Top 5 umiejętności niezbędnych na współczesnym rynku pracy – czy je posiadasz?

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
123rf.com
Podczas rekrutacji coraz częściej zwraca się uwagę na umiejętności miękkie. Kwitnie branża szkoleniowa związana z pracą w zespole, asertywnością czy krytycznym myśleniem. Okazuje się, że potrzebne jest wsparcie w tych obszarach.

Umiejętności poszukiwane przez pracodawców, na które nie można zdobyć dyplomu:

  1. krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów,
  2. praca zespołowa,
  3. profesjonalizm i silna etyka pracy,
  4. umiejętności komunikacji ustnej, pisemnej,
  5. samodzielność.

Umiejętność prowadzenia rozmów, terminowość, szybkie rozwiązywanie problemów – te zalety zwiększą szanse na rynku pracy.

Dlaczego pracodawcy oczekują od kandydatów umiejętności miękkich na wysokim poziomie?

Zdolność krytycznego myślenia i samodzielność to dowód dla rekrutera, że kandydat nie będzie wymagał ciągłego nadzorowania, że można mu zaufać. Pracodawcy nie są w stanie samodzielnie wszystkiego kontrolować i liczą na wzajemny rozwój przy swoim zespole. Charakter pracy w firmach coraz częściej przybiera formę współpracy, dlatego umiejętność samodzielnego analizowania raportów, kwestionowania założeń, wyciągania wniosków i debaty wznosi poziom przedsiębiorstwa na wyższy poziom. Pracownicy, którzy potrafią samodzielnie rozwiązywać problemy, sugerować i testować rozwiązania, odciążają przełożonych, a sami osiągają większą satysfakcję z pracy.

Umiejętna praca zespołowa pomoże firmie się rozwijać i odnosić sukcesy. Każdy z członków załogi ma inny zestaw umiejętności, kwalifikacji i talentów. Ich właściwe rozpoznanie, zdolność do komunikacji i naturalnego podziału ról w zespole pozwalają na maksymalne wykorzystanie potencjału ludzkiego. W efekcie firma osiąga lepsze wyniki, a pracownicy czują swoją moc sprawczą, zadowolenie, a ich motywacja do pracy wzrasta. Doświadczenie pracy w zespole sprawia, że dany kandydat jest o krok przed konkurencją.

Profesjonalizm i etyka pracy. Pracodawcy chcą w swoich szeregach profesjonalistów. I nie chodzi tutaj o listę fakultetów, ale etyczne i odpowiedzialne podejście do pracy. Na etapie rekrutacji wykażesz to terminowością i referencjami z poprzednich współprac. Potencjalny pracodawca doceni rzetelność, słowność, uważność.

Komunikacja, czyli prowadzenie konwersacji, rozmowy telefonicznej i wypowiedzi pisemne. Oczywiście nie chodzi o elaboraty, tylko poprawność językową, kulturę osobistą, znajomość trendów komunikacyjnych, np. w marketingu, oraz bycie konkretnym. Przedsiębiorca nie ma czasu na dryfowanie po odległych wodach luźno powiązanych z priorytetowym wątkiem. Zatem do brzegu. Czy potrafisz skonstruować krótkie, czytelne i logiczne zdania? Napiszesz poprawnie e-mail? Umiesz uzyskać informacje podczas rozmowy telefonicznej? Jeśli wyćwiczysz się w negocjowaniu i dyplomacji, z pewnością pokonasz konkurencję podczas rekrutacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu