W pierwszej dekadzie lutego gmina Busko-Zdrój ogłosiła przetarg nieograniczony na wykonanie robót budowlanych. To zamówienie jednolite, bez podziału na części, a prace mają być zakończone jesienią 2020 roku.
Potencjalni wykonawcy mają czas na składanie ofert do 14 marca 2019 roku. Firma, która wygra przetarg powinna - teoretycznie - jak najszybciej rozpocząć budowę; bo czas nagli. Czy tak się stanie?
Przypomnijmy, że pierwsze dwa przetargi na budowę buskiej tężni solankowej zakończyły się fiaskiem. Oba zostały unieważnione. Powód? W obu przypadkach złożono oferty znacznie przekraczające wartość kosztorysową inwestycji.
Pierwotnie wartość projektu opiewała na 15 milionów 323 tysiące 742 złote, z czego ponad 7 milionów - to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej.Za te pieniądze miały powstać: duża tężnia solankowa, pijalnia uzdrowiskowa z oranżerią, fontanna, infrastruktura towarzysząca - na działkach przy ulicach Waryńskiego i Lipowej, w nowym parku zdrojowym.
Szybko jednak okazało się, że na buski kompleks uzdrowiskowy to nie wystarczy. Nawet po urealnieniu kosztorysu i podwyższeniu kapitału o kilka milionów złotych, pierwszy przetarg - ogłoszony przed wakacjami 2018 roku - był zderzeniem ze ścianą.
Dwie firmy, jakie zgłosiły wtedy swoje oferty, chciały wybudować tężnię "z przyległościami" za grubo ponad 30 milionów złotych. Gmina Busko-Zdrój mogła przeznaczyć na to zadanie mniej niż 25 milionów, zatem przetarg został unieważniony.
Jesienią - podejście numer dwa. Tym razem do przetargu nieograniczonego przystąpiło więcej, bo pięć firm, lecz okazało się, że wykonawcy nie mają zamiaru "schodzić z ceny". Drożyzna na rynku budowlanym robi swoje - do najtańszej oferty brakowało inwestorowi 7 milionów złotych.
Unieważniono więc i drugi przetarg. Mimo "krótkiej kołdry" władze miasta nie zamierzają jednak rezygnować z tej inwestycji. Wiadomo - prestiż, sprawa wizerunkowa, duże unijne pieniądze za które można podnieść atrakcyjność kurortu. W pierwszej dekadzie lutego został ogłoszony przetarg numer trzy, a otwarcie ofert zaplanowano na 14 marca.
Czas nagli, ale ważne, że udało się przesunąć termin zakończenia zadania. Z 30 maja 2020 roku - na 30 listopada 2020 roku.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany
Źródło: vivi24