Rekordowe odszkodowania dla Polaków. Poznaliśmy szczegóły

Barbara Wesoła
Opracowanie:
PIU poinformowała, że w pierwszym półroczu 2024 r. wzrosły wypłaty z ubezpieczeń m.in. od skutków żywiołów o 22 proc.
PIU poinformowała, że w pierwszym półroczu 2024 r. wzrosły wypłaty z ubezpieczeń m.in. od skutków żywiołów o 22 proc. Pixabay
Ubezpieczyciele w Polsce zanotowali znaczący wzrost wypłat odszkodowań, co wpływa na całą branżę i przyszłe składki. Zmiany te wywołują pytania o przyszłość rynku ubezpieczeń i o wyzwania, z jakimi będą musieli zmierzyć się klienci i firmy ubezpieczeniowe. W pierwszej połowie 2024 roku ubezpieczyciele w Polsce wypłacili Polakom łącznie 23,96 miliarda złotych, poinformowała Polska Izba Ubezpieczeń (PIU). Jakie są najczęstsze przyczyny wypłat? Jakie wyzwania stoją przed sektorem ubezpieczeń?

Spis treści

Wzrost wypłat odszkodowań. W jakich obszarach?

W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku obywatele naszego kraju otrzymali z rąk ubezpieczycieli imponującą sumę 23,96 miliarda złotych. To efekt zwiększenia się wypłat, szczególnie w kategorii ubezpieczeń od ognia i innych żywiołów, a także w sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych.

Polska Izba Ubezpieczeń podkreśla, że w szczególności wzrosły wypłaty z tytułu ubezpieczeń na życie, które osiągnęły poziom 8,07 miliarda złotych, oraz ubezpieczeń komunikacyjnych (OC i AC), z których wypłacono 10,04 miliarda złotych. Pozostałe ubezpieczenia, obejmujące m.in. polisy majątkowe, przyczyniły się do wypłaty 5,84 miliarda złotych.

Na ubezpieczenia przeznaczyliśmy 42,84 mld zł, o 9,9 proc. więcej niż rok wcześniej - podała izba.

Ubezpieczenia wsparciem dla gospodarki

Polska Izba Ubezpieczeń wskazuje również na znaczący wkład sektora ubezpieczeniowego w gospodarkę krajową. Z danych wynika, że aż 90,87 miliarda złotych aktywów ubezpieczycieli stanowiły obligacje i inne papiery wartościowe, co bezpośrednio wspiera finanse publiczne i gospodarkę. Dodatkowo, 17,57 miliarda złotych zainwestowano w akcje spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz inne papiery o zmiennej kwocie dochodu. Sektor ubezpieczeniowy przyczynił się także do budżetu państwa, wpłacając 903,73 miliona złotych podatku dochodowego.

Trendy i prognozy na rynku ubezpieczeń

Prezes PIU, Jan Grzegorz Prądzyński, z optymizmem odnosi się do przyszłości rynku ubezpieczeń na życie, zauważając po okresie spadków niewielki wzrost w ubezpieczeniach z funduszem kapitałowym.

Mamy nadzieję, że to zainteresowanie produktami życiowymi się utrzyma, zwłaszcza wobec sporego zadłużenia Polaków – stwierdził Prądzyński.

Warto zwrócić uwagę, że w pierwszym półroczu 2024 roku wydatki Polaków na polisy życiowe wzrosły o 4,6 procent w porównaniu do roku poprzedniego, co świadczy o stabilności tego segmentu rynku.

Wyzwania i oczekiwania sektora ubezpieczeń

Sektor ubezpieczeń mierzy się z wyzwaniami, takimi jak wzrost kosztów szkód, głównie spowodowany inflacją oraz rosnącymi cenami części i usług. To z kolei skutkuje koniecznością stopniowego podnoszenia cen polis.

Ceny polis w ostatnim czasie zaczęły rosnąć. Trzeba się spodziewać kolejnych stopniowych wzrostów, ubezpieczyciele muszą realizować obowiązek zachowania równowagi między wypłatami odszkodowań a składkami – zapowiada Prądzyński.

Dodatkowo, PIU zwraca uwagę na problem niedoubezpieczenia oraz na rosnące ryzyko wystąpienia powodzi błyskawicznych, które według ekspertów stanowią dominujące zagrożenie w Polsce.

W pierwszym półroczu 2024 roku polscy ubezpieczyciele wykazali 6,8 miliarda złotych zysku netto, co jest wynikiem zwiększonych przychodów z lokat oraz spadku śmiertelności w porównaniu do okresu pandemii. Ta pozytywna tendencja w sektorze ubezpieczeń może przyczynić się do dalszego stabilnego rozwoju rynku.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu