Ceny złota na rozdrożu, ale popyt wzrósł dwukrotnie

Paweł Grubiak/AIP
Paweł Lacheta
Według danych WGC, całkowity popyt na złoto w I półroczu br. wyniósł 2335 ton. W samym tylko II kwartale tego roku, popyt inwestycyjny sięgnął 448 ton, czyli był ponad dwukrotnie większy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wzrost popytu inwestycyjnego z nawiązką nadrobił spadek popytu ze strony przemysłu jubilerskiego oraz banków centralnych.

Notowania złota już od kilku tygodni poruszają się powyżej poziomu 1300 USD za uncję. Odkąd cena tego kruszcu wybiła się z impetem w górę po publikacji wyników referendum ws. Brexitu, notowania złota oscylują w konsolidacji w okolicach 1309-1377 USD za uncję. Górna granica tego kanału bocznego była testowana już dwa razy, jednak notowaniom kruszcu nie udało się jej pokonać.
Na początku bieżącego tygodnia notowania złota radziły sobie nieźle, m.in. ze względu na słabość amerykańskiego dolara. Jednak już w środę strona podażowa znów o sobie przypomniała, znosząc większość wypracowanego wcześniej podczas sesji ruchu wzrostowego. W czwartek cena złota delikatnie spada, poruszając się w okolicach 1347-1350 USD za uncję.
Prognozy dotyczące przyszłości cen złota są bardzo zróżnicowane, co wynika z uzależnienia cen tego kruszcu od dwóch głównych czynników: niepewności związanej z sytuacją w gospodarce europejskiej, a także często zmieniających się oczekiwań dotyczących dalszych działań amerykańskiej Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Ostatnie dane z USA były w większości dobre, co zwiększyło nadzieje, że kolejna podwyżka stóp będzie miała miejsce jeszcze w tym roku. Ostatni raz Fed podniósł stopy w grudniu 2015 r. i była to pierwsza ich zwyżka od dekady.
Tymczasem w czwartek opublikowany został raport World Gold Council, przedstawiający dane dotyczące popytu na złoto w pierwszej połowie bieżącego roku. Publikacja ta nie wpłynęła istotnie na ceny, bowiem nie było w niej niespodzianek. WGC potwierdziło, że znaczący wzrost cen złota w pierwszym półroczu 2016 r. był wywołany przede wszystkim rekordowym popytem inwestycyjnym na rynku tego kruszcu.
Paweł Grubiak, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu