Budowanie funduszy europejskich i samorząd – kierunki polskiej prezydencji w Radzie UE

Eryk Kołodziejek
Jako pierwszy priorytet szefowa MFiPR wymieniła „utrzymanie równego rozwoju w Unii Europejskiej, a to znaczy – podmiotowej roli samorządów”.
Jako pierwszy priorytet szefowa MFiPR wymieniła „utrzymanie równego rozwoju w Unii Europejskiej, a to znaczy – podmiotowej roli samorządów”. PAP
Ursula von der Leyen powitała Polaków na platformie X i wyraziła wdzięczność za naszą obecność w Radzie UE. Znamy główne priorytety gospodarcze polskiej prezydencji. Dziś obywa się uroczystość związana z inauguracją.

Spis treści

Harmonogram i tematy spotkań

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej udostępniło informację na temat dat oraz tematów spotkań związanych z polską prezydencją w Radzie UE:

  1. spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. polityki spójności, 15-16 stycznia, Warszawa. Debata ekspercka wysokiego szczebla nt. kształtu polityki spójności po 2027 r.,

  2. międzynarodowa konferencja pn. „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?", 30-31 stycznia, ICE Kraków. Jedna z siedmiu flagowych konferencji polskiego rządu. Dwudniowa debata nt. roli polityki spójności we wzmacnianiu bezpieczeństwa, odporności i globalnej konkurencyjności Unii Europejskiej,

  3. seminarium eksperckie: Przyszłość spójności i podejścia terytorialnego w ewoluującej Unii Europejskiej. W poszukiwaniu nowego paradygmatu!, 27-28 luty, Gdańsk. Celem wydarzenia jest przeprowadzenie nieformalnej debaty nt. spójności w kontekście przyszłych polityk UE, w tym polityki spójności po 2027 r.,

  4. spotkanie Grupy Rozwoju Miast, 13 marca, Bydgoszcz. Spotkanie ekspertów z państw członkowskich UE, ramach współpracy międzyrządowej w sprawach miejskich,

  5. posiedzenie Rady ds. Ogólnych w formacie spójnościowym, 28 marca, Bruksela. Debata polityczna na temat możliwych rozwiązań dla polityki spójności po 2027 r. i przyjęcie konkluzji Rady,

  6. konferencja ekspercka nt. finansowania budowy zrewidowanej sieci TEN-T, 8-9 kwietnia, Lublin,

  7. spotkanie Dyrektorów Generalnych ds. spójności terytorialnej, 24 kwietnia, Warszawa. Podsumowanie przeglądu Agendy Terytorialnej UE 2030 i przygotowanie rekomendacji dla spójności terytorialnej w UE,

  8. posiedzenie Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego OECD na szczeblu ministerialnym, 19-20 maja, Warszawa,

  9. nieformalne spotkanie ministrów ds. polityki spójności, polityki miejskiej i wymiaru terytorialnego, 20-21 maja, Warszawa,

  10. Komitet Monitorujący URBACT, 12-13 czerwca, Malbork. Cykliczne spotkanie Komitetu, składającego się z przedstawicieli administracji krajowych państw członkowskich UE, państw stowarzyszonych oraz Ukrainy i Mołdawii, koordynującego wdrażanie programu URBACT.

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przedstawiła priorytety polskiej prezydencji

Dzisiaj i w ciągu najbliższych miesięcy stajemy się współarchitektem nowego modelu budowania funduszy europejskich. I idziemy do tych rozmów z czterema jasnymi priorytetam – powiedziała podczas konferencji prasowej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Minister przedstawiła na konferencji kolejne priorytety resortu podczas polskiej prezydencji w Radzie UE.

Jako pierwszy priorytet szefowa MFiPR wymieniła „utrzymanie równego rozwoju w Unii Europejskiej, a to znaczy – podmiotowej roli samorządów”. Podkreśliła, że „Polska ma tutaj jednoznaczne, uargumentowane naszym własnym przykładem stanowisko”.

Po drugie – fundusze; i rozumiemy to – muszą zostać powiązane z kluczowymi dla UE reformami, ale ostateczna decyzja co do charakteru tych reform musi pozostać w krajach członkowskich – powiedziała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Dodała, że „ważnym priorytetem przyszłej architektury funduszy muszą być bezpieczeństwo i inwestycje związane z granicą, granicą z bardzo trudnymi sąsiadami”.

Minister podkreśliła, że „granica Polski jest granicą Unii Europejskiej”, więc inwestycje w bezpieczeństwo polskiej granicy „są inwestycjami w bezpieczeństwo Unii Europejskiej”.

Gospodarcze cele polskiej prezydencji w Radzie UE

Razem budujemy jednolity fundament bezpieczeństwa ekonomicznego – konkurencyjność Europy w globalnym wyścigu dotyczącym innowacji i rozwoju technologii. Chcemy i potrafimy być konkurencyjni, dlatego będziemy pracować nad ograniczeniem barier dla przemysłu i przedsiębiorców. Unia Europejska to nie tylko polityka 27 państw, ale przede wszystkim jednolity rynek i wymiana handlowa. Te relacje budują naszą wspólnotę. Tak samo jak podstawowe europejskie wartości: demokracja, praworządność, rozwój i współpraca.
 
Zrobimy wszystko, aby bezpieczeństwo Europy było faktem, a nie tylko postulatem. Mam nadzieję, że Polska będzie liderem działań, których efektem będzie pokój. Życzmy sobie powodzenia – komentuje Donald Tusk na oficjalnym portalu polskiej prezydencji.

Kluczowym tematem, na który zwracał uwagę minister Domański, podczas grudniowej konferencji prasowej, było zwiększenie konkurencyjności europejskiej gospodarki. Z danych płynących z państw strefy euro wynika, że europejska gospodarka potrzebuje radykalnych zmian, w tym uproszczenia i deregulacji. Wiele europejskich firm boryka się z przeciążeniem regulacyjnym, co stanowi przeszkodę w ich rozwoju.

Dostęp do finansowania jest kolejną barierą dla wielu europejskich przedsiębiorstw. Dyskusje w ramach ECOFIN będą obejmować również kwestie regulacji rynku finansowego i kapitałowego oraz reformy projektu celnego Unii Europejskiej. Minister podkreślił, że wzrost gospodarczy jest niezbędny dla realizacji polityk unijnych, w tym transformacji energetycznej i wspólnego finansowania obrony.

Ceny energii stanowią jedną z głównych przeszkód dla europejskich przedsiębiorstw w budowaniu ich pozycji konkurencyjnej – stwierdził minister.

Podczas styczniowego spotkania ECOFIN prowadzone będą rozmowy na temat tego, w jaki sposób będzie można obniżać ceny energii dla przedsiębiorstw, zarówno w średnim, jak i długim terminie. Domański pytany o to, co z systemem handlu emisjami ETS2 przekazywał, że dyskusja nadal trwa, a Polska ma co do niego "zdecydowane zastrzeżenia".

Stoimy na stanowisku, że to nie jest dobrze przemyślana regulacja i należy się zastanowić, czy Europa potrzebuje kolejnych obciążeń – mówił Domański, cytowany przez portal Interia Biznes.

Minister zaprosił na zaplanowanie posiedzenie ECOFIN Serhija Marczenkę, ukraińskiego ministra finansów, który ma przedstawić gospodarcze wyzwania, z którymi mierzy się aktualnie Ukraina. Celem wywierania presji na gospodarkę rosyjską, planowane jest wprowadzenie kolejnych dwóch pakietów sankcji dla Rosji – tłumaczy Domański.

Na pewno istotny jest jednak fakt, że prezydencję obejmujemy w bardzo niepewnym geopolitycznie momencie - chodzi nie tylko o Stany Zjednoczone i wojnę w Ukrainie, ale także sytuację w Niemczech czy Francji. Chcemy wykorzystać ten moment do tego, by kluczowe kwestie, takie jak np. wykorzystywanie migracji jako narzędzi wojny hybrydowej, wybrzmiały głośno i wyraźnie – podkreśliła wiceminister w KPRM Magdalena Sobkowiak-Czarnecka.

Waga zadania stojącego przed Polską – komentarz dyrektor ds. spójności, rolnictwa i polityki społecznej w PE

Polska ma do odegrania kluczową rolę jako mediator i lider w negocjacjach między państwami członkowskimi. Agnieszka Walter-Drop, dyrektor generalna ds. spójności, rolnictwa i polityki społecznej w Parlamencie Europejskim, podczas rozmowy na antenie Polskiego Radia Katowice, przypomniała, że prezydencja to czas, kiedy kraj sprawujący tę funkcję ma szczególne zadania do wykonania.

Niekoniecznie to oznacza, że my będziemy od początku wszystko wymyślać i że będziemy sami decydować o tym, jaki będzie np. wynik negocjacji w różnych dziedzinach – zaznaczyła dyrektor.

Walter-Drop zauważyła, że Polska już teraz odgrywa istotną rolę w Unii Europejskiej, co widać na przykładzie jej stanowiska wobec wojny w Ukrainie. Polska wspiera Ukrainę, która jest krajem kandydującym do Wspólnoty, w jej dążeniach do stabilnego pokoju i członkostwa w UE.

Wiemy, że na Ukrainie trwa wojna i wszyscy chcemy, żeby ona zakończyła się zakończyła zwycięstwem Ukrainy i żeby ona zapewniła nam, i zapewniła Ukrainie w pierwszym rzędzie, stabilny pokój – podkreśliła Walter-Drop.

Jednym z głównych zadań stojących przed Polską jest określenie unijnego budżetu na siedem kolejnych lat.

Czekają nas wielkie wyzwania w ciągu najbliższych lat. Wiemy, że mamy nową Komisję Europejską, Parlament zatwierdził jej skład i ta Komisja będzie musiała sobie poradzić z nowymi inicjatywami, z wyzwaniami, które są przed całą UE – mówiła Walter-Drop.

Agnieszka Walter-Drop zwróciła uwagę na szczególne potrzeby województwa śląskiego, które od 30 lat przechodzi transformację gospodarczą. Region ten może liczyć na wsparcie ze strony Unii Europejskiej w procesie transformacji przemysłowej.

Odchodziliśmy i dalej jeszcze mamy niedokończoną transformację jeżeli chodzi o sektor wydobywczy, mamy potrzebę wsparcia różnych gałęzi przemysłu, które są pod presją – przypomniała Walter-Drop.

Podkreśliła, że przemysł motoryzacyjny na Śląsku, który zmaga się z wyzwaniami związanymi z mniejszym popytem, może skorzystać z unijnych instrumentów wsparcia.

Bardzo ważny jest cały zakres polityki wsparcia rozwoju regionalnego, a kształt przyszłych ram finansowych – tego ile pieniędzy i na jakie cele zostaną przeznaczone – będzie miał wpływ na to, na ile Śląskie będzie mogło skorzystać z tych środków – podkreśliła Walter-Drop.

Rola ECOFIN podczas polskiej prezydencji

ECOFIN, czyli Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych, odgrywa kluczową rolę w Unii Europejskiej, zajmując się polityką gospodarczą, kwestiami podatkowymi oraz regulacją usług finansowych. W skład Rady wchodzą ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich, a także odpowiedni komisarze europejscy. W trakcie polskiej prezydencji zaplanowano sześć posiedzeń ECOFIN.

Minister Domański zaznaczył, że oczekiwania wobec polskiej prezydencji są wysokie, zwłaszcza po sześciu miesiącach prezydencji węgierskiej. Polska zamierza prowadzić dyskusje w sposób obiektywny, ale jednocześnie aktywny, mając na uwadze trudną sytuację gospodarczą w Unii Europejskiej oraz w niektórych państwach członkowskich.

Jako rada ECOFIN będziemy moderować dyskusję, prowadzącą do działań – mówił Domański podczas spotkania z dziennikarzami.

Bezpieczeństwo jako jeden z priorytetów polskiej prezydencji

Jednym z głównych priorytetów Ministerstwa Finansów w nadchodzących miesiącach będzie bezpieczeństwo. Domański podkreślał, że dyskusje będą koncentrować się na zwiększeniu wysiłków na poziomie Unii Europejskiej, w tym na zwiększeniu zdolności produkcyjnych europejskiego przemysłu obronnego oraz rozwoju technologicznego i innowacyjności.

To niezwykle istotne, abyśmy budowali silny europejski przemysł obronny, bazujący na najnowocześniejszych technologiach – dodał minister.

Temat bezpieczeństwa przewija się w ostatnich tygodniach w wielu dyskusjach z ministrami finansów oraz na różnych formatach europejskich. Domański zaznaczył, że Polska będzie aktywnie moderować dyskusję o finansowaniu wysiłku obronnego, podkreślając potrzebę większej solidarności w tym obszarze. W kwietniowym posiedzeniu ECOFIN w Warszawie bezpieczeństwo będzie tematem wiodącym.

Rozmowy będą też dotyczyć potencjału przemysłu obronnego Europy, tak, aby ten przemysł był silny i bazował na nowoczesnych technologiach – czytamy na portalu Interia Biznes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jewropejczyk
Bezpieczeństwo też jest ważne, w zaścianku nad Wisłą nuda a Europa Zachodnia świetnie się bawi

"Erupcja przemocy we Francji w noc sylwestrową. Ranne dwuletnie dziecko, spalone setki samochodów"

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/erupcja-przemocy-we-francji-ranne-dwuletnie-dziecko-spalone-setki-samochodow/8f0frp3
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu