Budowanie bliskich relacji w pracy – czy przyjaźnie w pracy mają znaczenie?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Czy Polacy chętnie nawiązują przyjaźnie w pracy? Kobiety czy mężczyźni bardziej lubią swoich współpracowników?
Czy Polacy chętnie nawiązują przyjaźnie w pracy? Kobiety czy mężczyźni bardziej lubią swoich współpracowników? 123rf.com
Szacunkowo przeciętna osoba pracująca na jeden etat spędza w pracy w ciągu roku około 1800 godzin. A na co dzień: 1/3 doby! Ten czas to nie tylko wypełnianie obowiązków zawodowych, ale także obcowanie z innymi ludźmi, dla których wspólnym mianownikiem jest dana organizacja. Czy dla Polaków te relacje mają znaczenie? Bliższym znajomościom w pracy postanowił się przyjrzeć portal InterviewMe, który grupie 1303 osób zadał 16 pytań dotyczących bliskich relacji w pracy. Sprawdzamy wyniki i piszemy, o czym świadczą odpowiedzi.

Relacje w pracy – czy są ważne?

Jak pokazują wyniki badania „Budowanie bliskich relacji w pracy w Polsce”, przeprowadzonego przez InterviewMe, ponad 80 proc. Polaków uważa, że dzięki dobrym relacjom ze współpracownikami, sami pracują wydajniej i lepiej, a także czerpią większą satysfakcję z pracy.

Można śmiało wnioskować, że to z kim przebywamy w środowisku pracy, a tym samym z kim rozmawiamy czy współdzielimy zadania, ma ogromne znaczenie dla naszego dobrostanu, a także przywiązania do miejsca pracy i zaangażowania w obowiązki zawodowe.

Spore grono badanych stwierdziło także, że lubi większość osób, z którymi pracuje. W tej grupie przeważały kobiety (63 proc.), mężczyźni byli podzieleni. 50 proc. z nich odpowiedziało, że lubi większość współpracowników.

Badania wykazały także, że bliskie relacje z pracy przekładają się na prywatne życie Polaków. Aż 62 proc. badanych przyznało, że ma bliskiego przyjaciela, którego poznało w pracy.

Jak zawieramy bliskie relacje ze współpracownikami? W realu – pandemia tego nie zmieniła

InterviewMe sprawdziło, w jakich okolicznościach najczęściej nawiązujemy bliższe znajomości w pracy. W czołówce znalazły się następujące sytuacje:

  • podczas wykonywania codziennych obowiązków – 37 proc.
  • w czasie przerw w pracy – 27 proc.
  • na imprezach integracyjnych – 11 proc.

Wynika, z tego, że Polacy najczęściej zacieśniają więzi z pracownikami właśnie w miejscu pracy np. w biurze (łącznie 64 proc. odpowiedzi).

Mimo dwóch lat częściowej izolacji, podczas której wielu z nas pracowało zdalnie, nawiązywanie relacji poprzez komunikatory nie sprawdziło się w firmach. Jedynie 2 proc. badanych uznało, że w tej formie budowało relacje z kolegami lub koleżankami z pracy.

W badaniu InterviewMe uwagę zwraca przede wszystkim fakt, że polscy pracownicy najchętniej nawiązują relacje w biurze — podczas wykonywania codziennych obowiązków lub przerw. A także na imprezach integracyjnych. Można więc mieć obawy, że okres pandemii, [...] przełożył się negatywnie na zintegrowanie oraz wzajemne stosunki zatrudnionych. I chociaż wiele osób nie będzie chciało już wrócić do tradycyjnego modelu pracy w biurze, to pracodawcy powinni zadbać o to, aby ich pracownicy mieli szansę poznać się na żywo — np. podczas szkoleń, imprez i wyjazdów integracyjnych, czy też umożliwiając chętnym pracę w biurze — skomentowała badania Marta Rojewska, ekspertka kariery InterviewMe

Czy związki i romanse w pracy mają wpływ na życie zawodowe w firmie?

Z przytoczonego badania wynika, że mężczyźni częściej niż kobiety przyznają się do romansu w pracy, ale 1 na 4 ankietowanych ma za sobą takie doświadczenie.

Badani potwierdzają, że znają ludzi, którzy weszli w związki z osobami poznanymi w pracy. Niektóre szybko się rozpadły, a inne (prawie 60 proc.) przetrwały próbę czasu. A 13 proc. badanych pobrało się z osobami poznanymi w pracy.

Co ciekawe, spora grupa osób poniżej 39 roku, uważa, że związki romantyczne w miejscu pracy są ryzykowne, ponieważ mogą przynieść negatywne konsekwencje w postaci: rozpadu związku lub problemów w pracy. Odpowiedziało tak 70 proc. kobiet i 57 proc. mężczyzn.

Jednocześnie wyniki badania nie sugerują takich zagrożeń jednoznacznie: badani niemal po równo przyznali, że związek zepsuł atmosferę w pracy – 15 proc. lub nie miał żadnych konsekwencji na tle zawodowym – 14 proc. Pozostałe odpowiedzi dotyczyły innych konsekwencji lub zwolnień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu