Co czwarty Polak uważa, że traci na Podatkowym Polskim Ładzie. Większość spodziewa się zysków, ale nie wie ile one wyniosą

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski

Wideo

Udostępnij:
Jedna czwarta Polaków spodziewa się, że po wprowadzeniu zmian podatkowych w ich portfelach zostanie mniej pieniędzy, a raptem 6 proc. jest po przeliczeniu pewna, że Polski Ład pozytywnie wpłynie na ich wynagrodzenia – wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster.

Straty czy zyski? To główne wątki związane z wprowadzeniem reformy podatkowej w Polsce.

Powszechny lęk o obniżkę wynagrodzeń

Według raportu Instytutu Badawczego Randstad, 27 proc. ankietowanych obawia się, że ich pensja obniży się z powodu Polskiego Ładu. 16 proc. respondentów co prawda nie przeliczyło swoich wynagrodzeń, natomiast obawia się, że od stycznia 2022 roku w ich portfelach zostanie mniej pieniędzy. Natomiast 11 proc. badanych po przeliczeniu twierdzi, że nie będą one dla nich korzystne.

Ponad 1/4 Polaków spodziewa się stracić na Polskim Ładzie, tylko co dwudziesty wyliczył już zyski

Podobnie wygląda podział wśród osób, które nie przewidują ani negatywnego, ani pozytywnego wpływu nowych rozwiązań. Ogółem prognozuje tak 27 proc. badanych. 18 proc. nie spodziewa się żadnych zmian w swoich wynagrodzeniach, choć jeszcze tego nie sprawdzało. 9 proc. ankietowanych odpowiedziało w ten sposób po dokonaniu kalkulacji.
16 proc. badanych ma nadzieję zyskać na Polskim Ładzie. 10 proc. uważa tak, choć jeszcze tego nie przeliczyło, 6 proc. twierdzi tak po przeliczeniach.

Blisko połowa respondentów nie wie, kiedy odczują zmiany związane z Polskim Ładem. 22 proc. ankietowanych spodziewa się, że zmiany będą miały natychmiastowy skutek, a 31 procent badanych – że reforma dotknie ich dopiero w dłuższej perspektywie.

Zmiany w portfelu, ale kiedy?

25 proc. respondentów nie wie, czego może spodziewać się po wprowadzeniu reformy i odsetek ten przewyższa liczbę badanych, którzy pozytywnie oceniają zmiany. 6 procent ankietowanych w ogóle nie słyszało o projekcie Polskiego Ładu.

– Wysoki odsetek osób, które nie potrafiły powiedzieć, jak zmiany podatkowe wpłyną na ich zarobki, jest w badaniu wyraźnie widoczny. Świadczy to o tym, że reforma, jej cele oraz potencjalne skutki nie były wystarczająco dobrze zakomunikowane pracownikom, tym bardziej, że zmiany dotyczą tak wrażliwej kwestii jak poziom wynagrodzeń i to w tak newralgicznym okresie rosnących cen. Ta niejasność wpływ na nastroje pracowników i może się też przekładać na jeszcze większą presję płacową wobec pracodawców. Szczególnie wtedy, gdy sygnalizowane na początku roku podwyżki w wielu firmach nie będą nawet stanie zrekompensować inflacji – ocenia Mateusz Żydek, ekspert rynku pracy Randstad Polska.

Badanie przeprowadzono w grudniu 2021 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie