Zmiana branży po czterdziestce może być wyzwaniem. Eksperci radzą od czego zacząć

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Zmiana pracy w połowie kariery zawodowej. Od czego zacząć?
Zmiana pracy w połowie kariery zawodowej. Od czego zacząć? unsplash.com
Udostępnij:
Zmiana pracy, a tym bardziej całej ścieżki kariery, kiedy jesteśmy już po studiach i po wielu latach spędzonych w znanym środowisku, często jednej firmy, może budzić liczne rozterki. Jednocześnie tempo zmian gospodarczych, nowe zapotrzebowanie na zawody, a w ostatnich miesiącach także wpływ pandemii na rynek pracy oraz potrzeby psychiczne i społeczne, powodują duże zainteresowania zmianą kariery. Lub „zmianą w ogóle”, jak podpowiada jedna z naszych ekspertek. Zmiana pracy jest częstym pragnieniem nawet wśród osób o teoretycznie stabilnej sytuacji zawodowej, po 30. czy 40. roku życia. O tym, skąd wynika potrzeba zmiany, dlaczego satysfakcja zawodowa jest ważna i jak zacząć od początku, zapytałam Patrycję Załuską oraz Magdę Beztroską.

W niektórych przypadkach za potrzebą zmiany pracy może stać wypalenie zawodowe, które od 1 stycznia 2022 roku zostanie zakwalifikowane jako jednostka choroba i będzie można z powodu wypalenia zawodowego otrzymać zwolnienie lekarskie.
Bez względu na powód, który popycha ludzi do zmiany kariery, istotne jest zrobienie pierwszego kroku. Już na tym etapie pojawia się wątpliwość: w którą stronę? Czy nie jest za późno? Co na to bliscy? Czy mam na to siły? Od czego zacząć? Staramy się odpowiedzieć na te pytania z pomocą ekspertów.

Dlaczego ludzie decydują się na zmianę zawodu nawet po 40. roku życia?

Jednym z najbardziej przekonujących powodów do zmiany kariery jest poczucie niedosytu na obecnym stanowisku. Nie ma nic gorszego niż codzienna harówka w pracy, która sprawia, że jesteśmy nieszczęśliwi, wydaje się ślepym zaułkiem lub po prostu już nas nie spełnia. Zmiana zawodu jest możliwa po 40. roku życia, a związane z tym nowe wyzwania dają wymierne korzyści, które wpływają na ogólny życiowy dobrostan:

  • satysfakcja ze swoich działań
  • zwiększona motywacja w pracy
  • lepsza równowaga między życiem zawodowym a prywatnym
  • poczucie sensu i bycia potrzebnym
  • lepsza efektywność w wykonywanej pracy

Zmiana zawodu po 40. roku życia. Czy nie jest za późno i inne wątpliwości

Osoby, które myślą o zmianie zawodu w momencie, kiedy ich dotychczasowa sytuacja zawodowa jest stabilna, bo pracują w swojej branży od 15 lat, mają prawo do wątpliwości. Każde wyjście poza to, co znamy i jest dla nas bezpieczne, wzbudza czujność umysłu. Pojawiają się więc obawy związane z wiekiem, a także z akceptacją społeczną. Jednak powstrzymywanie się przed dalszym rozwojem i dążeniem do satysfakcji na gruncie zawodowym może obniżyć poziom zadowolenia z życia ogółem tzw. dobrostan.

Jego znaczenie podkreśla Patrycja Załuska, autorka książki „Restart kariery. Zbuduj swoją przewagę na rynku pracy” i ekspert ds. rynku prasy na warszawskim SWPS:

Dobrostan psychiczny jest efektem równowagi życiowo-zawodowej. Obejmuje sześć obszarów: samoakceptację, osobisty rozwój, cel w życiu, panowanie nad otoczeniem, autonomię i pozytywne relacje z innymi. Zatem na poczucie dobrostanu wpływa szereg czynników, w to wpisuje się także satysfakcja zawodowa. Zadbanie o obszar rozwoju własnych umiejętności chroni nas przed frustracją, poczuciem krzywdy czy bycia „gorszym”.

Opierając się na tych słowach, można stwierdzić, że brak satysfakcji z obecnej ścieżki zawodowej, nie tylko może doprowadzić do wypalenia zawodowego i frustracji, ale także obniżyć jakość innych sfer życia. Dlatego wątpliwości dotyczące wieku, czy lat włożonych w pracę dla danej firmy bądź branży, nie powinny wieść prymu w rozważaniach o zmianie kariery.

O czym warto pomyśleć, decydując się na zmianę ścieżki kariery?

Jeżeli myśli o zmianie już nam towarzyszą, warto przemyśleć, czy i jak je zmaterializować. Ugruntować swoje przekonania, sprawdzić potrzeby i zaplanować kolejne kroki w osiągnięciu wytyczonego celu. O wskazówki potrzebne na tej drodze spytaliśmy Magdę Beztroską – wieloletniego coacha, mentorkę oraz trenerkę metody Points of You ® i trenerkę Analizy Potencjału Zawodowego, specjalizującą się w coachingu kariery i life coachingu.

Doświadczenie wieloletniej pracy z kobietami w różnym wieku, które potrzebują zmiany w życiu oraz z młodymi ludźmi na początku drogi zawodowej, z pewnością pozwoliło Ci wyróżnić najważniejsze elementy dotyczące zmiany zawodowej. Doradź, od czego zacząć decydując się na zmianę kariery po 40. roku życia?

Zaczęłabym od spotkania z samym sobą i zadania sobie pytania: czemu ma służyć ta zmiana? Bo trzeba pamiętać, że zmiany nie zawsze są zmianami na lepsze. Często, szczególnie w połowie życia robimy rachunek sumienia i wychodzi nam, że owszem, mamy stałą pracę i bezpieczeństwo finansowe, ale brakuje nam pasji czy poczucia sensu. Pojawia się wtedy ta słynna myśl: a może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Chcę przestrzec przed takim myśleniem. Zmiana pracy niekoniecznie spowoduje, że poczujemy sens w życiu. A zatem najpierw pytanie: co ta zmiana ma mi dać?

Potem tzw. Analiza SWOT, czyli sprawdzenie, jakie są mocne i słabe strony mojej obecnej pracy oraz jakie są szanse i zagrożenia wynikające ze zmiany pracy, zawodu, branży. Jeśli widzimy, że minusów naszej pracy jest więcej niż plusów i szans związanych ze zmianą też dostrzegamy więcej, to super – działajmy! Może się jednak okazać, że nasza obecna praca, choć nudna, ma wiele plusów, a zagrożeń związanych z przebranżowieniem jest dużo więcej.

Zatrzymajmy się na chwilę przy SWOT (ang. Strengths – silne strony, Weaknesses – słabe strony, Opportunities – szanse, okazje, Threats – zagrożenia). Dla osoby, która pierwszy raz chce poddać część siebie takiej analizie, będzie to wyzwanie. Na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważne jest, aby w analizie pojawiły się odpowiedzi na takie pytania, jak:

  • Czy moja rodzina wspiera moją decyzję o zmianie?
  • Czy mam oszczędności?
  • Czy mam finanse na kursy, szkołę czy wyjazdy?
  • Czy mam zasoby emocjonalne, żeby wprowadzić taką zmianę?

Kolejny krok to oczywiście zastanowienie się nad tym, co chcę robić innego i czy jest na to zapotrzebowanie. Zanim złożymy wypowiedzenie, należy zrobić solidny research na rynku pracy – sprawdzić, czy to, co sobie wymyśliliśmy, jest użyteczne i potrzebne. Sprawdzamy, jakie są oferty pracy, kogo szukają pracodawcy, w jakich branżach. Czy te zapotrzebowania odpowiadają naszym umiejętnościom, wiedzy czy cechom.

Pytaj, szukaj i słuchaj, szczególnie takich opinii, z którymi się nie zgadzasz. Z reguły my ludzie działamy tak, że szukamy potwierdzenia tego, co sobie założyliśmy, dlatego ważne jest, aby dopuścić do siebie zdanie odmienne w jakiejś gestii – pomaga to w zobaczeniu innej perspektywy i uchroni nas przed podjęciem niewłaściwej decyzji.

I ostatnia ważna rzecz – może nawet najważniejsza – sprawdzenie tego, co na dziś jest dla mnie wartością w życiu i czego jak tak naprawdę potrzebuję?

Pomoże w tym gotowa lista wartości, można na niej zaznaczyć 5-7 najważniejszych elementów w życiu, np. zdrowie, rodzina, ale również samorealizacja, pasja czy niezależność. A potem odpowiedzieć sobie na pytanie: w jakim stopniu dane wartości faktycznie realizuję w swoim życiu? Podobnie z potrzebami – czego dziś potrzebuję, czego nie mam.

Im większa świadomość siebie – swoich uczuć, mechanizmów, potrzeb, wartości, schematów działania, tym lepsze decyzje życiowe i zawodowe się podejmuje.

To dużo pytań do postawienia i dużo samoobserwacji siebie oraz w kontekście rynku, rodziny, codzienności. Proces zmiany ścieżki kariery może okazać się trudny do samodzielnej realizacji. Jak coach kariery może pomóc w osiągnięciu celu?

Coach pomaga w tym procesie na kilku obszarach, natomiast odpowiedzi na pytania i tak musi znaleźć w sobie sam zainteresowany. Przede wszystkim coach pomaga zbadać miejsce, w którym klient znajduje się obecnie. Co mam, czego mu brakuje, czego szuka, co jest dla niego ważne, czego potrzebuje. Poprzez pytania, ćwiczenia, karty metaforyczne czy gotowe formularze pomaga określić, w jakiej branży i zawodzie się widzimy, gdzie i z kim będzie nam się dobrze pracować. Między sesjami coachingowymi, klient wykonuje zadania polegające na przygotowaniu swojego nowego CV, robi research rynku pracy, zbiera informacje. Podczas sesji coach pyta o to, czego klient się dowiedział i czy ta wiedza jest pomocna we wprowadzeniu zmiany.

Coach pomaga też określić cele, stworzyć plan działania i wdrażania tych działań?

Tak. Praca z coachem kariery jest procesem, który pozwala na zbudowanie planu, drogi do celu, w tym przypadku zmiany ścieżki kariery i zawodu. To, co jest jednak najistotniejsze, to to, że coach zadaje pytania, a wiele z tych pytań dotyczy rzeczy, nad którymi sami byśmy się nie zastanowili. Jest to niezwykle pomocne w podjęciu dobrej dla nas decyzji.

Dziękuję za rozmowę. Jestem przekonana, że sama w sobie jest już wskazówką do refleksji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie