Czego chcą się uczyć polscy pracownicy w 2023 roku? Coraz bardziej pożądane umiejętności miękkie. Czyli jakie?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Pracownicy coraz częściej rozwijają umiejętności miękkie, które stają się kluczowe na rynku pracy.
Pracownicy coraz częściej rozwijają umiejętności miękkie, które stają się kluczowe na rynku pracy. yanalya / Freepik
W dzisiejszych czasach na rynku pracy liczą się nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale także umiejętności miękkie. To właśnie w tym obszarze wielu pracowników chce się rozwijać, by powalczyć o awans lub znaleźć pracę marzeń. Sprawdźmy, czego Polacy uczą się najchętniej i jakie są potrzeby pracodawców.

Spis treści

Jak wynika z najnowszego raportu ManPower Group „Niedobór talentów 2023” ponad 70 proc. pracodawców ma trudności ze znalezieniem kandydatów, cechujących się odpowiednimi umiejętnościami. Co ciekawe, firmy częściej zwracają uwagę nie tylko na doświadczenie, ale także zdolność radzenia sobie ze stresem czy otwartość na zmiany.

Pracownicy coraz częściej zdają sobie sprawę ze zmieniających się wymagań, przez co chętnie poszerzają swoją wiedzę, uczęszczając na warsztaty, szkolenia, a także korzystając z usług serwisów rozwojowych. Eksperci platformy internetowej Youuniversity sprawdzili, jakie umiejętności odgrywają obecnie dla nas największą rolę, analizując najchętniej oglądane kursy.

- Youniversity. Na oglądaniu 10 najpopularniejszych serii użytkownicy serwisu spędzili łącznie 782 632 minut, co w przybliżeniu daje 1,5 roku oglądania. Największym zainteresowaniem cieszy się tematyka zarządzania snem (łącznie 122 441 minut), a na podium znalazły się także seriale poświęcone rozwiązywaniu konfliktów (104 105 minut) oraz dawaniu dobrego feedbacku (93 707 minut). W pierwszej dziesiątce znalazła się także tematyka pokonywania stresu - wyjaśnia Youniversity.

Czego najchętniej uczą się polscy pracownicy?

Pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych obszarów tematycznych przyswajanych przez pracowników zajmuje sen, a dokładniej techniki umożliwiające skuteczne zarządzanie tym procesem. Niedobór snu wiąże się bowiem ze spadkiem jakości pracy, problemami z koncentracją oraz mniejszą zdolnością do zapamiętywania i podejmowania decyzji.

- Sen to jedna z kluczowych potrzeb fizjologicznych, która wpływa na prawie każdy aspekt naszego życia, np. na wydzielanie hormonu wzrostu czy przybieranie na wadze, ale też na ilość natrętnych myśli, rozpoznawanie emocji na twarzach czy ryzyko zachorowania na depresję — wyjaśnia Mateusz Majchrzak, ekspert Youniversity.

- Dzielimy się na dwa typy związane z nawykami dotyczącymi snu – sowy i skowronki. Sowy to osoby, które preferują kłaść się spać o późniejszej porze i są mniej aktywne rano. Skowronki wolą wstawać wcześniej i mają rano znacznie więcej energii niż wieczorem. Te preferencje potrafią objawić się w takich rzeczach jak ocena naszej charyzmy w zależności od godziny, o której przemawiamy. Wokół snu i naszych nawyków z nim związanych powstało wiele stereotypów i mitów, z których warto zdawać sobie sprawę, by skutecznie nim zarządzać — dodaje.

Skuteczne rozwiązywanie konfliktów to kolejna umiejętność pożądana przez polskich pracowników. Spory negatywnie wpływają na psychikę oraz skutecznie ograniczają możliwość wykonywania obowiązków. W pracy głównymi ich przyczynami są: zazdrość, zbyt szybkie ocenianie, brak komunikacji oraz niedopasowanie charakterów. W rozwiązywaniu konfliktów pomóc mogą metody takie jak:

  • mediacja oraz prowadzenie rozmów jako osoba bezstronna,
  • arbitraż z osobą niezależną,
  • wypracowania kompromisu poprzez zrozumienie wspólnych celów.

Podium zamyka skuteczny feedback, czyli sposób przekazania informacji zwrotnej, która jest jasna, konstruktywna oraz pomocna w rozwoju pracownika. W celu jej dostarczenia warto zadbać o obiektywność, przekazywanie sugestii dotyczących sposobów rozwoju, dostosowanie treści do odbiorcy czy udzielanie feedbacku jak najszybciej. Powyższe działania będą kluczowe w budowaniu pozytywnych relacji w pracy oraz stymulowaniu rozwoju zawodowego.

Według rankingu Youniversity pracownicy chętnie przyswajają także treści dotyczące myślenia krytycznego, kreatywności w praktyce czy produktywności zawodowej. Decydując się na poszerzanie wiedzy, warto jednak przeanalizować to, czego obecnie oczekują od nas pracodawcy.

Jakich pracowników potrzebują pracodawcy?

Firma doradztwa personalnego Manpower w najnowszym raporcie szacuje, że niedobór talentów w Polsce nadal się pogłębia i wynosi obecnie 72 procent. Oznacza to, że 7 na 10 pracodawców deklaruje trudność w pozyskaniu pracowników o oczekiwanych kwalifikacjach. Obecnie zjawisko te obserwowane jest najczęściej w Polsce południowej (82 proc.) oraz centralnej (74 proc.).

Najtrudniejsze kompetencje do znalezienia wśród kandydatów to IT i analiza danych (27 proc. firm), sprzedaż i marketing (24 proc.), zdolności techniczne (23 proc.), obsługa klienta (22 proc.) oraz logistyka i operacje (19 proc.). Sporym wyzwaniem okazuje się także pozyskanie pracowników o określonych umiejętnościach miękkich.

Pracodawcy najczęściej oczekują od kandydatów następujących umiejętności miękkich:

  • odporność na stres i łatwa adaptacja (34 proc.),
  • analiza i krytyczne myślenie (33 proc.),
  • chęć do nauki (27 proc.).

- Poza wskazanymi w badaniu kompetencjami miękkimi, bardzo ważne wśród kandydatów są także komunikatywność, empatyczne przywództwo, efektywne zarządzanie stresem, czy zdolność przyswajania i przekazywania wiedzy - wyjaśnia Manpower.

Jak dodają autorzy raportu, „rozwijanie unikatowych, charakterystycznych tylko dla ludzi kompetencji miękkich powinno być priorytetem organizacji chcących uzyskać i utrzymać przewagę konkurencyjną”. Warto też pamiętać, że to jakich umiejętności miękkich poszukują pracodawcy, w dużej mierze zależy od branży, w której zamierzamy pracować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu