Spis treści
Kredyty nie są już tak dostępne. Dlaczego trudniej wziąć kredyt?
Perspektywy makroekonomiczne się pogorszyły, podobnie jest z sytuacją gospodarstw domowych. Wszystko to sprawiło, że aktywność na rynku kredytowym w IV kwartale 2022 r. była znacznie bardziej ograniczona, niż wcześniej.
- Banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów i zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw - dowiadujemy się z raportu NBP.
Tymczasem banki zapowiadają utrzymanie dotychczasowych kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych dla dużych przedsiębiorstw oraz zaostrzanie w przypadku kredytów konsumpcyjnych. Oczekują również spadku popytu na długoterminowe kredyty dla przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych.
Polityka kredytowa polskich banków. Gdzie znaleźć warunki udzielania kredytów?
Narodowy Bank Polski na początku stycznia 2023 r. przeprowadził ankietę wśród przewodniczących komitetów kredytowych banków. Wzięły w niej udział 23 placówki. W ten sposób udało się określić kierunek zmian polityki kredytowej. Sprawdzano:
- jakie są kryteria i warunki udzielania kredytów,
- zmiany popytu na kredyty w polskim systemie bankowym.
Każdy z banków ustala minimalne standardy zdolności kredytowej, jakie musi spełnić kredytobiorca, aby uzyskać kredyt. Warunki udzielania kredytów są zawarte w umowach kredytu i uzgadniane przez bank i kredytobiorcę. To m.in.
- marża odsetkowa,
- pozaodsetkowe koszty kredytu,
- maksymalna kwota kredytu,
- wymagane zabezpieczenia,
- maksymalny okres kredytowania.
Kredyty dla gospodarstw domowych. Pieniądze na mieszkanie można dostać na dotychczasowych zasadach
- W IV kwartale 2022 r. banki ponownie utrzymały dotychczasowe kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych (...) i nieznacznie zaostrzyły niektóre warunki kredytowania, w tym głównie zwiększyły marżę kredytową dla kredytów obarczonych większym ryzykiem – czytamy w raporcie NBP.
Banki podają, że do zaostrzania polityki kredytowej skłaniało je przede wszystkim pogorszenie prognoz sytuacji gospodarczej, natomiast do jej łagodzenia - spadek popytu na kredyty mieszkaniowe i prognozy sytuacji na rynku mieszkaniowym.
W IV kwartale 2022 r. banki odnotowały ponowny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, a 35 proc. ankietowanych banków uznało ten spadek za znaczny. Zdaniem banków odpowiedzialne są za to:
- pogorszenie się sytuacji gospodarstw domowych,
- zmiany w wydatkach konsumpcyjnych,
- zaostrzenie, do którego doszło już wcześniej, kryteriów i warunków udzielania kredytów.
- wzrost inflacji,
- wzrost ryzyka stopy procentowej,
- wzrost perspektyw sytuacji gospodarczej w Polsce,
- zastosowanie się do wytycznych KNF ograniczających zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców z końcem marca 2022 r.
NBP podkreśla w raporcie, ze w I kwartale 2023 r. tym samym nie powinniśmy spodziewać się istotnych zmian w polityce kredytowej i wielkości popytu na kredyty mieszkaniowe. Jeżeli dojdzie do zaostrzenia się niektórych warunków udzielania kredytów - będzie ono nieznaczne.
