Chcemy załatwiać sprawy urzędowe przez internet. Z PUE ZUS korzysta już 11 mln osób, a większość wniosków składamy online

OPRAC.:
Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
PUE ZUS obsługuje już prawie 11 milionów profili klientów. Przyjmuje 21 milionów wniosków elektronicznych od obywateli, czyli dwie trzecie wszystkich dokumentów.
PUE ZUS obsługuje już prawie 11 milionów profili klientów. Przyjmuje 21 milionów wniosków elektronicznych od obywateli, czyli dwie trzecie wszystkich dokumentów. Przemyslaw Swiderski
W ubiegłym roku większość wniosków do ZUS złożono drogą elektroniczną – poinformował urząd. Ponadto w 2022 liczba założonych kont na PUE ZUS przekroczyła 11 mln. W tym czasie przeprowadzono także 111 tys. wideorozmów. Od początku tego roku każdy ubezpieczony, czy płatnik składek ma obowiązek posiadania kona ta PUE ZUS. Jeśli go nie założymy, Zakład zrobi to za nas.

Spis treści

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował swoją działalność w w 2022 roku, pod kątem obsługi swoich klientów.

Wnioski składamy najczęściej online, zawłaszcza o 500 plus

Prezes ZUS Gertruda Uścińska wskazała w komunikacie, że zdecydowana większość wniosków, które trafiły do ZUS w 2022 roku były przesłane drogą on-line.

– ZUS systematycznie redukuje dług technologiczny i rozwija swój potencjał jako e-urząd. Jesteśmy zorientowani na usługi cyfrowe i elektroniczny kontakt z klientem. To jest przyszłość ZUS i wszystkich urzędów w Polsce – stwierdziła Uścińska.

Dodała, że dobrym przykładem jest obsługa przez ZUS programów dla rodzin, w tym 500 plus, gdzie wszystkie wnioski o środki były przesłane drogą on-line.

11 mln kont na e-platformie ZUS i 154 mln odsłon

Szefowa ZUS podkreśliła, że Zakład od 10 lat rozbudowuje Platformę Usług Elektronicznych.

– Nasz portal obsługuje już prawie 11 milionów profili klientów. Przyjmuje 21 milionów wniosków elektronicznych od obywateli, czyli dwie trzecie wszystkich dokumentów. Platforma wymienia 29 milionów zapytań rocznie z ministerstwami i służbami - podała prezes Zakładu.

Przypomniała, że dzięki PUE można załatwiać wszelkie sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi przez internet, bez wychodzenia z biura lub domu, także poza godzinami działania urzędów.

Uścińska wyjaśniła, że uzyskamy tam m.in. informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach i płatnościach w ZUS, mamy pewność poprawności danych w przesłanych dokumentach, możemy również otrzymywać indywidualne odpowiedzi z ZUS.
Klienci ZUS szukali również informacji na stronie internetowej www.zus.pl, która w zeszłym roku zanotowała 153,4 mln odsłon.

111 tys. e-wizyt w 2022 roku

Na uwagę zasługuje też e-wizyta, gdyż tylko w 2022 roku rozmowę on-line z ekspertem ZUS przeprowadziło ponad 111 tys. osób.

Szefowa ZUS wyjaśniała, że podczas e-wizyty można załatwić większość swoich spraw związanych m.in. z emeryturami i rentami, prowadzeniem firmy, wypłatą zasiłków czy potwierdzeniem profilu PUE.

– Z e-wizyty mogą również skorzystać osoby niesłyszące i niedowidzące, a także osoby z polskim i zagranicznym stażem pracy, które chcą uzyskać informacje na temat emerytur i rent międzynarodowych – podkreśliła Uścińska.

Prawie 13,5 mln klientów w SOK-ach

Nadal jednak korzystamy z tradycyjnych wizyt w placówkach. Z danych przekazanych przez ZUS wynika, że sale obsługi klienta (SOK) przyjęły w ubiegłym roku 13,4 mln klientów.

Do ZUS wysłano również 1,3 mln maili oraz odnotowano 3,5 mln połączeń telefonicznych.

Od 1 tycznia obowiązkowe kont na PUE

Zgodnie z ustawą z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2023 r. każdy, kto jest płatnikiem składek, ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Jeśli nie założymy konta samodzielnie, Zakład zrobi to za nas.

Źródło: ZUS/PAP

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu