Ceny żywności 2014. Latem będzie deflacja, czyli rekordowo tanio!

(d-ka)
Ceny żywności 2014. Latem będzie deflacja, czyli rekordowo tanio!Również na tym bydgoskim straganie spadły ceny owoców i warzyw
Ceny żywności 2014. Latem będzie deflacja, czyli rekordowo tanio!Również na tym bydgoskim straganie spadły ceny owoców i warzyw Andrzej Muszyński
Ceny pomidorów, ogórków czy ziemniaków pojdą latem w dół.

Inflacja nadal utrzymuje się na bardzo niskim poziomie - mówi dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek,główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - W maju obniżyła się o 0,1 procent. Jest tak między innymi z powodu spadku cen żywności i napojów bezalkoholowych.

Szybkie sadzenie i zbiory

W maju (porównując do kwietnia 2014) było to mniej o 0,4 proc. Najbardziej potaniały warzywa - o 6,7 proc. i cukier - o 2,1 proc. Specjaliści prognozują, że lato przyniesie deflację (spadek przeciętnego poziomu cen, sytuacja, w której za tę samą sumę pieniędzy można kupić więcej towarów i usług). Będzie to pierwsza deflacja w gospodarce wolnorynkowej ostatnich 25 lat.

Ceny żywności 2014. Deflację pogłębi sezonowy spadek cen warzyw i owoców

- Pogłębi ją sezonowy spadek cen warzyw i owoców - twierdzi dr Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. - Rok temu po długiej zimie, gdy jeszcze w kwietniu spadł śnieg, wegetacja roślin opóźniła się. Warzywa i owoce były droższe. W tym sezonie zima była łagodniejsza. Pogoda umożliwiła wcześniejsze zbiory, co przełożyło się na niższe ceny m.in. pomidorów, ziemniaków, ogórków czy truskawek i czereśni. Żywność jest teraz o 0,8 proc. tańsza niż rok temu o tej porze. Dotyczy to również np.: kawy, herbaty, soków warzywnych, cukru i wyrobów cukierniczych.

- Cukier tanieje już od kilku miesięcy po udanych zbiorach buraków - dodaje dr Świetlik. 

Latem będzie jeszcze taniej. Oprócz wymienionych produktów, mniej zapłacimy także za jajka. - Ceny mięsa utrzymają się zaś na obecnym poziomie - słyszymy w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Stopy mogą iść w dół

Jednak nie należy prognozować utrzymania się deflacji w drugiej połowie roku. - Na pewno należy zakładać, że także wtedy inflacja będzie poniżej 1 proc. - mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. W całym 2014 roku ceny nie powinny wzrosnąć o 0,5 proc., a w 2015 - o 1,5 proc. Jak na sezonową deflację zareaguje Rada Polityki Pieniężnej? - Ostatnie wypowiedzi jej członków wskazują na możliwość obniżenia stóp procentowych - mówią w Lewiatanie.

Wyroby mleczne:  w maju (w porównaniu do kwietnia) mniej płaciliśmy także za ryż - o 0,6 proc., jogurty - o 0,3 proc. , ryby i owoce morza oraz mleko - o 0,2 proc. sery i i twarogi - o 0,1 proc. 

Mięso: droższe było mięso, przeciętnie o 0,3 proc., w tym wieprzowe (0,9 proc.), wołowe i cielęce (0,4 proc.), wędliny (0,1 proc.). 

Obuwie i odzież: w maju ceny obuwia wzrosły o 0,6 proc., natomiast odzieży ukształtowały się na poziomie o 0,4 proc. niższym niż w kwietniu.  Mieszkania Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem były w maju na kwietniowym poziomie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

b
birdy
w nawiazaniu do poprzedniego komentarza: zgadzam sie. Cala 'produkcja' duzo warzyw i owocow kosztuje i przeciez musi byc na zycie i na rachunki itp. Ja swoje maszyny kupilem w agromarkecie jaryszki i dzieki temu troche zaoszczedzilem
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu