Budownictwo w Polsce dotknęła recesja. A jest też inny strategiczny problem

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Artur Popko, prezes Budimeksu, w rozmowie z Strefą Biznesu, wskazuje na najważniejsze problemy, z jakimi zmaga się branża: brak wyspecjalizowanej kadry oraz konieczność wdrażania ekologicznych rozwiązań. Budimex jednak nie ustaje w działaniach – firma uczestniczy w kluczowych inwestycjach, takich jak CPK i elektrownia atomowa. Co więcej, stawia na innowacje i zrównoważony rozwój.
Artur Popko, prezes Budimeksu, w rozmowie z Strefą Biznesu, wskazuje na najważniejsze problemy, z jakimi zmaga się branża: brak wyspecjalizowanej kadry oraz konieczność wdrażania ekologicznych rozwiązań. Budimex jednak nie ustaje w działaniach – firma uczestniczy w kluczowych inwestycjach, takich jak CPK i elektrownia atomowa. Co więcej, stawia na innowacje i zrównoważony rozwój. Red. Polska Press
Branża budowlana w Polsce staje przed szeregiem wyzwań, w tym brakiem wyspecjalizowanej kadry oraz presją na inwestycje związane z transformacją energetyczną. Artur Popko, prezes Budimeksu, w wywiadzie dla Strefy Biznesu mówi o sytuacji na rynku, zaangażowaniu firmy w największe krajowe projekty infrastrukturalne oraz o kluczowej roli zrównoważonych rozwiązań.
  • Budownictwo w Polsce dotknęła recesja – potwierdza prezes największej firmy budowlanej w Polsce Artur Popko. Budimex utrzymuje jednak stabilność dzięki efektywnemu zarządzaniu i inwestycjom w innowacje
  • Budimex bierze udział w projektach takich jak CPK, co umacnia jego pozycję na rynku
  • Branża cierpi na niedobór wyspecjalizowanej kadry, zwłaszcza w energetyce i offshore i stoi przed wyzwaniem odpływu pracowników z Ukrainy. To problem strategiczny

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

emisja bez ograniczeń wiekowych

Delikatna recesja w branży budowlanej

Branża budowlana w Polsce mierzy się obecnie z trudnym okresem. Jak wskazuje Artur Popko, sytuacja na rynku budowlanym nie jest optymistyczna.

– W tej chwili widzimy w branży budowlanej delikatną recesję. Ostatnie dane, które podał GUS, pokazują spadek produkcji budowlano-montażowej na koniec sierpnia o poziomie minus 9,6% – podkreśla prezes Budimeksu w wywiadzie dla Strefy Biznesu.

Mimo trudności rynkowych, sytuacja Budimeksu pozostaje stabilna.

– Nasza sytuacja jako samej grupy Budimex jest bardzo dobra, ale wynika to głównie z efektywnego zarządzania portfelem, którym dzisiaj dysponujemy. Przypomnę tylko, że mamy historyczną wartość portfela, ponad 15 miliardów złotych – dodaje Popko, wskazując na wieloletnie inwestycje w innowacje i efektywne zarządzanie kontraktami.

Udział w największych projektach infrastrukturalnych

Na pytanie o zaangażowanie w najbardziej znane inwestycje, takie jak CPK, elektrownia atomowa, inwestycje w offshore na polskim Bałtyku, prezes Popko potwierdza, że Budimex aktywnie uczestniczy w tych przedsięwzięciach.

– Na przykład przy CPK, które składa się z trzech głównych komponentów: kolejowego, lotniskowego i zasobu sprzętowego, już teraz uczestniczymy w komponencie kolejowym. Budujemy komorę startową pod Łodzią, która umożliwi rozpoczęcie drążenia tunelu łączącego Łódź z lotniskiem – opisuje Popko.

Budimex bierze również udział w rozmowach z firmami Bechtel i Westinghouse w ramach projektu elektrowni atomowej, będąc na krótkiej liście wykonawców.

Brak wyspecjalizowanej kadry to spory problem

Jednym z największych wyzwań, przed którym stoi branża budowlana, jest brak wyspecjalizowanej kadry, zwłaszcza w sektorze energetyki i offshore. Artur Popko nie ukrywa, że jest to problem strategiczny.

– Obecnie brakuje przede wszystkim wyspecjalizowanej kadry, zwłaszcza w obszarze energetyki, offshore i wysokiego napięcia. W tych kluczowych inwestycjach, które są strategiczne dla Polski, widzimy faktycznie duży niedobór kadry technologicznej – wyjaśnia.

Dodatkowo wyzwaniem może stać się odpływ pracowników z Ukrainy, co może jeszcze bardziej pogłębić problem kadrowy.

– Obawiamy się, że kiedy rozpocznie się odbudowa Ukrainy, wielu pracowników może wrócić do kraju, co stworzy znaczące braki kadrowe – zauważa Popko.

W tej sytuacji kluczową rolę odegra legislacja, czyli ustawa migracyjna, co - jak potwierdził prezes Popko - jest tematem, który uważnie obserwuje branża. Znaczący odpływ pracowników z Ukrainy stworzy znaczące braki kadrowe, które będą trudne do zastąpienia.

Zrównoważony rozwój w centrum uwagi

Budimex, jako lider rynku budowlanego, mocno stawia na ekologiczne rozwiązania i zrównoważony rozwój. Firma od lat inwestuje w odnawialne źródła energii oraz w innowacyjne rozwiązania, które pozwalają ograniczyć emisję CO2.

Uczestniczymy w tej transformacji od wielu lat. Inwestujemy w odnawialne źródła energii, dysponujemy farmami fotowoltaicznymi i wiatrowymi, a 90% energii, którą zużywamy, pochodzi z odnawialnych źródeł – zaznacza szef Budimeksu.

Budimex wdraża również niskoemisyjne materiały i rozwiązania w zakresie recyklingu, co pozwala na realizację inwestycji w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.

Ekologiczne rozwiązania dają wartość dodaną nie tylko naszej firmie, ale także dla całego klimatu. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie recyklingu asfaltu czy niskoemisyjnych materiałów przynosi korzyści środowisku, ale również zapewnia przewagę konkurencyjną – dodaje Popko.

Równe traktowanie firm na rynku

W kontekście dyskusji o podatkach, Artur Popko zwrócił uwagę na konieczność równego traktowania wszystkich firm na rynku, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

– Budimex od lat odprowadza znaczące kwoty podatków i uważamy, że kluczowe jest równe traktowanie wszystkich firm na polskim rynku – podkreśla prezes Budimeksu.

Firma zwraca uwagę na swoje liczne inwestycje w kapitał ludzki, technologie oraz współpracę z uczelniami, co ma nadzieję, będzie brane pod uwagę przez rząd podczas oceny ofert w postępowaniach publicznych.

Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy – wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu