Chcesz wziąć kredyt hipoteczny? NBP ocenił sytuację na rynku kredytowym. Sprawdzamy, czego się spodziewać

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Aktywność na rynku kredytowym w IV kwartale 2022 r. była znacznie bardziej ograniczona niż wcześniej.
Aktywność na rynku kredytowym w IV kwartale 2022 r. była znacznie bardziej ograniczona niż wcześniej. Paweł Dubiel/Polska Press
Kredyt nie łatwo dostać. Banki mają ostrzejsze zasady udzielania kredytów. Dlaczego i z czego to wynika? Narodowy Bank Polski zapytał o to 23 placówki w specjalnych ankietach. Chodzi o prognozę sytuacji gospodarczej i sytuację gospodarstw domowych. Zdolność kredytowa to coś, co utracili niektórzy z nas w wyniku zmian w zasadach kredytów. Jak zapowiada się sytuacja w najbliższych miesiącach? Przedstawiamy wyniki raportu „Sytuacja na rynku kredytowym. Wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych” NBP.

Spis treści

Kredyty nie są już tak dostępne. Dlaczego trudniej wziąć kredyt?

Perspektywy makroekonomiczne się pogorszyły, podobnie jest z sytuacją gospodarstw domowych. Wszystko to sprawiło, że aktywność na rynku kredytowym w IV kwartale 2022 r. była znacznie bardziej ograniczona, niż wcześniej.

- Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw - dowiadujemy się z raportu NBP.

Tymczasem banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych dla dużych przedsiębiorstw oraz zaostrzanie w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Oczekują również spadku popytu na długoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych.

Polityka kredytowa polskich banków. Gdzie znaleźć warunki udzielania kredytów?

Narodowy Bank Polski na początku stycznia 2023 r. przeprowadził ankietę wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków. Wzięły w niej udział 23 placówki. W ten sposób udało się określić kierunek zmian polityki kredytowej. Sprawdzano:

 • jakie są kryteria i warunki udzielania kredytów,
 • zmiany popytu na kredyty w polskim systemie bankowym.

Każdy z banków ustala minimalne standardy zdolności kredytowej, jakie musi spełnić kredytobiorca, aby uzyskać kredyt. Warunki udzielania kredytów są zawarte w umowach kredytu i uzgadniane przez bank i kredytobiorcę. To m.in.

 • marża odsetkowa,
 • pozaodsetkowe koszty kredytu,
 • maksymalna kwota kredytu,
 • wymagane zabezpieczenia,
 • maksymalny okres kredytowania.

Kredyty dla gospodarstw domowych. Pieniądze na mieszkanie można dostać na dotychczasowych zasadach

- W IV kwartale 2022 r. banki ponownie utrzymały dotychczasowe kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych (...) i nieznacznie zaostrzyły niektóre warunki kredytowania, w tym głównie zwiększyły marżę kredytową dla kredytów obarczonych większym ryzykiem – czytamy w raporcie NBP.

Banki podają, że do zaostrzania polityki kredytowej skłaniało je przede wszystkim pogorszenie prognoz sytuacji gospodarczej, natomiast do jej łagodzenia - spadek popytu na kredyty mieszkaniowe i prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym.

W IV kwartale 2022 r. banki odnotowały ponowny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, a 35 proc. ankietowanych banków uznało ten spadek za znaczny. Zdaniem banków odpowiedzialne są za to:

 • pogorszenie się sytuacji gospodarstw domowych,
 • zmiany w wydatkach konsumpcyjnych,
 • zaostrzenie, do którego doszło już wcześniej, kryteriów i warunków udzielania kredytów.
 • wzrost inflacji,
 • wzrost ryzyka stopy procentowej,
 • wzrost perspektyw sytuacji gospodarczej w Polsce,
 • zastosowanie się do wytycznych KNF ograniczających zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców z końcem marca 2022 r.

NBP podkreśla w raporcie, ze w I kwartale 2023 r. tym samym nie powinniśmy spodziewać się istotnych zmian w polityce kredytowej i wielkości popytu na kredyty mieszkaniowe. Jeżeli dojdzie do zaostrzenia się niektórych warunków udzielania kredytów - będzie ono nieznaczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu