Fatalne prognozy. Tyle może wynieść inflacja na początku 2025 r.

Agnieszka Kamińska
Na początku przyszłego roku inflacja ma wzrosnąć i osiągnąć około 6 proc. w pierwszym kwartale 2025 roku – poinformowali ekonomiści Banku Pekao
Na początku przyszłego roku inflacja ma wzrosnąć i osiągnąć około 6 proc. w pierwszym kwartale 2025 roku – poinformowali ekonomiści Banku Pekao 123 rf
Na początku przyszłego roku inflacja ma wzrosnąć i osiągnąć około 6 proc. w pierwszym kwartale 2025 roku – poinformowali ekonomiści Banku Pekao, komentując najnowsze dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Przewidują oni, że inflacja w drugiej połowie 2025 roku spadnie do około 4-4,5 proc.

Według danych GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2024 roku wzrosły o 4,9 proc. w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego. W porównaniu do sierpnia 2024 roku, wzrost wyniósł 0,1 proc.

Ekonomiści Banku Pekao w swoim komentarzu zwrócili uwagę, że przyspieszenie inflacji we wrześniu nie jest wynikiem bieżącego wzrostu presji inflacyjnej, ale efektem niskiej bazy odniesienia. We wrześniu 2023 roku wprowadzono bowiem bezpłatne leki dla młodych i seniorów oraz limity zużycia tańszej energii elektrycznej.

Analiza szczegółów wrześniowego odczytu

„Szybki przegląd szczegółów wrześniowego odczytu wskazuje, że tendencje cenowe z ostatnich miesięcy są kontynuowane. Ryzyka proinflacyjne na najbliższe miesiące dalej są widoczne w cenach żywności, które we wrześniu wzrosły o 0,3 proc. m/m, silniej niż wskazywałby na to wzorzec sezonowości. Duży w tym efekt ograniczonej podaży krajowych zbiorów (szczególnie owoców) ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne w ich okresie wegetacyjnym. Będzie to proinflacyjnym czynnikiem jeszcze na pozostałą część roku” – czytamy w komentarzu Banku Pekao.

Eksperci z Banku Pekao zauważyli, że ceny paliw we wrześniu kontynuowały trend spadkowy, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku, spadając o 3,5 proc.. Jednakże, według nich, potencjał dalszych spadków cen paliw może być ograniczony przez napięcia na Półwyspie Arabskim.

Inflacja bazowa i perspektywy na przyszłość

„Efekt niskiej bazy odniesienia podbił także dynamikę roczną inflacji bazowej, która podskoczyła we wrześniu do około 4,2-4,3 proc. Jednakże ciekawsze wnioski płyną z ujęcia bieżącego momentum inflacji. A tutaj uwagę zwraca stopniowe przyspieszanie inflacji bazowej, które w naszej opinii, przy ożywiającej się koniunkturze krajowej, będzie postępowało. Będzie to stanowiło coraz twardszy orzech do zgryzienia dla RPP i perspektyw na obniżki stóp procentowych. M.in. z tego powodu dalej zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian co najmniej do końca 2025 r. (konsensus rynkowy zakłada rozpoczęcie cyklu obniżek w II kwartale 2025 r.)” - napisali ekonomiści Pekao.

Przewidywania ekonomistów zakładają, że inflacja do końca roku utrzyma się na poziomie bliskim 5 proc. w ujęciu rocznym.

Jakie prognozy na 2025 rok?

„(…) z początkiem 2025 r. zakładamy kolejny wzrost inflacji (do ok. 6 proc. w I kwartale), m.in. ze względu na dalsze odmrażanie cen energii oraz ponownie niską bazę odniesienia. Od drugiego półrocza przyszłego roku zaliczymy przez efekty bazowe z kolei tąpnięcie w dół w okolice 4-4,5 proc.. Do przedziału dopuszczalnych wahań od celu NBP nie wrócimy szybko – w naszej opinii będzie to możliwe nie wcześniej niż w 2026 r.” – stwierdzili ekonomiści Banku Pekao w komentarzu.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu