- Inflacja w UE zmierza w stronę celu wynoszącego 2 proc.
- W ciągu ostatnich dwóch lat w Europie powstało 2,8 mln nowych miejsc pracy. To znaczy, że poziom zatrudnienia wzrósł.
- Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego: integracja usług finansowych oraz unia bankowa są "pilnie potrzebne" i "krytycznie ważne" dla Europy.
Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego, podczas posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego, podkreśliła, że jej optymizm wynika z obserwacji zmian w poziomie inflacji. Zauważyła, że od października 2022 roku, kiedy inflacja osiągnęła maksymalny poziom 10,6 proc., do września 2023 roku, wskaźnik ten spadł ponad połowę, osiągając 5,2 proc.
Lagarde zwróciła uwagę, że w czerwcu, kiedy EBC rozpoczął obniżanie stóp procentowych, inflacja ponownie spadła, tym razem do poziomu 2,6 proc. Nowe dane utwierdzają ją w przekonaniu, że inflacja zmierza w stronę celu wynoszącego 2 proc. EBC weźmie te informacje pod uwagę na najbliższym posiedzeniu w październiku.
Rynek pracy i jego znaczenie
Prezeska EBC podkreśliła również znaczenie rynku pracy dla europejskiej gospodarki. W ciągu ostatnich dwóch lat w Europie powstało 2,8 mln nowych miejsc pracy, co świadczy o tym, że poziom zatrudnienia nie tylko nie spadł, ale wręcz wzrósł. Lagarde zaznaczyła, że europejska gospodarka nie tylko utrzymała miejsca pracy, ale także stworzyła nowe, co jest pozytywnym sygnałem dla przyszłości. Wzrost zatrudnienia jest jednym z czynników, które pomagają w walce z inflacją i stabilizacji gospodarki.
Integracja rynków finansowych
Kiedy Lagarde została zapytana o raport swojego poprzednika, Mario Draghiego, który zalecał przyspieszenie budowy unii rynków kapitałowych, wyraziła swoje poparcie dla tej inicjatywy. Z jej perspektywy, integracja usług finansowych oraz unia bankowa są "pilnie potrzebne" i "krytycznie ważne" dla Europy. Lagarde podkreśliła, że operacje finansowe w ramach 27 różnych systemów państw członkowskich UE nie są efektywne. Zaznaczyła jednak, że scentralizowanie wszystkiego nie jest rozwiązaniem, odnosząc się do obaw krajów Europy Środkowej, które boją się utraty swoich rynków kapitałowych na rzecz większych zachodnich graczy.
Potrzeba fuzji ponadnarodowych
Zapytana o próbę przejęcia niemieckiego Commerzbanku przez włoski UniCredit, Lagarde odmówiła komentarza na ten temat. Zaznaczyła jednak, że Europa potrzebuje fuzji ponadnarodowych, które pozwolą na stworzenie banków zdolnych do konkurowania na globalną skalę. Lagarde podkreśliła, że takie fuzje są niezbędne, aby europejskie banki mogły rywalizować z instytucjami z innych części świata, w tym z bankami amerykańskimi i chińskimi. Jej zdaniem, tylko poprzez konsolidację i współpracę można osiągnąć odpowiednią skalę i zasięg działania.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?