Coraz częściej kupujemy lokalnie! Warzywa i owoce coraz chętniej bierzemy bezpośrednio od producentów. Cena wcale nie jest najważniejsza

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Polacy już wcześniej zwracali uwagę na to, żeby produkt był krajowy, lokalny, żeby wiedzieć kto i jak go uprawiał. Wyniki to potwierdzają, ponieważ 2/3 ankietowanych kupuje u lokalnych producentów.
Polacy już wcześniej zwracali uwagę na to, żeby produkt był krajowy, lokalny, żeby wiedzieć kto i jak go uprawiał. Wyniki to potwierdzają, ponieważ 2/3 ankietowanych kupuje u lokalnych producentów. Sławomir Kowalski / Polska Press
Polacy już wcześniej zwracali uwagę na to, żeby produkt był krajowy, lokalny, żeby wiedzieć kto i jak go uprawiał. Jak tłumaczy nam ekspertka, że część osób spodziewa się, że kupując bezpośrednio u producenta zapłaci mniej, jednak najważniejsze jest zdrowie i aspekt ekologii.

– Zapytaliśmy Polaków czy kupują warzywa i owoce u lokalnych producentów, a dokładniej u tych, którzy faktycznie je uprawiają – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Agata Zadrożna, ekspertka Kantar. – Okazuje się, że tak – dodaje.

Jak tłumaczy, Polacy już wcześniej zwracali uwagę na to, żeby produkt był krajowy, lokalny, żeby wiedzieć kto i jak go uprawiał. Wyniki to potwierdzają, ponieważ 2/3 ankietowanych kupuje u lokalnych producentów.

– Z jednej strony mamy bardzo dużą grupę, która kupuje w momencie, kiedy producent „przywiezie” im towar do miasta, chodzi np. o bazarki, stragany czy lokalne sklepiki, do których faktycznie dostarczane są produkty od lokalnych wytwórców – mówi.

Jednocześnie zwraca uwagę, że z drugiej strony mamy sporą grupę osób, która gotowa jest wybrać się bezpośrednio do producenta, żeby u niego kupić warzywa i owoce. – Jeżdżą na plantacje, do sadów, do gospodarstw. Chcą się przekonać osobiście jak dane warzywa i owoce są uprawiane, żeby je kupić, a nawet samemu zebrać – wymienia i wskazuje, że coraz częściej na takie plantacje zabierane są dzieci, gdzie organizowane są np. samozbiory – dodaje.

Ponadto wskazuje, że mamy 10 proc. ankietowanych, którzy jeżdżą po warzywa na plantację, niewiele mniej, którzy jeżdżą do sadów, na plantację owoców. – Mamy też większą grupę, bo około 20 proc. kupujących na przydrożnych straganach bezpośrednio wystawianych przez plantatorów – wymienia.

Trzecią, mniejszą grupę stanowią osoby korzystające z nowoczesnych rozwiązań. – Są to kooperatywy społeczne, zamówienia online ale także bezpośrednio u producentów – mówi. – Producenci wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom ale to jeszcze nie jest trend podstawowy ale na pewno będzie nabierał coraz większego znaczenia – tłumaczy.

Jej zdaniem ludzie coraz częściej będą sprawdzać skąd pochodzi dany produkt, w jaki sposób był uprawiany. Dodatkowo część osób spodziewa się, że kupując bezpośrednio u producenta zapłacimy mniej, jednak najważniejsze jest zdrowie i ten aspekt ekologii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu