Spis treści
Co dalej ze stopami procentowymi w Polsce. W środę decyzja RPP
Rada Polityki Pieniężnej konsekwentnie utrzymuje stopy procentowe na poziomie 5,75 proc. Koszt pieniądza ostatni raz zmieniono w październiku ub.r.
– Rada Polityki Pieniężnej na czerwcowym posiedzeniu pozostawi koszt pieniądza na ustalonym w październiku ub.r. poziomie 5,75 proc. Inflacja odbija z dołka łagodniej od założeń, ale nie wystarczy to, by zmienić nastawienie w RPP – zauważa w swoim komentarzu Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl. Jego zdaniem, raty kredytów nie obniżą się wcześniej niż za rok. .
Również zdaniem dr Przemysława Kwietnia, głównego ekonomisty XTB, Rada na posiedzeniu w tym tygodniu niemal na pewno stóp nie obniży, a „wręcz komunikuje konsekwentnie brak obniżki w tym roku".
– Przy inflacji w okolicy celu (przynajmniej chwilowo) nie pogarsza to konkurencyjności gospodarki, a różnica w stopach jest jednym z czynników oddziałujących na korzyść złotego – wyjaśnia. – Pozostaje pytanie, czy Rada nie ugnie się. Poza znacznie lepszymi (niższymi) danymi o inflacji mamy bowiem jeszcze znacznie gorsze dane o aktywności biznesowej. Historycznie PMI dla Polski nie zawsze był tak dobrym wyznacznikiem jak w innych gospodarkach, jednak spadek do wartości 45 pkt. może martwić – zauważa.
Z kolei z raportu firmy Allianz Trade, jeszcze w tym roku spodziewana jest obniżka stóp procentowych w Polsce o 25 punktów bazowych pod koniec roku. NBP „utrzyma stopę procentową na niezmienionym poziomie 5,75 proc. co najmniej do III kwartału 2024 r., a następnie może obniżyć ją o 25 pb w IV kwartale, gdy ponowny wzrost inflacji dobiegnie końca".
– W 2025 r. prognozujemy dalsze umiarkowane obniżki stóp w całym regionie, zasadniczo zgodnie ze spadającą inflacją, ale mimo tego pod koniec przyszłego roku stopy procentowe prawdopodobnie nadal będą wyższe niż przed pandemią – przewidują eksperci.
Innego zdania jest Marcin Berus, ekspert kredytowy Lendi, który przypomina, że od października 2023 roku inflacja z 6,6 proc. spadła do 2,4 proc. (dane z 15 maja za kwiecień tego roku), a od czterech miesięcy znajduje się w odchyleniu od celu inflacyjnego. – Od dwóch miesięcy jest w celu inflacyjnym. Biorąc pod uwagę tendencję rynkową – stopa referencyjna powinna zostać obniżona. Tym bardziej, że PMI w przemyśle w maju wyniosło 45 punktów, co nie napawa optymizmem – prognozuje.
Jaka inflacja w maju 2024?
– Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w maju 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 2,5 proc., a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,1 proc. – podał w środę 29 maja w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.
– Rada argumentowała dotychczasową niechęć do obniżek m.in. niepewnością regulacyjną. Dwuetapowe wycofywanie się rządu z działań osłonowych w zakresie cen energii dopiero przed nami. Należy też przyjąć, że ostra konkurencja sieci handlowych rozłożyła w czasie podwyżki cen żywności. Tempo wzrostu cen konsumenckich rozpędza się powoli, ale będzie zmierzać w kierunku 5 proc. r/r. Inflacja powinna osiągnąć maksimum w pierwszej połowie 2025 r. Wydaje się, że dopiero gdy wzrost cen minie szczyt, w Radzie ożywi się dyskusja na temat odkurzenia cyklu redukcji stóp – zwraca uwagę Sawicki.
Ile wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po majowym posiedzeniu RPP:
- Stopa referencyjna – 5,75
- Stopa lombardowa – 6,25
- Stopa depozytowa – 5,25
- Stopa redyskontowa weksli – 5,80
- Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Wszystko co musisz wiedzieć o wysokości stóp procentowych w Polsce.
Ile aktualnie wynoszą stopy procentowe w Polsce?
Podstawowe stopy procentowe NBP po październikowej decyzji:
- Stopa referencyjna – 5,75
- Stopa lombardowa – 6,25
- Stopa depozytowa – 5,25
- Stopa redyskontowa weksli – 5,80
- Stopa dyskontowa weksli – 5,85
Ile wynosi cel inflacyjny NBP?
Cel inflacyjny w Polsce jest wyznaczony na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń ±1 pkt proc. Zgodnie z najnowszymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w listopadzie wyniosła 6,5 proc.
Od czego zależy wysokość stóp procentowych?
Największy wpływ na wysokość stóp procentowych ma sytuacja gospodarcza oraz inflacja.
Harmonogram posiedzeń RPP w 2024 roku
Rada Polityki Pieniężnej w 2024 roku będzie się spotykała:
- styczeń 8 – 9 (poniedziałek, wtorek)
- luty 6 – 7 (wtorek, środa)
- marzec 5 – 6 (wtorek, środa)
- kwiecień 3 – 4 (środa, czwartek)
- maj 8 – 9 (środa, czwartek)
- czerwiec 4 – 5 (wtorek, środa)
- lipiec 2 – 3 (wtorek, środa)
- sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
- wrzesień 3 – 4 (wtorek, środa)
- październik 1 – 2 (wtorek, środa)
- listopad 5 – 6 (wtorek, środa)
- grudzień 3 – 4 (wtorek, środa)
Co zależy od wysokości stóp procentowych?
Wysokość stóp procentowych przede wszystkim wpływa na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Z kolei w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennych od wysokości stóp procentowych zależy wysokość rat kredytu.
Kto decyduje o wysokości stóp procentowych w Polsce?
W Polsce stopy procentowe ustala Rada Polityki Pieniężnej, która jest organem decyzyjnym Narodowego Banku Polskiego.
Harmonogram posiedzeń RPP na 2024 rok
Oto plan posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej na 2024 rok:
- czerwiec 4-5 (wtorek-środa)
- lipiec 2-3 (wtorek-środa)
- sierpień 20 (wtorek) – posiedzenie jednodniowe niedecyzyjne
- wrzesień 3-4 (wtorek-środa)
- październik 1-2 (wtorek-środa)
- listopad 5-6 (wtorek-środa)
- grudzień 3-4 (wtorek-środa)
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
