Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaplanowane jest na 29 marca 2019 r.
W tej chwili najbardziej realnym scenariuszem jest opóźnienie Brexitu, jednak ten wariant będzie wymagał zgody europejskich liderów.
Brytyjska Izba Gmin najpóźniej do 20 marca ma głosować nad nową wersją projektu umowy wyjścia z Unii. W przypadku aprobaty parlamentu, Brexit zostanie opóźniony do 30 czerwca. W przypadku odrzucenia tego projektu, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może potrwać nawet do 2021 roku.
Największe zmiany w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, będą dotyczyły firm z takich branż jak lotnictwo, telekomunikacja, energetyka, bankowość, natomiast w przypadku małych przedsiębiorstw przede wszystkim firm eksportujących i importujących towary z i do UE oraz firm transportowych. Firmy świadczące usługi w znacznie mniejszym stopniu ulegną negatywnym wpływom Brexitu. Brytyjski rząd wyciąga pomocną dłoń do przedsiębiorców. Planuje wprowadzić odroczony termin płatności cła i akcyzy nawet o 3 miesiące w celu uniknięcia opóźnień w przewozie towarów. Kolejnym ułatwieniem ma być uproszczona procedura składania deklaracji celnych. Polskie firmy, które eksportują i importują do Wielkiej Brytanii po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii będą musiały posiadać numer EORI. Przedsiębiorcy prowadzący tego typu działalność powinni jak najszybciej przeprowadzić procedurę rejestracji numeru EORI i w ten sposób przygotować się na Brexit.
Mimo Brexitu rośnie ilość rejestrowanych firm
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma tylko poprawić warunki do prowadzenia biznesu na Wyspach. Brytyjski rząd zapowiada dalsze otwarcie na inwestorów i chęć przyciągnięcia biznesu na Wyspy poprzez mniejszą biurokrację i atrakcyjny system podatkowy. Mimo niepewności dot. warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, rośnie ilość firm rejestrowanych na Wyspach.
Według danych brytyjskiego rejestru firm Companies House, tylko w 2018 r. Ilość firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii wzrosła o 6-proc. w porównaniu do 2016 r. - wtedy zagłosowano za wyjściem z Unii Europejskiej.
Wielka Brytania od lat przyciąga polskich przedsiębiorców przyjaznymi warunkami do prowadzenia biznesu. Wg danych Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii Polacy założyli na Wyspach ponad 60 tys. firm i liczba ta stale rośnie. Firmę w Wielkiej Brytanii najczęściej zakładają przedstawiciele branży IT, freelancerzy, graficy, przedsiębiorcy z branży e-commerce, marketingu online, blogerzy.
Dla brytyjskich firm z wymienionych branż dostęp do rynku unijnego po Brexicie pozostanie bez zmian. To dobra wiadomość dla polskich przedsiębiorców. Wielka Brytania, mimo nadchodzącego Brexitu stanowi niezwykle przyjazne miejsce do rozwoju biznesu. Europejskie Perspektywy Przedsiębiorczości, oceniający przyjazność danego kraju dla prowadzenia biznesu oraz czas i koszty niezbędne do rejestracji firmy umieścił Wielką Brytanię na pierwszym miejscu pośród 30 ocenianych krajów (28 państw Unii Europejskiej oraz Szwajcaria i Norwegia). Wyjście Wielkiej Brytanii z UE powinno to tylko zmienić na plus.
Agnieszka Moryc, Dyrektor Zarządzająca Admiral Tax, polsko-brytyjskiej firmy doradztwa podatkowego
