CBA zatrzymało Wojciecha Olejniczaka, byłego szefa SLD, byłego ministra rolnictwa

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Były polityk aktualnie zasiadał w Radzie Nadzorczej PZU SA i był delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu PZU, FOT. K. SZYMCZAK/POLSKA PRESS
Były polityk aktualnie zasiadał w Radzie Nadzorczej PZU SA i był delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu PZU, FOT. K. SZYMCZAK/POLSKA PRESS Fot.Szymczak Krzysztof/POLSKA PR
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę Wojciecha Olejniczaka, byłego szefa SLD, aktualnie członka Rady Nadzorczej PZU - podało TVP Info.

Spis treści

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w środę Wojciecha Olejniczaka, byłego szefa SLD. Były polityk aktualnie zasiadał w Radzie Nadzorczej PZU SA i był delegowany do czasowego wykonywania czynności członka zarządu PZU SA. W przeszłości był także ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicemarszałkiem Sejmu

Zatrzymania mają być związane m.in. z udzieleniem kredytu Zakładom Mięsnym Kania

„Dzisiaj rano w Warszawie, Radomiu i Zgierzu agenci CBA zatrzymali 6 osób. Po zakończeniu czynności procesowych osoby te zostaną przewiezione do wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach. Na tym etapie są to jedyne informacje, które mogę Państwu przekazać" – napisał na portalu X Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji i Koordynatora Służb Specjalnych.

Prokurator Katarzyna Calów-Jaszewska z Prokuratury Krajowej dopiero wieczorem potwierdziła zatrzymanie i dodała, że jednym z zatrzymanych jest były polityk. Dodała, że nie udziela więcej informacji do zakończenia czynności. Rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak również potwierdził zatrzymanie polityka.

Zatrzymania mają mieć związek m.in. z udzieleniem kredytu Zakładom Mięsnym Kania przez należący do PZU Alior Bank. Przedsiębiorstwo miało w tym banku kredyt i wnioskowało o powiększenie go. Zatrzymany były polityk miał mieć związek z decyzją o powiększeniu kredytu dla spółki.

Zakłady Mięsne Kania w Pszczynie, które wcześniej były potentatem na rynku, upadły w 2020 r. Ich założyciel Henryk Kania zmarł przed kilkoma dniami. Jego syn Henryk, który przejął zarządzenie firmą, jest głównym podejrzanym w toczącym się w śląskim wydziale PK śledztwie. Był ścigany międzynarodowym listem gończym i europejskim nakazem aresztowania. W 2020 r. argentyńskie służby zatrzymały go w Buenos Aires. Został wówczas osadzony w areszcie domowym, ale z uwagi na postawę strony argentyńskiej procedura ekstradycyjna utknęła w martwym punkcie – dowiedziała się PAP.

Sprawa Zakładów Mięsnych Kania toczy się już od kilku lat

Prokuratura zarzuca Henrykowi K. wiele przestępstw związanych z funkcjonowaniem zakładów, w tym kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą.  Śledczy poinformowali, że łączna kwota wyłudzonych środków przekracza 800 mln zł. W 2021 r. CBŚP zatrzymało dwóch biegłych rewidentów współpracujących z Zakładami Mięsnymi Kania. Jednemu z nich przedstawiono zarzut współudziału w wystawianiu fałszywych faktur łącznie na 683 mln zł. Prokuratura informowała wówczas, że zarzuty w tej sprawie przedstawiono 16 osobom.

Przypomnijmy, że zatrzymany polityk w latach 2001-2009 był posłem na Sejm RP. Pełnił funkcję wicemarszałka Sejmu, a w latach 2003-2005 był ministrem rolnictwa i rozwoju wsi. W latach 2005-2008 był liderem SLD. Zasiadał też w ławach poselskich w europarlamencie.

Po tym, jak nie uzyskał reelekcji do europarlamentu, był doradcą prezesa NBP Marka Belki. Później związał się z sektorem bankowym i fundacją Aleksandra Kwaśniewskiego.

Od wielu lat nie jest on członkiem naszej partii, więc nie będziemy się tłumaczyć za jego postępowanie - powiedział PAP rzecznik Nowej Lewicy Łukasz Michnik.

PZU: zatrzymanie nie ma nic wspólnego z działalnością biznesową PZU SA

W 2024 r. polityk został członkiem Rady Nadzorczej PZU. Spółka odniosła się do jego zatrzymania.

"PZU SA otrzymało dziś informację – dostępną w domenie publicznej - w sprawie zatrzymania Wojciecha Olejniczaka, członka Rady Nadzorczej delegowanego do czasowego wykonywania czynności członka Zarządu. Z wiedzy, jaką posiadamy, zatrzymanie nie ma nic wspólnego z działalnością biznesową PZU SA, a dotyczy aktywności zawodowej Wojciecha Olejniczaka z okresu 2016 -2019, na kilka lat przed dołączeniem do Rady Nadzorczej PZU SA" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie PZU.

TVP Info, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu