Co zrobisz, gdy zepsuje się laptop lub telefon? Ten sposób jest popularny wśród Polaków. Skąd biorą zapasowy sprzęt?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Zepsuty telefon lub komputer może przysporzyć nam wiele kłopotów w naszej codzienności.
Zepsuty telefon lub komputer może przysporzyć nam wiele kłopotów w naszej codzienności. unsplash
Laptop lub telefon się zepsuł – co można z tym zrobić? Sprawa jest prosta – należy zanieść go do naprawy. Problem jest, z czego będziemy korzystać w czasie, gdy nasz sprzęt będzie naprawiany. Jak się okazuje – Polacy mają sposób, skąd biorą zapasowy telefon lub komputer. Czy też korzystasz z tych metod, sposobów i technik na uszkodzony sprzęt?

Spis treści

Zepsuty telefon lub komputer – skąd wziąć zapasowy sprzęt?

Polacy mają sposób, jak wybrnąć z takiej sytuacji. Trzymają w domu stare komputery na „zapas”. Jak wynika z danych Eurostatu - w Unii Europejskiej stare

  • komputery stacjonarne,
  • laptopy,
  • tablety,
  • telefony (w tym smartfony)

Europejczycy najczęściej magazynują w swoich domach. Dotyczy to także Polaków.

Dane Eurostatu pokazują, jak chętnie w Unii Europejskiej przechowujemy stare telefony. Robi tak średnio 49 proc. Europejczyków. W Polsce to nieco mniej, bo 48 proc. 32 proc. przechowuje przestarzałe laptopy i tablety (w Polsce 34 proc.). Część z tego sprzętu nie nadaje się już do użytku. Komputery stacjonarne w UE przechowuje 19 proc., a w Polsce - 16 proc.

Elektrośmieci zawierają substancje toksyczne. Te mogą być niebezpieczne dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego. Zagrożeniem mogą być m.in. takie pierwiastki rakotwórcze, jak

  • ołów,
  • kadm,
  • brom.

Dlaczego tak robimy? Przyzwyczailiśmy się do tego, że komputer i telefon stanowią nieodłączną część naszego życia. Jeżeli zepsuje się sprzęt, na którym obecnie pracujemy – zawsze mamy możliwość uruchomienia starego telefonu lub komputera. Daje to dodatkowe poczucie bezpieczeństwa, że w razie awarii nie zostaniemy „na lodzie”.

Czy stary komputer da się uruchomić? Kiedy nie jest to możliwe?

Jeśli oprogramowanie jest przestarzałe - to niekoniecznie uruchomimy na nim nawet internet. Niektórzy – tak jak ja – trzymają w szafie komputer z Windows 2000 lub XP „na czarną godzinę”.

Windows XP nadal działa na wielu komputerach. To, że działa – nie oznacza jednak, że używanie tego systemu jest nadal bezpieczne. To, że system funkcjonuje „dobrze” na pierwszy rzut oka – wcale nie oznacza, że tak jest w rzeczywistości.

Starsze systemy operacyjne pozbawione są wsparcia producenta. Jeżeli jednak będziemy chcieli połączyć się z internetem – nie zawsze będzie to możliwe. Nawet jeżeli się nam to uda – połączenie nie będzie bezpieczne. Niewykluczone, że już przy pierwszej okazji hakerzy zdobędą nasze hasła i inne dane. Wiele z witryn internetowych nie będzie mogło działać ze względu na technologiczny postęp i nowe standardy. Przez ostatnie lata narzędzia i sposoby zdobywania przez przestępców informacji, wiadomości i personaliów uległy wielokrotnemu udoskonaleniu. Taki komputer może być używany, jeżeli nie będziemy łączyli się z internetem.

Problem może okazać się dokupienie nowej klawiatury, myszki czy drukarki, które niekoniecznie będą kompatybilne ze starym systemem. Sterowniki do sprzętu nie będą działać, co zmusi nas do aktualizacji oprogramowania zarządzającego systemem komputerowym.

To samo dotyczy smartfonów. Androida co prawda można zaktualizować do nowszej wersji, nie oznacza to jednak, że każda nowsza wersja systemu operacyjnego będzie działała na starszym sprzęcie. Tym samym sprzęt w wielu przypadkach może się okazać bezużyteczny.

Programy antywirusowe częściowo nadal będą chronić przed złośliwym oprogramowaniem. Nie oznacza to jednak pełnej ochrony.

Co można zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Takiego sprzętu nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Elektronikę zbierają gminne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK-i. Zużyty sprzęt można zostawić także w innych miejscach. Specjalne kontenery mają np. sklepy budowlane i galerie handlowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu