Cena polisy będzie zależna od stylu jazdy

Michalak
Większość firm ubezpieczeniowych przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC bierze pod uwagę styl jazdy
Większość firm ubezpieczeniowych przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC bierze pod uwagę styl jazdy Andrzej Banaś
Posiadasz samochód, który wymaga wykupienia ubezpieczenia? Sprawdź, jakie czynniki wpływają na cenę polisy. Dowiedz się, czy twój styl jazdy będzie uwzględniany przy szacowaniu kosztów ubezpieczenia.

Istnieje wiele czynników wpływających na wysokość składki OC. Do głównych zaliczyć można m.in. wiek kierowcy, doświadczenie (okres posiadania prawa jazdy), markę, model i rocznik samochodu. Ponadto wiele zależy również od miejsca zamieszkania. Okazuje się jednak, że i styl jazdy jest czynnikiem kształtującym wysokość polisy.

Większość firm ubezpieczeniowych przy wyliczaniu składki na ubezpieczenie OC bierze pod uwagę styl jazdy. Wynika to z faktu, że wiele wypadków drogowych spowodowanych jest przez brawurę kierowców - statystyki wskazują, że jest to 30% przypadków. Zbyt duża prędkość i niedostosowanie jej do warunków panujących na drodze jest najczęstszą przyczyną kolizji, które skutkują wypłatą odszkodowań. Jako że statystycznie młodzi kierowcy najczęściej jeżdżą szybko i niebezpiecznie, to właśnie oni narażeni są wyższe składki w ramach obowiązkowego ubezpieczenia OC. Natomiast osoby dojrzałe uważane są za kierowców doświadczonych i spokojnych, dlatego mogą spodziewać się zniżek lub po prostu unikają zwyżek.

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każda firma ubezpieczeniowa zobligowana jest do wzięcia odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone przez kierowcę prowadzącego ubezpieczony pojazd. Te same przepisy regulują kwestie związane z zakresem ochrony ubezpieczeniowej oraz maksymalnymi sumami gwarancyjnymi. W praktyce oznacza więc, że przy wyborze polisy OC liczy się wyłącznie cena. Jeśli nie chcesz przepłacić, pomyśl . Jest to porównywarka internetowa, dzięki której dotrzesz do korzystnych ofert firm ubezpieczeniowych.

Dokonując szczegółowej analizy, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! Jeżeli - jako osoba młoda, a więc statystycznie powodująca najwięcej wypadków - musisz zapłacić wysoką składkę OC, pomyśl o uczynieniu współwłaścicielem samochodu osobę posiadającą sporą zniżkę. Ponieważ zwyżki i zniżki wzajemnie się nakładają na siebie, możesz liczyć na obniżenie wysokości polisy OC.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu