Ceny węgla w PGG zaniżone? Jest zawiadomienie do UOKiK. Sprawdź, dlaczego zbyt tania sprzedaż węgla to problem

OPRAC.: PAP
Kolejna instytucja krytykuje działalność PGG na rynku sprzedaży węgla.
Kolejna instytucja krytykuje działalność PGG na rynku sprzedaży węgla. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Zawiadomienie ws. podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez Polską Grupę Górniczą (PGG) złożyła we wtorek do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) Polska Izba Gospodarcza Sprzedawców Węgla (PIGSW).

Spis treści

Ceny węgla w PGG zaniżone? „To uderza w prywatne składy”

Według Polskiej Izby Gospodarczej Sprzedawców Węgla PGG od 2022 roku prowadzi niekonkurencyjne praktyki, które stanowią nadużycie pozycji dominującej.

Poprzez stosowanie cen poniżej kosztów produkcji oraz odmowę dostaw węgla, PGG przeciwdziała ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji na rynku węgla opałowego - informuje Izba w informacji przesłanej PAP.

Izba chce m.in. wydania decyzji zabezpieczających względem PGG w toku postępowania wszczętego przez UOKiK wraz z nakazem podjęcia przez spółkę określonych środków w celu zaniechania stosowania praktyki niekonkurencyjnych. Według Izby to działania uderzające w prywatne składy węgla, importerów i innych krajowych producentów węgla opałowego. I właśnie to wskazywane jest jako główny skutek zbyt niskich cen węgla od PGG w Polsce.

Zobacz także:Dodatek osłonowy 2024. Co zrobić, żeby otrzymać wsparcie w wysokości 800 zł?

Spółka (PGG - PAP) jednocześnie wyciąga ręce po 5,5 miliarda publicznych pieniędzy w postaci subwencji, korzysta z wydłużenia terminu zawieszenia spłaty z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenie społeczne i wydłużenia terminu zawieszenia spłaty z tytułu pożyczki udzielonej PGG przez PFR - pisze prezes Izby.

To już drugi wniosek do UOKiK dotyczący działalności Polskiej Grupy Górniczej. W związku z podejrzeniem naruszania przez spółkę zasad konkurencyjności w grudniu ubiegłego roku skargę do UOKiK złożył Bumech, właściciel kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

Przeczytaj również:Od stycznia zakaz ogrzewania piecami węglowymi. Zmiany w przepisach w aż 8 województwach. Które piece i gdzie są zakazane?

PGG odpowiada na zarzuty

Biuro prasowe PGG wskazało, że spółka ta „w żadnym wypadku nie sprzedaje węgla opałowego poniżej kosztów produkcji”. Zaznaczono także, że PGG „nie posiada w Polsce pozycji dominującej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów”. PGG rozważa nawet skierowanie sprawy na drogę sądową i wzywa PIGSW do „zaprzestania kolportowania fałszywych informacji”. Wyliczenia nagłaśniane przez PIGSW to kłamliwa insynuację na szkodę PGG, jak ocenia to Grupa.

Nie jest prawdą, jakoby PGG nieuczciwie wykorzystywała swoją pozycję dominującą na polskim rynku, bo przede wszystkim nie posiada takiej pozycji. W swojej polityce sprzedaży spółka musi dostosowywać się do aktualnych trendów cenowych europejskiego indeksu CIF ARA, który spada od wielu miesięcy. Chcąc ulokować swój produkt na rynku spółka musi także uwzględnić drastyczną nadpodaż węgla wynikającą z ogromnego importu surowca do Polski - wyjaśnia PGG.

PGG zapewnia, że obecny model dystrybucji PGG gwarantuje gospodarstwom domowym kupno opału z polskich kopalń wysokiej jakości i po cenach producenta. Według spółki ceny węgla w PGG nie są zatem za niskie, a jaka będzie decyzja UOKiK? Przyjdzie nam na nią z pewnością poczekać.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu