Kraków. Opóźnienie w budowie Krakowskiego Centrum Muzyki stało się faktem. Właśnie unieważniono przetarg

Bartosz Dybała
W tym rejonie ma powstać Krakowskie Centrum Muzyki
W tym rejonie ma powstać Krakowskie Centrum Muzyki Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Drugi przetarg na budowę pierwszego etapu Krakowskiego Centrum Muzyki, czyli stanu surowego budynku, jest w trakcie przygotowań i niebawem zostanie ogłoszony. Pierwszy został unieważniony, ponieważ oferta z najniższą ceną i tak przewyższyła kwotę, jaką realizująca inwestycję Agencja Rozwoju Miasta Krakowa jest w stanie przeznaczyć na wykonanie sztandarowej, miejskiej inwestycji.

- Nie mamy innego wyjścia. Jesteśmy przekonani, że 110 mln zł za prace, które mają być wykonane w ramach pierwszego etapu budowy Centrum, to jak najbardziej realna cena. Poza tym z przepisów Rządowego Funduszu Polski Ład wynika, że gdybyśmy zgodzili się na wyższą wycenę, brakującą kwotę musiałaby dołożyć gmina - mówi Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, miejskiej spółki, która odpowiada za budowę KCM.

W pierwszym przetargu, który zakończył się 27 lipca, wzięło udział pięć firm z całej Polski. Wszystkie przedstawiły oferty, które są wyższe niż kwota, jaką dysponuje gmina. Dlatego przetarg został unieważniony 8 sierpnia.

Zmienione przez Radę Ministrów przepisy, dotyczące realizacji inwestycji finansowanych w ramach Polskiego Ładu, pozwalają obecnie na ogłoszenie kolejnego przetargu.

- Przepisy zostały zmienione, bo samorządy w całej Polsce borykają się z podobnymi problemami. Firmy albo nie zgłaszają się do przetargów, albo proponują kwoty wyższe niż te, które mogą na daną inwestycję przeznaczyć samorządy - tłumaczy prezes Pamuła.

Warunki finansowe ogłoszonego po raz drugi przetargu nie uległy zmianie. ARMK chce zrealizować pierwszy etap budowy Krakowskiego Centrum Muzyki za kwotę nieprzekraczającą 110 mln zł.

Ogłoszenie drugiego przetargu oznacza wydłużenie procesu inwestycyjnego. Budynek Krakowskiego Centrum Muzyki ma być gotowy w 2024 roku, a nie jak wstępnie zakładano pod koniec 2023 roku.

W Cichym Kąciku ma powstać nowoczesna sala koncertowa z widownią na tysiąc miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon, mogący pomieścić 80-osobowy chór, a także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną.

Budowa parkingu na tyłach Centrum, która ruszyła na początku maja, jest realizowana zgodnie z planem.

Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny

od 16 lat
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A po co nam w ogóle to Centrum? Jest Opera, jest FIlharmonia — mamy także telewizory i magnetofony po domach. Można się umuzykalniać bez ograniczeń, zupełnie nie potrzebując żadnego Centrum Muzyki.

Może zamiast stawiać kolejną „piramidę” warto byłoby zacząć spłacać długi miasta?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu