Budowa autostrady A1 dobiegła końca. Jak szybko pojedziemy spod Czech samochodem na wakacje nad polskie morze?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Ostatni odcinek Piotrków Trybunalski – Kamieńsk jest już na prawach autostrady, a to znaczy, że samochodami osobowymi, motocyklami i pojazdami ciężarowymi o masie całkowitej do 3,5 t pojedziemy do 140 km/h.
Ostatni odcinek Piotrków Trybunalski – Kamieńsk jest już na prawach autostrady, a to znaczy, że samochodami osobowymi, motocyklami i pojazdami ciężarowymi o masie całkowitej do 3,5 t pojedziemy do 140 km/h. Przemysław Świderski / Polska Press
Autostrada Bursztynowa nareszcie została ukończona na trasie przez całą Polskę. A to oznacza skrócenie czasu jazdy, jeśli nad polskie morze wybieramy się samochodem. Ile kosztuje przejazd A1 i które odcinki są płatne? Na wakacje będzie można dostać się szybciej i wygodniej – nie tak, jak kiedyś. Mieszkańcy których rejonów na tym skorzystają? Autostrada A1 zwana także Autostradą Bursztynową łączy bezpośrednio Trójmiasto, Toruń, Łódź i Górnośląski Okręg Przemysłowy. Jej budowa trwała 17 lat.

Spis treści

Jak zmienił się czas dojazdu nad polskie morze samochodem?

Jeszcze 15 lat temu, gdy mieszkaliśmy przy granicy z Czechami i chcieliśmy dojechać na wakacje nad polskie morze - zajmowało nam to od 11 do nawet 15 godzin jazdy samochodem. Czas przejazdu zależał w dużym stopniu od punktu początkowego i miejsca docelowego, wiadomo było jednak, że podróż łatwa nie będzie. Konieczne było zatrzymywanie się na kilku postojach, a jeśli ruch na drodze był duży – na większości odcinków jechaliśmy z prędkością 70 km/h.

Dziś przejechać tę samą trasę możemy nawet dwa razy szybciej. Choć autostrada A1 w dużym stopniu była oddana do użytku lata temu, to właśnie teraz zakończyły się wszystkie prace na ostatnim z budowanych odcinków. Chodzi o fragment trasy pomiędzy miejscowościami Piotrków Trybunalski i Kamieńsk.

Autostrada A1. Z jaką przędnością można po niej jechać?

Ostatni odcinek Piotrków Trybunalski – Kamieńsk jest już na prawach autostrady, a to znaczy, że samochodami osobowymi, motocyklami i pojazdami ciężarowymi o masie całkowitej do 3,5 t pojedziemy do 140 km/h. Pozostałymi pojazdami powyżej 3,5 t pojedziemy z maksymalną prędkością do 80 km/h. Niektóre autobusy będą mogły jechać nawet 100 km/h.

Na części odcinków ograniczenia prędkości mogą być jednak niższe. Wynikać to będzie z remontów drogi lub ostrzejszych zakrętów.

Przejazd całą trasą Autostrady Bursztynowej spod Gdańska aż do granicy z Czechami zajmie nam od 5 do 6 godzin w ciągu dnia. Przejazd płatnym odcinkiem drogi będzie trwać około półtorej godziny.

Ile zapłacimy za przejazd autostradą A1? Czy autostrada bursztynowa jest bezpłatna?

Koszt przejazdu zależy od kategorii pojazdu, którym się poruszamy oraz długości przejechanego odcinka. Opłata jest pobierana przy zjeździe z autostrady.

Płatny jest jedynie odcinek Rusocin – Nowa Wieś długości 152 km. To fragment autostrady zaczynający się przed Gdańskiem, a kończący się w okolicach Torunia. Łączna długość trasy wynosi 584 km i w większości jest jeszcze bezpłatna.

Przy wjeździe na autostradę każdy kierowca powinien pobrać bilet upoważniający do jednorazowego przejazdu na trasie Rusocin – Nowa Wieś. Bilet bezwzględnie należy zachować do kontroli w punkcie opłat, gdyż na jego podstawie zostanie naliczona opłata za przejazd. W razie braku ważnego biletu wjazdowego kierowca jest zobowiązany do uiszczenia maksymalnej opłaty zgodnie z obowiązującą tabelą opłat dla danej kategorii pojazdu i danego miejsca poboru opłat – dowiadujemy się z oficjalnej strony zarządcy autostrady A1.

Przejazd samochodem osobowym lub motocyklem kosztuje 16 gr za kilometr. Jeżeli podróżujemy z przyczepą – zapłacimy 38 gr od kilometra. Na stronie zarządcy można również znaleźć kalkulator, który pozwoli dokładnie policzyć nam koszt przejazdu.

Jak można zapłacić za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A1? Aplikacją

Zarządca autostrady akceptuje płatności gotówką, kartami kredytowymi, kartami paliwowymi oraz płatności elektroniczne w systemie AmberGO. Możemy również posłużyć się aplikacjami bankowymi, kartami flotowymi lub aplikacją AmberOne, Autopay i SkyCash. Zarządca autostrady nie wystawia natomiast faktur VAT za przejazd.

Na rządowej stronie internetowej etoll.gov.pl nie zapłacimy za przejazd autostradą A1. Obecnie ta możliwość dotyczy tylko A2 i A4.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu