Jesień to niełatwy czas na drogach, nawet dla doświadczonych kierowców. Potwierdzają to policyjne statystyki, według których w 2018 roku w okresie od września do grudnia na polskich drogach miało miejsce aż 11 146 wypadków, a w miesiącach marzec-czerwiec było ich „tylko” 10665. Poza tym, w zeszłym roku najwięcej takich zdarzeń na drodze miało miejsce w październiku (prawie 10 proc. ogółu).
Październik był także okresem, w którym również na naszych drogach zginęło najwięcej osób. Aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami finansowymi takiej sytuacji, warto zainwestować w odpowiednie ubezpieczenie dla kierowców. O tym, co należy wiedzieć przy wyborze takiej ochrony, podpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).
Bez odpowiedniego ubezpieczenia ani rusz
Ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkowe dla każdego kierowcy – tę kwestię reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych – czego powinny być świadome szczególnie te osoby, które od niedawna prowadzą samochód. Za brak OC naliczane są kary finansowe. Taka polisa powinna być zakupiona najpóźniej w momencie rejestracji zakupionego pojazdu. Gwarantuje to, że jeżeli będziemy sprawcą wypadku lub innego zdarzenia na drodze, ubezpieczyciel pokrycie szkody, które wyrządziliśmy innym uczestnikom ruchu drogowego i należy pamiętać, że w tym przypadku ochronie podlega zarówno zdrowie, jak i mienie osób trzecich.
– W przypadku polisy OC dla kierowców, towarzystwa ubezpieczeniowe obecne na naszym rynku oferują zbliżone warunki, jeżeli chodzi o ochronę, ale za to zauważalna jest znaczna rozpiętość cenowa. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na porównanie ofert lub skorzystać z pomocy pośrednika finansowego, który pomoże nam wybrać najatrakcyjniejsze rozwiązanie. Warto skorzystać z takiej pomocy nawet wtedy, gdy aktualnie posiadamy ubezpieczenie. Ekspert pomoże sprawdzić, czy przypadkiem nie należy nam się zniżka za bezszkodową jazdę. Gdy jeździmy bezpiecznie, zapłacimy mniej za składkę. W niektórych przypadkach wysokość zniżki może sięgać nawet do kilkunastu procent, ale ta kwestia pozostaje w gestii ubezpieczyciela – mówi Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors.
AC się przydaje
Polisa OC uchroni nas przed uszczupleniem domowego budżetu, kiedy w wyniku spowodowanej przez nas stłuczki lub wypadku ucierpią inni uczestnicy ruchu drogowego, ale przecież w takich przypadkach „winowajca” również ponosi szkodę. Dlatego warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie – AC (autocasco), które chroni bezpośrednio właściciela pojazdu. W ramach tej ochrony ubezpieczyciel przede wszystkim pokrywa koszty naprawy samochodu spowodowane kolizją, czy wypadkiem. Zakres ubezpieczenia może obejmować także kradzież samochodu.
Wysokość składki, jaką zapłacimy w tym przypadku, uzależniona jest od zakresu ochrony i innych ustaleń z ubezpieczycielem, chociażby tych, dotyczących sposobu naprawy uszkodzonego pojazdu. Możemy bowiem wziąć na siebie taką naprawę, a potem koszty są zwracane lub oddajemy samochód do warsztatu wyznaczonego przez ubezpieczyciela, z którym ten ma podpisaną umowę.
– Część kierowców nie wykupuje AC, aby obniżyć koszty ubezpieczenia. Szczególnie dotyczy to tych, którzy rzadko korzystają z samochodu. W takiej sytuacji warto jednak rozważyć zakup AC „na godziny”. Polega ono na tym, że kierowca planujący kilkugodzinną podróż samochodem, wykupuje ubezpieczenie tylko na ustalony czas jazdy. Cena wtedy jest niska, gdyż obejmuje jedynie krótki czas, w którym korzystamy z ochrony – komentuje Jarosław Sadowski, ekspert ZFPF, Expander Advisors.
Więcej za mniej?
– Jeżeli chcemy ograniczyć koszty związane z zakupem ubezpieczenia, dobrym rozwiązaniem będzie zakup pakietu, OC/AC, który zapewnia nam obowiązkową ochronę i dodatkową polisę w niższej cenie – podpowiada Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse. Dodatkowo, przy takim zakupie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują (za promocyjną cenę lub zupełnie gratis) dodatkowy pakiet assistance, który zapewnia kierowcy w razie wypadku lub awarii samochodu całodobową pomoc techniczną lub medyczną – tłumaczy ekspert.
W ramach podstawowych pakietów ubezpieczony może skorzystać np. z zamówienia samochodu zastępczego, bezpłatnego holowania uszkodzonego auta do określonej odległości lub naprawy na miejscu zdarzenia, jeżeli będzie to możliwe. Jeżeli zdecydujemy się na pakiet rozszerzony assistance, ubezpieczyciel może nam opłacić nocleg w hotelu, jeżeli będziemy czekać na samochód zastępczy lub nawet zorganizuje alternatywny środek transportu, który pozwoli nam kontynuować dłuższą podróż. Pamiętajmy jednak, że ochronę w ramach assistance możemy również wykupić niezależnie od posiadanego ubezpieczenia OC czy AC.
Ubezpieczenie NNW kierowcy i pasażera
Wsparcie finansowe – zarówno dla kierowcy i poszkodowanych pasażerów – w razie poważniejszego zdarzenia zapewni ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Może okazać się bardzo potrzebne, gdy w grę wchodzi nie tylko awaria samochodu, ale także utrata zdrowia. Pilna potrzeba kosztownej rehabilitacji lub opłacenia wizyt u lekarzy specjalistów, jeżeli nie mamy oszczędności, może nas wpędzić w kłopoty finansowe, ale można się przed tym zabezpieczyć. – Jeżeli mamy wykupione ubezpieczenie NNW dla kierowców i dojdzie do wypadku, w rezultacie którego nastąpi trwały uszczerbek na zdrowiu (np. pogorszenie wzroku, nieodwracalne ograniczenie ruchowe), otrzymamy rekompensatę finansową. Suma wypłaconego odszkodowania będzie proporcjonalna do skali doznanego uszczerbku na zdrowiu.
W ramach takiej umowy ubezpieczyciele przeważnie oferują również środki, gdy potrzebna będzie hospitalizacja lub specjalistyczny zabieg, jednak warto sprawdzić taki zapis dokładnie w umowie. Może się zdarzyć, że wypadek samochodowy i jego następstwa uniemożliwią nam pracę przez jakiś czas, co pewnością odbiłoby się negatywnie na stanie domowej kasy. W tym przypadku wsparciem także będzie odszkodowanie z ubezpieczenia NNW.
- Za każdy dzień niedyspozycji wypłacana jest kwota w zależności od szkody, warto dopytać o szczegóły naszego ubezpieczyciela. Dzięki takiemu zabezpieczeniu, nie będziemy musieli się martwić o nasze finanse podczas rekonwalescencji – podpowiada Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.
Strefa Biznesu: Te firmy będą zatrudniały w najbliższym czasie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?