Coraz lepsza koniunktura w polskim przemyśle

Piotr Ludwiczak/AIP
Filip Kowalkowski
Kwietniowy poziom indeksu PMI rozpoczął kolejny bardzo dobry kwartał w polskim przemyśle, co wpłynęło pozytywnie na optymizm krajowych przedsiębiorców oraz prognozy dot. 12-miesięcznej produkcji, które były najlepsze od 14 miesięcy.

Jak podała firma badawcza IHS Markit, wskaźnik PMI dla Polski był wyższy niż w marcu br. (53,5 pkt), a kwietniowy odczyt wydłużył okres pozytywnych odczytów do 31 miesięcy.

W kwietniu indeks PMI® polskiego sektora przemysłowego (Wskaźnik Managerów Logistyki) zarejestrował 54,1 punktu, co wskazuje na wyraźny wzrost gospodarczy w polskim sektorze przemysłowym.

W minionym miesiącu głównym czynnikiem mającym wpływ na poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym był wzrost liczby nowych zamówień zarówno na rynku krajowym, jak i na rynkach zagranicznych, co nieoficjalnie tłumaczone jest ożywieniem gospodarczym w Europie.

Czytaj też:
Przepisy o konfiskacie rozszerzonej już weszły w życie. Czy powinni się ich bać tylko przedsiębiorcy?

Równolegle do zamówień wzrosła również, choć nie tak gwałtownie, produkcja, której poziom był odpowiedzią na rosnący popyt na polskie produkty i pozytywne sygnały płynące z sektora.
Zwiększona produkcja oraz nowe zlecenia przełożyły się na znaczący wzrost poziomu zatrudnienia (najszybszy od czterech miesięcy) oraz narastające problemy dostawców i wzrost opóźnień w dostawach.
Tempo inflacji zwolniło do najniższego poziomu od pięciu miesięcy pomimo gwałtownego wzrostu obciążeń kosztowych.
Kwietniowy poziom indeksu PMI rozpoczął kolejny bardzo dobry kwartał w polskim przemyśle, co wpłynęło pozytywnie na optymizm krajowych przedsiębiorców oraz prognozy dot. 12-miesięcznej produkcji, które były najlepsze od 14 miesięcy.

Piotr Ludwiczak, Head of Research, Dom Maklerski Michael Ström

Obejrzyj wideo:

Wrócił temat likwidacji PIT oraz ZUS. Posłuchaj co proponują eksperci

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu