklarowało, że planuje więcej inwestować, co stanowiło najlepszy wynik w tej kategorii od ponad roku. Po drugie, co piąty przedstawiciel budowlanki w pierwszych miesiącach tego roku spodziewał się większych zamówień na swoje usługi. Patrząc na pierwsze kwartale wyniki sprzedaży leasingu maszyn i urządzeń budowlanych widzimy, że korespondują z opiniami wyrażonymi przez samych przedsiębiorców, a „Barometr EFL”i po raz kolejny śmiało możemy nazwać barometrem nastrojów polskiego MŚP – mówi Radosław Kuczyński, Prezes EFL.

Czytaj też:
Tam gdzie czeka praca, studia wyższe nie są potrzebne. Sprawdź jakie to zawody
Sprzęt budowlany, zaraz po rolniczym, to najchętniej finansowane przy pomocy leasingu maszyny i urządzenia.
W I kwartale br. firmy leasingowe sfinansowały ponad 2 tys. środków trwałych w „budowlance” o wartości 441 mln zł, co oznacza dynamikę na poziomie 20 proc. r/r. Takie wyniki wskazują na powrót tendencji wzrostowej w branży, która miniony rok zakończyła na 6 proc. plusie r/r.

Na topie ciężki sprzęt do robót ziemnych

Po raz kolejny numerem jeden wśród leasingodawców obecnych w branży budowlanej jest EFL. Z portfelem umów
o wartości ponad 93 mln zł i dynamiką na poziomie 18 proc. r/r, udział firmy w finansowaniu maszyn budowlanych
w I kwartale br. wyniósł aż 21 proc.. Najczęściej leasingowany był ciężki sprzęt do robót ziemnych i drogowych, czyli koparki, ładowarki i spychacze. Firma finansowała także samochody specjalne takie jak wywrotki i betoniarki.

Eksperci EFL przewidują, że w całym 2017 roku dynamika rynku leasingu, w odróżnieniu od 2016 roku, zostanie osiągnięta dzięki równomiernym wzrostom w segmencie pojazdów oraz maszyn i urządzeń.
– Oczekujemy dwucyfrowego wzrostu w segmencie maszyn i urządzeń, w tym ponad 20 proc. wzrostu rok do roku finansowania sprzętu budowlanego. Dynamika tego segmentu, podobnie jak w przypadku rolnictwa, będzie wynikała przede wszystkim z uruchomienia wydatkowania w ramach perspektywy unijnej 2014-2020 jak również z konieczności odnowienia parków maszynowych. Bowiem wykorzystanie mocy produkcyjnych na koniec 2016 roku było na poziomie aż 80 proc., co wskazuje na konieczność odnowienia lub uzupełniania parków maszynowych w tym roku. Najbliższe miesiące i kolejne lata będą także przebiegały pod znakiem rozwoju infrastruktury budowlanej, a leasing dla wielu firm jest naturalnym wyborem, jeśli chodzi o finansowanie zaplanowanych inwestycji – przewiduje Prezes EFL.

Obejrzyj wideo:

Wrócił temat likwidacji PIT oraz ZUS. Posłuchaj co proponują eksperci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie