Branża budowlana wyrwała się z dołka i szaleje z zakupem maszyn

Zbigniew Biskupski AIP
Lucyna Nenow
W pierwszym kwartale zakup maszyn budowlanych był wyższy o 20 proc. niż rok wcześniej. W całym 2017 roku zostanie wypracowana dwucyfrowa dynamika wartości finansowania maszyn i urządzeń budowlanych za sprawą wykorzystania środków unijnych oraz konieczności odnowienia parków maszynowych, prognozują eksperci.

W opinii przedstawicieli EFL, wyniki sprzedaży leasingu maszyn i urządzeń dla budownictwa za I kwartał br. pokazują, że sytuacja w tej branży jest coraz lepsza. Związek Polskiego Leasingu podał, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy firmy leasingowe w Polsce sfinansowały w „budowlance” środki trwałe o wartości ponad 440 mln zł (+20 proc. r/r). W całym 2017 roku zostanie wypracowana dwucyfrowa dynamika wartości finansowania maszyn i urządzeń budowalanych za sprawą wykorzystania środków unijnych oraz konieczności odnowienia parków maszynowych.

Budowlane prosperity

– Branża budowlana przeżywa obecnie okres prosperity, na co na początku tego roku wskazali sami uczestnicy rynku w naszym „Barometrze EFL”. Po pierwsze, aż 36,5 proc. firm z branży zadeklarowało, że planuje więcej inwestować, co stanowiło najlepszy wynik w tej kategorii od ponad roku. Po drugie, co piąty przedstawiciel budowlanki w pierwszych miesiącach tego roku spodziewał się większych zamówień na swoje usługi. Patrząc na pierwsze kwartale wyniki sprzedaży leasingu maszyn i urządzeń budowlanych widzimy, że korespondują z opiniami wyrażonymi przez samych przedsiębiorców, a „Barometr EFL”i po raz kolejny śmiało możemy nazwać barometrem nastrojów polskiego MŚP – mówi Radosław Kuczyński, Prezes EFL.

Czytaj też:
Tam gdzie czeka praca, studia wyższe nie są potrzebne. Sprawdź jakie to zawody
Sprzęt budowlany, zaraz po rolniczym, to najchętniej finansowane przy pomocy leasingu maszyny i urządzenia.
W I kwartale br. firmy leasingowe sfinansowały ponad 2 tys. środków trwałych w „budowlance” o wartości 441 mln zł, co oznacza dynamikę na poziomie 20 proc. r/r. Takie wyniki wskazują na powrót tendencji wzrostowej w branży, która miniony rok zakończyła na 6 proc. plusie r/r.

Na topie ciężki sprzęt do robót ziemnych

Po raz kolejny numerem jeden wśród leasingodawców obecnych w branży budowlanej jest EFL. Z portfelem umów
o wartości ponad 93 mln zł i dynamiką na poziomie 18 proc. r/r, udział firmy w finansowaniu maszyn budowlanych
w I kwartale br. wyniósł aż 21 proc.. Najczęściej leasingowany był ciężki sprzęt do robót ziemnych i drogowych, czyli koparki, ładowarki i spychacze. Firma finansowała także samochody specjalne takie jak wywrotki i betoniarki.

Eksperci EFL przewidują, że w całym 2017 roku dynamika rynku leasingu, w odróżnieniu od 2016 roku, zostanie osiągnięta dzięki równomiernym wzrostom w segmencie pojazdów oraz maszyn i urządzeń.
– Oczekujemy dwucyfrowego wzrostu w segmencie maszyn i urządzeń, w tym ponad 20 proc. wzrostu rok do roku finansowania sprzętu budowlanego. Dynamika tego segmentu, podobnie jak w przypadku rolnictwa, będzie wynikała przede wszystkim z uruchomienia wydatkowania w ramach perspektywy unijnej 2014-2020 jak również z konieczności odnowienia parków maszynowych. Bowiem wykorzystanie mocy produkcyjnych na koniec 2016 roku było na poziomie aż 80 proc., co wskazuje na konieczność odnowienia lub uzupełniania parków maszynowych w tym roku. Najbliższe miesiące i kolejne lata będą także przebiegały pod znakiem rozwoju infrastruktury budowlanej, a leasing dla wielu firm jest naturalnym wyborem, jeśli chodzi o finansowanie zaplanowanych inwestycji – przewiduje Prezes EFL.

Obejrzyj wideo:

Wrócił temat likwidacji PIT oraz ZUS. Posłuchaj co proponują eksperci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu